niedziela, 16 maja 2021

Malarze [wzmianka]

  Zespół wokalno-instrumentalny Malarze powstał w Łodzi w 1965 r. Grupa została utworzona w Technikum Samochodowym przy ul. Prożka w Łodzi. Założycielami formacji byli: Jan Rychter - gitara, śpiew i Lech Wójciński - gitara. Wkrótce do zespołu dołączyli kolejni muzycy: Henryk Mizgała (eks Fakty) - gitara basowa; Andrzej Sadokierski - perkusja,  oraz Zbigniew Popławski - śpiew, perkusja. Początkowo grupa miała się nazywać Szafiry, ale przeważyło upodobanie młodych muzyków do piosenki Czerwonych Gitar "Jestem malarzem nieszczęśliwym". Formacja miała próby na każdej przerwie pomiędzy lekcjami, grając w piwnicy szkolnej. Strona techniczną zajmował się elektryk, Krzysztof Forysiak. Opiekunem grupy ze strony szkoły był Mieczysław Bednarek.
  W pięcioosobowym składzie zespół bardzo dobrze się zaprezentował w Teatrze Rozmaitości w "meczu beatowym" przeciwko Cykadom. Grupa miała repertuar składający się z własnych kompozycji, najczęściej autorstwa J. Rychtera oraz swoich wykonań ówczesnych przebojów. J. Rychter dla zespołu skomponował sygnał, który zaczynał i kończył występ zespołu.
  Formacja zdobyła popularność w Łodzi i zaczęła występować na imprezach szkolnych w całym mieście. W 1968 r. Malarze zajęli pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzycznych Szkół Samochodowych w Koszalinie. Zagrali tam sześć utworów, a szczególnie podobało się wykonanie piosenki "Słoneczniki - kwiaty" z repertuaru Trubadurów.
  W 1969 r., po skończeniu szkoły, zespół przestał istnieć. Po pewnym czasie, J. Rychter i Z. Popławski, reaktywowali grupę w oddziale PKS-u przy ul. Worcella w Łodzi, gdzie obaj pracowali. Do formacji dołączyli: Jan Goździecki i Witold Suski. Malarze istnieli jeszcze dwa lata, do czasu gdy J. Rychter i W. Suski otrzymali powołanie do wojska.
  Po wyjściu z wojska muzycy ponownie założyli zespół muzyczny, ale już pod inną nazwą. Próby grupy odbywały się w Domu Kultury przy Zakładach im. Obrońców Pokoju przy ul. Przędzalnianej 68 w Łodzi.


Źródło:
   "Łódzka scena młodzieżowa. Lata 60. i 70. XX wieku" autor: Dariusz Postolski (wyd. Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź, 2019 r.)

  Polecam zakup powyższej książki, gdzie można znaleźć zdjęcia łódzkich zespołów muzycznych i sporo informacji o muzykach, a także tzw. "smaczków".


 I ten książkowy biogram zawiera niekonsekwencje. Na początku autor datuje koniec grupy na 1969 r. Co pewnie nastąpiło wraz z ukończeniem szkoły przez muzyków zespołu. A potem w treści notki pisze, że formacja została reaktywowana i działała jeszcze dwa lata. I tak to ująłem w powyższej notce biograficznej Malarzy.
  Oczywiście, każda wiadomość o zespole, jak o każdym na tym blogu, jest mile widziana!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz