sobota, 24 grudnia 2022

Ars Nova [krótki biogram]

   Zespół wokalny Ars Nova powstał w kwietniu 1970 r. w Przemyślu. Opiekunem grupy był instruktor muzyczny Przemyskiego Domu Kultury Leszek Wojtaszczyk. Na początku istnienia formacji w maju 1970 r. tworzyły ją: Maria Fedczak, Teresa Kulesza, Wilhelmina Lorenz, Ewa Tyczka, Jadwiga Ziętek.
  Ars Nova zadebiutowała w czerwcu 1970 r. na Festiwalu Pieśni Partyzanckich w Krasnobrodzie, gdzie zdobyła I miejsce. W październiku tego roku grupa zajęła I miejsce w kategorii zespołów wokalnych na Mini Festiwalu "Roztocze 70" w Lubaczowie. Później formacja z powodzeniem występowała na kolejnych festiwalach, m. in. w Kielcach (wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej), Zielonej Górze (Festiwal Piosenki Radzieckiej w 1973 r.), Kołobrzegu, Inowrocławiu, Jeleniej Górze (nagroda Ministra Kultury i Sztuki na Krajowym Festiwalu Amatorskich Zespołów Artystycznych).
  W 1971 r. Ars Nova wziął udział w Warsztatach Muzycznych 71 na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Zespół był laureatem wielu przemyskich giełd piosenki. Grupa była zapraszana na nagrania do radiowego Studia Rytm i telewizyjnego Ekranu Młodych. 29 kwietnia 1972 r. formacja wystąpiła w rzeszowskim ośrodku TVP.
  W maju 1974 r. zespół występował w składzie: Maria Fedczak, Jolanta Krajewska, Marzena Osiewicz, Elżbieta Ziętek, Jadwiga Ziętek, Zofia Kulhawiec. W tym roku grupa udała się na trzytygodniowe tournee w RFN na zaproszenie Związku Polaków "Zgoda", w czasie którego wystąpiła w trzynastu koncertach. Do formacji wtedy włączono Zygmunta Szota, wokalistę zespołu Fatum. Fatum w tej trasie  instrumentalnie wspomagał Ars Novę. W trasie tej występowały także cztery pary taneczne rzeszowskiej "Bandoski". Później do formacji dołączyła Maria Inglot.
  W 1979 r. na bazie Ars Novy i grupy FG Wacława Prosieckiego utworzono zespół wokalno-instrumentalny Centrum.
  Po latach - w czerwcu 2014 r. i w styczniu 2015 r. - odbyły się zjazdy okolicznościowe Ars Novy, w których uczestniczyli: Elżbieta Domka-Sekuła, Maria Inglot-Haduch, Teresa Kuczera-Król, Jolanta Krajewska-Kasjan, Wilhelmina Lorenz- Matuszewska, Ewa Tyczka-Krzyżańska oraz zaproszeni: Wojciech Władyczyn, Jan Miszczak, Wacław Prosiecki, Marek Rajtmajer, Andrzej Preis.

    Źródła:
 miesięcznik "Nasz Przemyśl" nr 5/2018 (maj 2018 r.) - seria "Moje muzyczne fascynacje część 12 - Przemyskie zespoły młodzieżowe" - autor Aleksander Moskalewski (s. 34)
  https://bigbeatlubaczow.blogspot.com/2015/07/festiwal-piosenki-roztocze.html    (dostęp 25.12.2022 r.)

 Uzupełnienie biogramu mile widziane!

Biogram powstał dzięki uprzejmości Pana Zdzisława.

2 komentarze:

  1. Zespół do czasu był niezły. Niestety po reformie administracyjnej z 1975 roku, stał się czymś w rodzaju zespołu reprezentacyjnego nowoutworzonego województwa przemyskiego. Uświetniał odtąd imprezy "ku czci" i rocznicowe w całym województwie, prezentując repertuar "kołobrzeski"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cóż, taki los zespołów "reprezentacyjnych", które muszą uczestniczyć w imprezach okolicznościowych. Z drugiej strony to lepiej dla muzyków, że ich twórczość i wykonanie jest znane szerszej publiczności. I ze względów prestiżowych, i ze względów finansowych. I nie piszę tego bynajmniej z przekąsem.
      Pozdrawiam
      Grzegorz

      Usuń