niedziela, 24 września 2017

Ryszardy

  Początki zespołu siegają września 1962 r., gdy grupa uczniów jednej z krakowskich szkół średnich założyła zespół muzyczny. W skład grupy weszli: Jerzy Mondrzyk - trąbka, gitara, pianino; Eugeniusz Grzesiak - perkusja; Ryszard Binias - klawiota, cyja; Ryszard Szczudłowski - gitara. Pierwsze próby zespołu odbywały się w szkole, a pierwsze publiczne występy miały miejsce w sali kinowo-teatralnej nowohuckiego kombinatu. Dużą pomoc w załatwianiu występów dał ówczesny instruktor i menedżer zespołu - Edward Lachowicz, który także grał na skrzypcach.
  W roku następnym formacja nawiązała współpracę z klubem "Violinka" na os.Młodości 1, zyskując salę prób z prawdziwego zdarzenia. W tym klubie, przez prawie cały 1963 r. zespół ćwiczył i grał w składzie: E. Grzesiak, J. Mondrzyk, Jerzy Konieczny, Ryszard Jakubowski, Stefan Rzytki, Eugeniusz Jakubowski, R. Binias, R. Szczudłowski.
  S. Rzytki, E. Jakubowski i R. Jakubowski układali polskie teksty do piosenek Beatlesów, rozpracowywali głosy, pracowali nad aranżacją, uważnie słuchając Radia Luxemburg lub posiadanych pocztówek dźwiękowych. Przez pewien czas grupie towarzyszył artysta plastyk Bogdan Wels, akompaniując na największym instrumencie - kontrabasie. Pełnił on również rolę klubowego instruktora muzycznego.
  Zespół - zafascynowany stylem i muzyką - zmierzał powoli do formacji instrumentalnej - 3 gitary+perkusja - na wzór angielskiej grupy gitarowej The Shadows. Ambicją grających członków zespołu było - grać jak ta grupa. Z kolei dla wokalistów inspracją były piosenki-przeboje różnych wykonawców, w szczególności The Beatles. Wielkim problemem był brak odpowiedniego sprzętu...
  Po niespełnieniu ultimatum kierownictwa klubu "Violinka" (podobno poszło o długie fryzury członków zespołu), grupa straciła miejsce do prób. W drodze powrotnej z ostatniej próby w klubie E Jakubowski zaproponował, aby nadać zespołowi nazwę adekwatną do sytuacji w jakiej znalazła się formacja czyli Bezdomni. Część grupy zdecydowała sie pozostać w "Violince" i także kontynuowała działalność pod nazwą Bezdomni (wywodząc ją... z lektury szkolnej). Ze względu na utarczki z kierownictwem klubu o nazwę, po pewnym czasie zmieniła nazwę na  Wiślanie, wielokrotnie zmieniając w późniejszym czasie skład osobowy.
  Dopiero pod koniec 1964 r. los okazał się łaskwy dla Bezdomnych, którzy odeszli z klubu "Violinka". Grupa w składzie: E. Grzesiak, J. Konieczny, R. Jakubowski, S. Rzytki, E. Jakubowski, R. Binias i R. Szczudłowski znalazła lokum w ZDK Huty im. Lenina i miała możliwość korzystania ze sprzętu, na którym wcześniej grał zespół Czarne Koty. Zaczęły się też publiczne występy - m.in. w hali sportowo-widowiskowej Huty, w Zakopanem, na werandzie schroniska pod Trzema Koronami, w Bukowinie Tatrzańskiej. Formacja grała także na imprezech, rocznicach, wieczorkach tanecznych w sali "Zespołu Pieśni i Tańca", na przemian z grupą Czarne Koty.
  Po pewnym czasie ustalił się kolejny skład zespołu: Ryszard Binias - perkusja; E. Jakubowski- gitar; R. Szczudłowski - gitara; Jerzy Konieczny - gitara basowa i wokaliści: R. Jakubowski i S. Rzytki. Wkrótce do grupy doszedł Marek Jamrozy, były muzyk Czarnych Kotów. Przez kilka miesięcy, od września 1964 r. do końca lutego 1965  r. formacja grała w składzie: M. Jamrozy - gitara; R. Szczudłowski - gitara; J. Konieczny - gitara basowa i R. Binias - perkusja. Ocalało ujęcie  filmowe  z próby zespołu z listopada 1964 r w wymienionym wyżej składzie, odbywające się w sali 28 ZDK. Ujęcie filmowane i wg reżyserii Jerzego Ridana z AKF NOWA HUTA.
  Przełom lat 1964/1965 to praca w ZDK Huty im. Lenina. Okazjonalnie akompaniowano artystom estrady Domu Kultury - m.in. Stanisławowi Florkowi i Czesławowi Popielarczykowi. Było dużo imprez i występów zamawianych przez różne instytucje, a big beat w wykonaniu zespołu dotarł do podziemia kopalni w Wieliczce. W początkowym okresie instruktorem muzycznym był Andrzej Zieliński, zanim odszedł do tworzonych Skaldów. Nieco później odszedł M. Jamrozy - najpierw do Szwagrów, a pożniej do   Skaldów. Po jego odejściu zespół kontynuował pracę w poprzednim składzie.
  Z początkiem 1965 r. do zespołu dołączyła dwójka wokalistów: Joanna Makiej i Czesław Popielarczyk. W poźniejszym czasie grupie na występach i imprezach towarzyszyły siostry: Roma i Jolanta Doniec, wokalistki estrady piosenki ZDK.
  Grupa występowała początkowo jako zespół muzyczny Domu Kultury Huty im. Lenina. W 1965 r. przyjęła nazwę Ryszardy od znaczącej części członków zespołu o tym imieniu czyli od Ryszardów: Biniasa, Jakubowskiego i Szczudłowskiego. Pozostali członkowie tego zespołu to J. Konieczny - gitara basowa i E. Jakubowski -gitara, a  wokalistami byli: R. Jakubowski i S. Rzytki.
  4 kwietnia 1965 r. w hali sportowo-widowiskowej w Nowej Hucie odbył się międzyszkolny konkurs zespołów muzycznych. W tym konkursie Ryszardy zajęły pierwsze miejsce, a drugie miejsce zespół Czarne Diamenty.
  W końcu 1965 r. nastąpiły kolejne zmiany składu. W październiku do wojska odszedł Eugeniusz Jakubowski. W Domu Plastyka na ul. Krowoderskiej w Krakowie odbyła się Giełda Piosenki w której zespół zaprezentował piosenkę "Moja czarownica" wg słów Wiesława Dymnego i muzyki - najprawdopodobniej - Romualda Ortela. Ciekawostką jest fakt, że ten sam utwór, ale do muzyki A.Zielińskiego zaśpiewali Skaldowie zdobywając I miejsce.
  Do Ryszardów doszedł grający wcześniej w Domu Kultury im. Korczaka (Domu Harcerza) Konrad Ratyński, który zastąpił E. Jakubowskiego. Nowym wokalistą formacji został Ryszard Murak (eks Wiślanie). W listopadzie 1965 r. Ryszardy wzięły udział w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów w Płocku, gdzie zespół otrzymał trzecią nagrodę. Zespoły biorące udział w festiwalu wykonywały też koncerty w terenie - Ryszardom przypadł Sierpc. Duży sukces odnieśli wokaliści: J. Makiej i R. Murak.
  K. Ratyński okazał się bardzo dobrym kompozytorem i autorem tekstów, a jego piosenki włączono do repertuaru zespołu. Grupa Ryszardy grała dla młodzieży na wieczorkach tanecznych - w każdą niedzielę od 16.00 - 19.00 - w Sali Zespołu Pieśni i Tańca ZDK. Wcześniej czyniły to Czarne Koty, a przed nimi Kon-Tiki.
