sobota, 30 czerwca 2012

Karin Stanek

   Karin Stanek - wokalistka, kompozytorka. Urodziła się 18 sierpnia 1943 r. w Bytomiu. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczęła pracę jako goniec, by pomóc wielodzietnej rodzinie. Wcześnie nauczyła się grać na gitarze, brała udział  w konkursach dla amatorów.
  Początek kariery K. Stanek związany był z grupą Czerwono-Czarni. W marcu 1962 r. wokalistka wystąpiła w Zabrzu podczas prowadzonego przez zespół konkursu "Czerwono-Czarni szukają młodych talentów". Jako zwyciężczyni, została zaproszona na eliminacje strefowe do Krakowa, które odbyły się 17 marca 1962 r. w hali "Wisły". Wygrała je wykonując m. in. piosenkę "Jimmy Joe". Otrzymała wtedy propozycję przystąpienia do Czerwono-Czarnych, stając się wkrótce największą atrakcją grupy.
  W lipcu 1962 r. K. Stanek została laureatką Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Wokalistkę, jak również śpiewane przez nią piosenki ("Gaz, panie szofer"; "Chłopiec z gitara"; "Jedziemy autostopem"), dwukrotnie wyróżniono podczas I i II KFPP w Opolu (1963, 1964). Charakterystyczny strój piosenkarki (biała bluzka, czarne spodnie), zachrypnięty głos, śląski akcent, żywiołowy sposób zachowania i poruszania się na estradzie, były przyczyną ataków i dyskusji. W obronie K. Stanek stanęli najwięksi publicyści: Stefan Bratkowski, Jerzy Waldorff, Stefan Kisielewski.
  W latach 1963-1964 wokalistka wylansowała przeboje: "Wala-Twist"; "Piosenka z uśmiechem"; "Zielone serce". W 1965 r. na IV "Festiwalu Krajów Nadbałtyckich" w Rostocku zdobyła 3 nagrodę dla piosenki "Gaz, panie szofer". Swój największy zagraniczny sukces odniosła w roku następnym, kiedy Czerwono-Czarni wyjechali na kilkutygodniowe tournee do uSA i Kanady z programem "Parada polskich gwiazd". K. Stanek była jego największą atrakcją. Jedna z polonijnych firm płytowych wydała album piosenkarki, złożony z nagrań zrealizowanych w Polsce.
  W kraju, proste rock and rollwe piosenki wokalistki przestały cieszyć się powodzeniem. Jej ostatnim przebojem był w 1967 r. utwór "Będziesz tylko w tej piosence", śpiewany w duecie z Klaudiuszem Magą. Później K. Stanek próbowała zmienić repertuar, nagrywając spokojne, refleksyjne kompozycje ("Dlaczego tak się stało"; "Mam kogoś w Zakopanem"). W 1968 r. wzięła udział w plebiscycie na Radiową Piosenkę Stycznia, prezentując "Słuchaj, stary".
  W zespole Czerwono-Czarni w tym czasie nie działo się dobrze, nasilały się niesnaski i wzajemne pretensje. W efekcie, w sierpniu 1969 r. K. Stanek opuściła grupę. Do marca 1970 r. występowała z formacją The Samuels. Później koncertowała i nagrywała z mało znanymi grupami, m. in. z grupą Aryston - Michała Krasickiego i z zespołem Inni - Andrzeja Wójcika. Wokalistka brała udział w imprezach okolicznościowych, programach TV, coraz częściej występowała za granicą - głównie w NRD.
