niedziela, 4 grudnia 2016

Błękitne Cienie (wzmianka)

  Zespół wokalno-instrumentalny Błękitne Cienie powstał w 1963 r. we Wrocławiu. Grupę tworzyli: Zdzisław Pasieka - śpiew; Janusz Pasieka - śpiew; Romuald Piasecki (ur. 23.08.1943 r.) - gitara, śpiew; Tadeusz Prokop - gitara; Henryk Nieradko - gitara basowa i Andrzej Radziwanowski - perkusja. Formacja współpracowała ze zdolnym konstruktorem wzmacniaczy, dzięki czemu gitara lidera zespołu już w 1964 r. - jako pierwsza w kraju - została wyposażona tak zwany fuzz-box (taką samę, tylko markową, przystawkę pod koniec następnego roku Polanom podarował koncertujący w Polsce zespół The Animals).
   W listopadzie 1965 r. Błękitne Cienie zdobyły 3 miejsce na II Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich w Jeleniej Górze. Zespół wtedy tworzyli: R. Piasecki - gitara; T. Prokop - gitara; H. Nieradko - gitara basowa i Rajmund Jurewicz - perkusja.
  Grupa brzmiała zapewne ciekawie, jednak nie zachowało sie żadne z próbnych nagrań formacji, dokonanych dla Rozgłośni Wrocławskiej Polskiego Radia.
  Bracia Pasiekowie współpracowali potem z Nastolatkami, T. Prokop grał z zespołem Drumlersi, a R. Piasecki współtworzył grupę Romuald i Roman.

  Źródła:
 Dariusz Michalski - Trzysta tysięcy gitar nam gra - Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej - Lata 1958-1973 (wyd. Iskry, Warszawa - 2014)

 "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK'N'ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. Rock Serwis, Kraków - 1995)

Uzupełnienie biogramu mile widziane!

8 komentarzy:

 1. Zespół o podobnej nazwie "Niebieskie Cienie" ("Blue Shadow" - Błękit to to samo przecież) działał też w Katowicach - to był 1962 rok jak powstali chyba. Grali utwory The Shadows i podobno odtwórczo, a nie twórczo - czyli bardzo wiernie. Tam grali, m. in. Albin Biskupski, Artur Konwiński (mistrz pedal steel od lat) też podobno, perkusiści Wojciech Grabiński i Kazimierz Trepkowski podobno i inni. Składy w tych śląskich zespołach przeważnie często się zmieniały, więc trudno powiedzieć jaki był/y naprawdę skład/y.

  Pozdrawiam
  S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo za informację. Niestety, ale nie mam żadnych danych o katowickim zespole Niebieski Cienie. Jak na razie podane przez Pana informacje są jedynymi mi dostępnymi...
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
  2. Co do Katowickich "Blue Shadow"...mogę dodać że prócz wymienionych ,managerem zespołu był Maciek Zabłocki a wokalistą był Lech Bajka ..laureat "szukamy talentów" i jego wspomagający chórek. Na koncertach tej grupy, pierwsze szlify przecierał również Jerzy Grunwald ! No i konkurentów mieli..w postaci zespołu The Diamonds ....

   Usuń
  3. Dziękuję za informacje. Może pomaleńku uda się uzyskać informacje na stworzenie wzmianki o grupie Blue Shadow.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. W latach 1965-1969 byłem uczniem IX LO we Wrocławiu. Pamiętam 2-3 występy Błękitnych Cieni na akademiach szkolnych. Dżentelmeni grali głośno, bigbitowo, ale o wymachiwaniu marynarkami, wrzaskach, euforii nie było mowy - szkoła, nadzór nauczycieli... Byłem wtedy w 8. klasie (pierwsza licealna; rok szkolny 1965/1966) i z tego, co kojarzę, zespół był wtedy nazywany szkolnym. Czy dobrze pamiętam? Później Cienie zniknęły - zdały matury i przestały grać w szkole.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Panu za spisane powyżej wspomnienia. To wspaniale przeczytać o zespole po pół wieku od jego powstania.
   Szkoda tylko, że istniał krótko!
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 3. Ten zespół grał na potańcówce w klubie przy Gwardii we Wrocławiu na ul.Nowotki. Super grali.

  OdpowiedzUsuń