    W popularnej imprezie "Mikrofon dla wszystkich" sukces odniosła wokalistka grupy - J. Makiej wykonując utwór "Woskowa laleczka". Wkrótce nastąpiła kolejna zmiana składu. Do zespołu Szwagry odszedł J. Konieczny, a nowym gitarzystą basowym został Jerzy Szwejkowski (eks Wiślanie). Po krótkim odszedł także wokalista - Stefan Rzytki.
  Letni sezon zaczął się występami nad zalewem w Nowej Hucie. Okazje to Dni Młodości, Dzień Hutnika. Dotychczasowe sukcesy zakwalifikowały zespół do wyjazdu na międzynarodowy obóz młodzieży krajów nadbałtyckich ("Internazionalles Sommer Zelt Lager") w Graal Mueritz koło Rostocku [NRD]. We wrześniu 1966 r. odszedł R. Szczudłowski, a jego miejsce w zespole zajął Marek Pawlak (eks Wiślanie) - gitara. Na jesieni do wojska odszedł R. Binias a jego miejsce na perkusji przejął Zenon Rybarczyk.
  W dniach od 17-19.03.1967 r. odbył się Ogólnopolski Przegląd Zespołów Instrumentalnych, Wokalistów i Piosenkarzy w Tychach i Łaziskach Średnich. Ryszardy zajęły tam III miejsce.  W wymienionym wcześniej składzie zespół pracował do jesieni, zmieniając nazwę na Popioły. Tą nazwę wymyślił K. Ratyński, grając m.in. z Z. Rybarczykiem w D.K.im.Korczaka. Ponieważ z Ryszardów w zespole został tylko Ryszard Murak - K. Ratyński przywrócił ją, zmieniając nazwę Ryszardy na Popioły. Z kolei Z. Rybarczyk - po późniejszym odejściu z zespołu - przeniósł ją na Pięciu znad Wisły. Na jesieni 1967 r. Z. Rybarczyka na perkusji zastąpił Eugeniusz Górski. Również jesienią odszedł K. Ratyński- najpierw do Szwagrów a później do Skaldów; a do zespołu Pięciu znad Wisły odszedł Z. Rybarczyk - przenosząc jednocześnie nazwę Popioły dla tego zespołu.
  Z Ryszardów / Popiołów pozostali: R. Murak i M. Pawlak. W klubie "Violinka" na os. Młodości nastąpiło połączenie grających tam Bezdomnych, a poźniejszych Wiślan z pozostałymi muzykami Popiołów. Odtworzyła się ponownie grupa Ryszardy w składzie: Jerzy Mondrzyk - gitara; Jacek Woś - gitara basowa; Ryszard Murak - gitara; E. Grzesiak -perkusja i M. Pawlak - śpiew. Ten skład osobowy zamknął pod koniec roku historyczną działalność zespołu Ryszardy / Popioły / Bezdomni, po rozwiązaniu go przez J. Mondrzyka.
  J. Mondrzyk odszedł w jesieni do Centralnego Zespołu Wojska Polskiego. Do Telstaru a pożniej Dżambli i Waweli odszedł M. Pawlak. E. Grzesiak poszedł do zespołu Bardowie, a R. Murak utworzył zespół Nikt Nic Nie Wie.

Ryszardy (1965)
Od lewej: Stefan Rzytki, Eugeniusz Jakubowski Eugeniusz, Jerzy Konieczny, Ryszard Binias, Ryszard Szczudłowski
Źródło:
  http://ryszardy.pl/


Polecam wymienioną  jako źródło stronę http://ryszardy.pl/  Napisany wyżej biogram powstał to streszczenie historii grupy Ryszardy napisanej przez twórcę tej strony - Pana Ryszarda Szczudłowskiego. Strona ta zawiera także biogramy wielu innych krakowskich zespołów z lat 60-tych i 70-tych. Naprawdę warto ją odwiedzić!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz