poniedziałek, 26 grudnia 2022

Amati [szkic biogramu]

   Zespół wokalno-instrumentalny Amati powstał w 1969 r. w Hrubieszowie. Pierwszy skład grupy tworzyli: Zofia Łapka - śpiew; Stanisław Siemiak - gitara, śpiew; kierownik muzyczny; Waldemar Migas - gitara; Adam Zieliński - gitara basowa; Jerzy Smal - perkusja. W 1971 r. formacja zaczęła działać przy Domu Kultury Dzieci i Młodzieży w Hrubieszowie, a jego ówczesny dyrektor, Stanisław Mielniczek, miał duże zasługi w późniejszej karierze i rozwoju Amati.
  W 1972 r. zespół grał w składzie: Z. Łapka - śpiew; S. Siemiak - gitara, śpiew; kierownik muzyczny; Janusz Misiura - gitara, śpiew; W. Migas - gitara; A. Zieliński - gitara basowa; Cezary Chomik - perkusja.
  W 1975 r. Amati tworzyli: Andrzej Szkudziński - gitara, śpiew, kierownik muzyczny; J. Misiura - gitara, śpiew; S. Siemiak - gitara basowa, śpiew; Jerzy Szura - instrumenty klawiszowe; Kazimierz Zakrzewski - perkusja. W latach 1977-1978 zespół występował jako trio: A. Szkudziński - gitara, śpiew, kierownik muzyczny; J. Misiura - gitara basowa, śpiew; K. Zakrzewski - perkusja. W tym okresie z grupą występował Zygmunt Jasiński - instrumenty klawiszowe.  W końcowej fazie istnienia formacji (1979-1980) na perkusji grał Wiesław Turewicz.
  Repertuar zespołu składał się z własnych utworów, gdzie do tekstów J. Misiury muzykę pisał A. Szkudziński, oraz klasycznych wierszy Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Jana Kasprowicza. Grupa nie stroniła od piosenek innych wykonawców, np. piosenka "July Morning" brytyjskiej formacji Uriah Heep z polskim tekstem J. Misiury.
  Amati wystąpił na wielu festiwalach i przeglądach muzycznych, m.in. we Wrocławiu (1972, 1973); w Lublinie (1972, 1973); w Mrągowie (1973); w Kraśniku (1973); w Zamościu (1975, 1976, 1977, 1978); w Radomiu (1976); w Oświęcimiu (1977); w Jeleniej Górze (1977); w Stalowej Woli (1977).
  Grupa zdobyła główną nagrodę - Złotą Nutkę Roztocza na IX Festiwalu Amatorskich Zespołów Muzycznych i Piosenkarzy "Roztocze 77" (7-8.06.1977 r.), a wokalista formacji J. Misiura zajął II miejsce w kategorii solistów. Rok później, w X edycji tej imprezy (21-22.05.1978 r.) grupa otrzymała wyróżnienie. Po kolejnych dwóch latach, w XII Festiwalu Zespołów Wokalno-Instrumentalnych "Roztocze 80" Amati zdobyło Nagrodę Publiczności.
  Zespół zakończył działalność latem 1980 r.

  Źródło:
 komentarze Pana Janusza Misiury pod artykułem "Festiwal Piosenki Roztocze" na blogu "Big beat czyli polski rock w Lubaczowie i okolicach" (https://bigbeatlubaczow.blogspot.com/2015/07/festiwal-piosenki-roztocze.html)

  Zdjęcia zespołu można obejrzeć pod adresem: https://zbioryspoleczne.pl/?filters=%7B%7D&isAdvancedMode=0&page=0&searchInput=Amati

  Na płycie Polskich Nagrań "Laureaci XIII FPR Zielona Góra '77" (Muza SX 1604) (1977) jest zamieszczona piosenka "Mołdawski pastuch" w wykonaniu zespołu Amati. Pan Janusz w swoich komentarzach nie potwierdza informacji o udziale jego zespołu w tej imprezie.
  Myślę, że wyjaśnieniem tej zagadki będzie informacja z Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/XII_Festiwal_Piosenki_Radzieckiej), gdzie utwór "Katuszka ugawaja" wykonuje grupa Amati /Bytów/, czyli - jak można mniemać - była to formacja o tej samej nazwie z Bytowa. Może wiadomo coś o tym drugim zespole?

4 komentarze:

  1. Jak dziś pamiętam, gdy na Festiwalu Roztocze wokalista informował, że zagrają piosenkę, za którą nagrodzono ich w Zielonej Górze. Szkoda, że P. Janusz się tego wypierał, czasy były, jakie były i każdy sposób na wybicie się z małomiasteczkowej rzeczywistości był dobry. Izabela Trojanowska, Michał Bajor czy Grzegorz Markowski tego się nie wstydzili.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakże wspaniałe grono wybitych artystów Pan tutaj przywołał. Ci popularni artyści wykorzystali swoją szansę.
      Festiwal w Kołobrzegu i Zielonej Górze, jako sztandarowe imprezy Polski Ludowej, po 1989 r. stały się po w naszym kraju symbolami tamtej epoki, które przedstawia się w ciemnym barwach. Nic dziwnego, że niektórzy mniej znani lub wręcz nieznani dziś wykonawcy nie przyznają się do udziału w tych imprezach.
      Zastanawia mnie przedstawiony w linku do festiwalu zielonogórskiego z 1976 r. określenie Amati /Bytów/. Czy był to drugi zespół - jak podaje się w nawiasie z Bytowa - o nazwie wziętej od nazwiska włoskich lutników z Cremony? Oby odezwał się ktoś, kto coś wie o tym temacie.
      Pozdrawiam
      Grzegorz

      Usuń
  2. Na płycie Laureaci XIII FPR Zielona Góra '77 http://www.kppg.waw.pl/2022/record.php?plyta=2132 jest nagrannie Zespołu Amati "Mołdawski pastuch". Program Festiwalu ( https://zbc.uz.zgora.pl//dlibra/metadatasearch?action=AdvancedSearchAction&type=-3&val1=Subject:%22Festiwal+Piosenki+Radzieckiej+w+Zielonej+G%C3%B3rze%22) sugeruje,że to Zespół z Bytowa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tej informacji podanej w przesłanym przez Pana cyfrowym archiwum festiwalu wynika, że w 1977 r. na Festiwalu Piosenki Radzieckiej wystąpiła grupa Amati z Bytowa. Z tego wynika, że w jednym czasie istniały dwa zespoły o tej samej nazwie, co może czasem prowadzić do pomyłek...
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń