niedziela, 24 maja 2020

Nieznani

  Zespół wokalno-instrumentalny Nieznani powstał w Szczecinie latem 1964 r. Założycielem grupy był Henryk Fabian (wł. Henryk Sawicki) - gitara, śpiew. Skład formacji uzupełniali: Zbigniew Włodarczyk - gitara; Andrzej Nartowicz - gitara basowa, śpiew i Zbigniew Kowalski - perkusja. Od strony organizacyjnej zespołem opiekuje się Waldemar Chlebionek, a elektroakustykiem grupy jest Ryszard Kalbarczyk.
  Pierwszy publiczny występ Nieznani dają 8 października 1964 r. podczas cyklicznej imprezy "Spotkania z piosenką" w szczecińskim kinie "Promień". Muzycy zespołu występujący w maskach (nieco podobnych do maski Zorro) zostali gorąco przyjęci przez młodą publiczność. Repertuar grupy składał się z piosenek The Beatles, The Rolling Stones, Elvisa Presleya, Ricky Nelsona, Roya Orbisona oraz Czerwono-Czarnych i Niebiesko-Czarnych.
  Formacja gra dużo koncertów - występuje w szczecińskich domach kultury, na balach, studniówkach. W ramach "Spotkań z piosenką" w towarzystwie zespołów Kon-Tiki, Brodacze i Nowalijki występują na niezwykłym, pływającym koncercie. Na przełomie 1964 i 1965 r. grupa występuje na balu sylwestrowym w Teatrze Lalek "Pleciuga". Formacja ma na swym koncie także koncert w Poznaniu.
  W 1964 r. domowym sposobem w mieszkaniu Z. Włodarczyka zespół Nieznani rejestruje na taśmie magnetofonowej aktualne angielskie  i amerykańskie przeboje z polskimi tekstami H. Fabiana.*
  Na początku wakacji Nieznani występują na "fajfach" w kawiarni ZBN Klubowej przy kinie "Promień". Na tych samych koncertach występują gdańskie Tony. Organista tej grupy, Ryszard Poznakowski, proponuje H. Fabianowi i Z. Włodarczykowi grę w swojej formacji, co spotyka się ze zgodą młodych muzyków. I to jest koniec zespołu Nieznani.
  Ironią losu jest to, że jeszcze tego lata rozpadają się Tony. Po powrocie do Szczecina, H. Fabian i Z. Włodarczyk nie decydują się reaktywować Nieznanych.
  H. Fabian po krótkim epizodzie w Kon-Tiki gra i śpiewa w zespole Czerwono-Czarni. Z. Włodarczyk występuje potem m.in. w Zjawach, Bez Atu, grupie Serpens i do dzisiaj jest czynnym muzykiem. A. Nartowicz i Z. Kowalski po rozpadzie swego zespołu nie kontynuowali muzycznej kariery.
  H. Fabian zmarł 23 sierpnia 1998 r. w Koszalinie. Z. Kowalski zmarł w 2001 r. w Szczecinie. A. Nartowicz zmarł w 2008 r. w Szczecinie.

   Źródła:
 "Mocne uderzenie po szczecińsku" - autor: Wojciech Rapa (wyd. Szczecińska Agencja Artystyczna; Szczecin, 2013 r.)
    https://www.tekstowo.pl/wykonawca,henryk_fabian.html (data pierwszego koncertu)


 * Kiedyś na stronie internetowej były do posłuchania utwory Nieznanych. Przygotowując ten biogram szukałem tej strony, ale z miernym skutkiem. Może ktoś pomoże w znalezieniu tej strony. A jeśli już nie istnieje, to może pomoże w opracowaniu wykazu nagrań.

  7 maja uzupełniłem biogram Henryka Fabiana o informacje zawarte w książkach Pana Wojciecha Rapy. Zapraszam do lektury:
https://polskibigbitinietylko.blogspot.com/2013/07/henryk-fabian-szkic-biogramu.html

2 komentarze:

  1. Not A Second Time /Off The Hook /Route 66 /Tylko ty /Unchain My Heart /All I've Got To Do /
    Chciałbym być przy tobie /Czy ty nie kochasz mnie /Dawno minął czas /Dream Baby /Farmer John
    Gdybym miał dziewczynę/Intro/Jesteś zła/Miłość nade wszystko/Nie mogę w to uwierzyć

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Panu za ten wykaz nagrań zespołu Nieznani.
      Pozdrawiam
      Grzegorz

      Usuń