  Z początkiem 1974 r. K. Stanek związała się z poznańskim zespołem Schemat, występującym w składzie: Grzegorz Krawczyński - pianino, śpiew, lider; Maciej Szewczyk - gitara, śpiew; Piotr Kołodziejczak - gitara basowa; Krzysztof Marciniak - perkusja. Grupa powstała w 1973 r., ale wcześniej występowała na amatorskichprzeglądach muzycznych pod nazwami Progres i Poll-Rock. Ze Schematem wokalistka dokonała nagrań radiowych, wzięła także udział w I Polskich Targach Estradowych "Poltest" w Łodzi (1974). Podczas XII KFPP w Opolu (06.1974) solistka wystapiła z amatorską grupą Rondo z Zabrza. W trakcie festiwalu otrzymała odznakę "Za zasługi dla miasta Opola".
  Od końca 1974 r. K. Stanek występowała prawie wyłącznie za granicą, tylko w 1975 r. dała 110 koncertów na terenie NRD. W kraju pojawiła się w listopadzie 1975 r. podczas programu TV "Bank miast". Rok później wzięła udział w programie wrocławskiej TV "Postaw się, nie zastaw się". We wrześniu 1976 r. wyjechała na czteromiesięczne występy do Chicago, a po powrocie osiadła na stałe w RFN. Wydała tam kasetę z piosenkami w języku niemieckim. Jako pierwsza Polka wystąpiła w programie TV "Disco", gdzie zaprezentowała utwór "Ich mag Dich so wie Du bist".
  Z początkiem lat 80-tych K. Stanek nagrała pod pseudonimem Cory Gun kilka singli w języku angielskim. Była też solistka grupy The Blackbird, prezentującej ostrą, rockową muzykę. Koncertowała w wielu krajach Europy i Ameryki.
  W Polsce pojawiła się po wielu latch nieobecności w lipcu 1991 r. na imprezie "To tylko rock and roll - trzy dekady polskiego rocka". W czerwcu roku następnego przedstawiła w Sopocie program "Karin Stanek Show", promujący retrospektywną płytę kompaktową. W 1993 r. wydła wspomnienia, zatytułowane "Malowana lala". W lipcu 1994 r. wzięła udział w Szczytnie w imprezie poświęconej Krzysztofowi Klenczonowi. W roku 1995 Stanek wzięła udział w programie Szansa na sukces, u boku Heleny Majdaniec i Jacka Lecha. Następnie nawiązała krótką współpracę z zespołem Gang Olsena. Sporadycznie pojawiała się w kraju, udzielając dużych koncertów. Nie wróciła jednak na stałe do Polski, m.in. ze względu na mieszkającą w Niemczech matkę, którą się opiekowała.
  Ostatni występ Karin Stanek w Polsce miał miejsce w 2005 r. Wtedy też ukazało się jej ostatnie nagranie, wydana w Niemczech piosenka "Sex". W roku 2007 piosenkarka podupadła na zdrowiu. Zmarła 15 lutego 2011 w niemieckim szpitalu z powodu ciężkiego zapalenia płuc. Pochowana została w Wolfenbüttel.

Karin Stanek (w głębi Wojciech Gąssowski)

NAGRANIA PŁYTOWE

LP LPS-1004 Syrena Records Company [USA] (04.1966)
MALOWANA LALA
Malowana lala [Malowana piosenka] / Biała bluzka, czarne spodnie / Gaz, panie szofer / Teddy Bear / Wala-Twist / Piosenka z uśmiechem / Jimmy Joe / Wio, Kary / Jedziemy autostopem / Tutti Frutti / Piosenka o warkoczykach / Chłopiec z gitarą

MC Top-368 Polyband [D]
DAS GEBALLTE TEMPERAMENT MIT DER UNERHORTEN STIMME
Ich mag Dich so wie Du bist / Wir waren mehr als Nachbarskinder / Bitte, weine nicht / Ich hab' schon so manches falsch gemacht / Du bist uberflussig / Uber alllem steht die Liebe / Hey Schnucki, komm' tanz' mal Boogie-Woogie / Von Munchen nach Birmingham / Tango Gitano / Aber ich brauch nur dich / Bye, Bye /
Santa Halleluja
 Nagrano w 1978 r.
Skład: K. Stanek - śpiew, gitara i zespół instrumentalny

EP N-0209 Muza (06.1962)
Malowana piosenka / Teddy Bear / Jimmy Joe / Tutti Frutti
 Skład: K. Stanek - śpiew i Czerwono-Czarni

EP N-0257 Muza (04-05.1963)
Chłopiec z gitarą / Wio, Kary / Piosenka o warkoczykach / Gaz, panie szofer
 Skład: K. Stanek - śpiew i Czerwono-Czarni

EP N-0303 Muza (1964)
Zielone serce / Katarzyna / Motor i ja / Dla młodych ten twist
 Skład: K. Stanek - śpiew i Czerwono-Czarni

EP N-0289 Pronit (12.1963)
Wala-Twist / Jedziemy autostopem / Piosenka z uśmiechem / Biała bluzka, czarne spodnie
 Skład: K. Stanek - śpiew i Czerwono-Czarni

SP SP-170 Pronit (11.1966)
Ten pierwszy dzień / Tato kup mi dżinsy
 Skład: K. Stanek - śpiew i Czerwono-Czarni

SP S-202 Tonpress (1978)
Hey Schnucki, komm' tanz' mal Boogie-Woogie / Bye, Bye

SP S-203 Tonpress (1978)
Tango Gitano / Ich hab' schon so manches falsch gemacht

SP S-9001 Polyband [D] (1978)
Ich mag Dich so wie Du bist / Wir waren mehr als Nachbarskinder

SP A-1931 Monopole [D] (1980)
Let's Have A Party / You Turn Me On
 Nagrany pod pseudonimem Cory Gun

SP A-1966 Aladin [D] (1982)
Don't Play That game With Me / You Better Run For Your Life
 Skład: K. Stanek - śpiew i zesp. Blackbird

SP A-2770 Aladin [D] (1982)
Tell Me / I've Got It
 Skład: K. Stanek - śpiew i zesp. Blackbird

LP XL 0352 Muza (1966)
CZERWONO-CZARNI - CZERWONO-CZARNI
Czekoladowy krem / Sobota to mój dzień / Czy krasnoludki są na świecie / Trzysta tysięcy gitara / Tato kup mi dżinsy / Jestem ciągle sama
 Skład: K. Stanek i Czerwono-Czarni
 Reedycja: SX 2198 Muza (1986)

LP XL 0458 Muza (1967)
CZERWONO-CZARNI - 17.000.000
To nie moja wina / Będziesz tylko w tej piosence (duet z Klaudiuszem Magą) / Big-beatland
 Skład: K. Stanek i Czerwono-Czarni
 Reedycja: SX 2199 Muza (1986)

LP SXL 1161 Muza (1974) [składanka]
DYSKOTEKA (7)
Dyskoteka rock

SP SP-198 Pronit (04.1963) [składanka]
Chłopiec z gitarą
 Skład: K. Stanek - śpiew i Czerwono-Czarni

SP SP-323 Muza (1962) [składanka]
Malowana piosenka
 Skład: K. Stanek - śpiew i Czerwono-Czarni

PD KP-49 Muza (06.1962)
Malowana piosenka
 Skład: K. Stanek - śpiew i Czerwono-Czarni

PD KP-71 Muza (04.1962)
Katarzyna
 Skład: K. Stanek - śpiew i Czerwono-Czarni

PD R-0040 Ruch (11.1966)
Trzysta tysięcy gitar
 Skład: K. Stanek - śpiew i Czerwono-Czarni

PD R-0050 Ruch (11.1966)
Sobota to mój dzień
 Skład: K. Stanek - śpiew i Czerwono-Czarni

PD R-304-II Ruch (1974) [składanka]
Dyskoteka rock

NAGRANIA RADIOWE

06.1962:
O sole mio (z zesp. Czerwono-Czarni); Jimmy Joe (z zesp. Czerwono-Czarni); Tutti Frutti  (z zesp. Czerwono-Czarni)

1963:
Autostop [Jedziemy autostopem]  (z zesp. Czerwono-Czarni); Piosenka i uśmiech [Piosenka z uśmiechem] (z zesp. Czerwono-Czarni); Walentyna Twist [Wala-Twist] (z zesp. Czerwono-Czarni); Katarzyna (z zesp. Czerwono-Czarni); Chłopiec z gitarą  (z zesp. Czerwono-Czarni)

1964:
Dla młodych ten twist (z zesp. Czerwono-Czarni); Karolinka, ta z piosenki (z zesp. Szóstka Radiowa p/k P. Figla)

1965:
Zielone serce (z zesp. Czerwono-Czarni); Tato kup mi dżinsy (z zesp. Czerwono-Czarni); Młody surf (z zesp. Czerwono-Czarni); Czekoladowy krem (z zesp. Czerwono-Czarni)

1966:
Za późno, szkoda słów (z zesp. Czerwono-Czarni); Trzysta tysięcy gitar (z zesp. Czerwono-Czarni); Jestem zawsze sama [Jestem ciągle sama] (z zesp. Czerwono-Czarni); Minuta ciszy (z zesp. Czerwono-Czarni)

1967:
To nie moja wina (z zesp. Czerwono-Czarni); Będziesz tylko w tej piosence (duet z Klaudiuszem Magą) (z zesp. Czerwono-Czarni)

1968:
Mam kogoś w Zakopanem (z zesp. Czerwono-Czarni); Listy (voc. K. Stanek, K. Sobczyk, T. Keczer, J. Lech) (z zesp. Czerwono-Czarni); Dlaczego tak się stało (duet z Klaudiuszem Magą) (z zesp. Czerwono-Czarni); Słuchaj, stary (z zesp. B. Klimczuka)

1969:
Z tobą być (z zesp. Czerwono-Czarni)

1970:
Która to gwiazda (z zesp. Aryston); Kłopot z modą (z zesp. Inni)

1971:
Sobota to mój dzień (z ork. p/d B. Klimczuka); Wierny wiatr; Szukaj mnie, no szukaj mnie

1972:
Malowana piosenka; My Prayer; Szukaj mnie, no szukaj mnie (w jęz. niem.); Sobota to mój dzień (w jęz. niem.)

1974:
Wierny wiatr (z zesp. Schemat); Milion gwiazd (z zesp. Schemat); Podmuch wiosny (z zesp. Schemat); Uśmiechnij się [I,m On My Way] (z zesp. Schemat); Kiedy ja do ciebie wrócę (z ork. PRiTV w Łodzi p/d A. Brzozowskiego); Na kowbojskim szlaku; Dyskoteka rock (z zesp. Rondo)

1976:
Mir bleibt nur der Sommerwind treu; Suche mich; I Can Give You

1977:
Bus - Stop!

1985:
You make The Darkness Shine; Time Is Fading

1991:
It's Wrong

1993:
Razem, śpiewajmy co tchu


Źródła:  "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. Rock Serwis Kraków, 1995) ;
 Wikipedia
  Zdjęcie: http://www.pinger.pl/szukaj/po_tagu?t=Karin%20Stanek

PS.

1. Uzupełnienie dyskografii i biogramu mile widziane
2. Szukam wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć. 
3. Szukam także informacji na temat innych artystów: Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Anny Cewe, Mariolaine, Krzysztofa Mikołajczaka

2 komentarze:

  1. Jest jeszcze koncert z 1992 roku, oraz 3 płytowe wydawnictwo, z , min nagraniami z RFN i innymi wynalazkami. A i w Polsce wyszedł singiel winylowy z nagraniami po niemiecku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za informacje. Co do owego singla, to prosiłbym o konkrety.
    Natomiast spis płyt CD z nagraniami wokalistki pojawi się, jak czas i zdrowie pozwoli, wkrótce. Jak w przypadku prób określenia dyskografii innych wykonawców, może wymagać uzupełnienia...

    OdpowiedzUsuń