niedziela, 25 października 2015

Maria Głuchowska (szkic biogramu)

  Maria Głuchowska (wł. Maria Głuchowska-Staszek) - piosenkarka, gitarzystka.
  Na ogólnopolskiej estradzie pojawiła się jesienią 1970 r. śpiewając w grupie Quorum, co zostało udokumentowane występem w epizodzie filmu "Pięć i pół Bladego Józka" (reż. Henryk Kluba, film nie wszedł do publicznego rozpowszechniania).
   W tym samym roku M. Głuchowska związała się z warszawską grupą Janczary. W marcu 1971 r. wokalistka i zespół wzięli udział w VI Jarmarku Muzycznym w Częstochowie, gdzie M. Głuchowska zwyciężyła w kategorii wokalistów (ex aequo z Dariuszem Śnieżko-Błockim z grupy z De Gustibus Non Est Disputandum), a laury zebrała także formacja i indywidualnie: gitarzysta Wojciech Michalczyk i perkusista Andrzej Wójcik. W czerwcu tego roku Janczary wzięły udział w II Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych, gdzie jury pod przewodnictwem Wandy Warskiej przyznało solistce grupy, M. Głuchowskiej, nagrodę specjalną "w uznaniu indywidualności i warunków wokalnych", a formacja zdobyła I miejsce w kategorii zespołów nowoczesnych. Następnie grupa uczestniczyła w "Jazzoramie" w ramach IX KFPP w Opolu. Latem formacja występowała w wakacyjnych imprezach w Gdańsku i Szczecinie.
  W końcu roku M. Głuchowska odchodzi do jazzowej formacji Paradox. Z grupą artystka występuje na koncertach w Polsce, ZSRR, NRD i Holandii. Wiosną 1972 r. wokalistka wchodzi w skład Trzech Koron, z którymi występuje na koncertach "Nie przejdziemy do historii", zorganizowanych z okazji dziesięciolecia Niebiesko-Czarnych i ostatnim występie Krzysztofa Klenczona. przed jego wyjazdem do USA. M. Głuchowska nagrywa z zespołem kilka piosenek dla radia, ale bez lidera grupa wkrótce sie rozpada.
  Jesienią tego roku piosenkarka wchodzi w skład reaktywowanej grupy ABC. Z formacją M. Głuchowska wylansowała piosenki: "Ogrody słońca" i "Polne strachy". Latem 1973 r. wokalistka znajduje w składzie Trubadurów. W roku następnym M. Głuchowska śpiewa w chórku towarzyszącym Maryli Rodowicz. Wkrótce artystka znika z krajowej estrady.
  Po kilkunastu latach wokalistka wchodzi w skład grupy country - Lonstar Band, towarzyszacej rodzimej legendzie tej muzyki - Michałowi "Lonstarowi" Łuszczyńskiemu. Z grupą artystka nagrała kilka albumów, występując tam pod nazwiskiem Maria Staszek. Następnie śpiewa i gra na gitarze w zespołach: Come Back, w którym występowali także: Mirosław Janikowski - gitara; Piotr Janek - perkusja; Zbigniew Werczyński - organy; Krzysztof Gradowski - gitara basowa, harmonijka ustna oraz w formacji Jet Set Band, który obok piosenkarki tworzyli: Anatol Wojdyna - gitara basowa, śpiew, lider; Ewa Konstanciak - śpiew; Stanisław Szczyciński - instrumenty klawiszowe, śpiew; Wojciech Karolak - instrumenty klawiszowe, śpiew; Lesław Matecki - gitara; Wiesław Wysocki - saksofon; Janusz Staszek - perkusja; Jerzy Bartz - konga, instrumenty perkusyjne.
. Obecnie piosenkarka występuje w zespole M.A.J. Trio, który tworzą: M. Głuchowska - śpiew, gitara; Andrzej Pisarzewski - gitara; Janusz Staszek - perkusja.

Maria Głuchowska (1973)


Maria Głuchowska (2015)NAGRANIA PŁYTOWE:

PD R-0126-II Ruch (1973)
[GRUPA ABC ANDRZEJA NEBESKIEGO]
Polne strachy
 Skład: M. Głuchowska (śpiew) i ABC

MC CK 1293 PN Muza (1993)
[RÓŻNI WYKONAWCY] ZŁOTE LATA POLSKIEGO BEATU - 1973
Polne strachy
 Skład: M. Głuchowska (śpiew) i ABC

LP KAMLP 12 Kameleon Records (2015)
[GRUPA ABC ANDRZEJA NEBESKIEGO] ASFALTOWE ŁĄKI
Polne strachy / Ogrody słońca
 Skład: M. Głuchowska (śpiew) i ABC

CD KAMCD 37 Kameleon Records (2015)
[GRUPA ABC ANDRZEJA NEBESKIEGO] IDĘ DALEJ
Polne strachy / Ogrody słońca
 Skład: M. Głuchowska (śpiew) i ABC


Na stronie  http://www.lonstar.pl/pl/band.php  o bohaterce niniejszego biogramu pisze tak:

MARYSIA STASZEK (vocal, instrumenty perkusyjne, gitara akustyczna)
   "Życiowa i muzyczna partnerka Janusza, obdarzona niskim, ostro-dźwięcznym, alikwotowo-chropawym głosem, a przy tym umiejętnie obsługująca to, co w muzycznym żargonie okresla się zbiorowym mianem "przeszkadzajek". W rękach Marysi tamburino, shaker, kastaniety nie tylko nie przeszkadzają, ale twórczo podbudowują aranżację.
Podobnie jak mąż Janusz, tak i ona jest niebywale osłuchana z wszystkimi gatunkami muzyki i piewała "wszędzie i ze wszystkimi". Była wokalistką w countrowo-folkowym Saloonie, śpiewała chórki z Marylą Rodowicz i w teatralnych musicalach oraz klimaty jazzowo-bluesowe z formacją Wojciecha Karolaka.
   Sama tez pisze piosenki nawiązujące do klimatów hippiesowskiego country-blues-rocka, z bardzo ciepłymi, osobistymi tekstami."

Niestety, ale nie ma podanej, choćby przybliżonej, daty współpracy Panii Marii z Panem W. Karolakiem, ani z grupą Saloon, dlatego informację o tym zamieszczam tutaj.


Źródła:

  "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. Rock Serwis Kraków, 1995)
 miesięcznik Non Stop nr 1/1974  (tekst i zdjęcie)
 http://www.lonstar.pl/pl/band.php
 http://www.marylarodowicz.pl/pl (przedruk tygodnika Panorama 9/1974)
 http://majtrio.rightcom.pl/?page_id=14  (tekst i zdjęcie)
 http://www.comeback.ugu.pl/?p=p_4&sName=sklad
 http://www.jetsetband.pl/#o-zespole
 http://www.mik.waw.pl/aktualnosci/item/1629-28-maja-swing-club-jet-set-band.html
 http://filmpolski.pl/fp/index.php?film=122574
 https://trzykorony123.wordpress.com/tag/maria-gluchowska/
 http://kppg.waw.pl/person.php?art=23906&ruch=200
 http://www.kameleonrecords.pl/pl/wydania

2 komentarze:

 1. Podrzucam link do świetnego kawałka tria M.A.J. gdzie wyraźnie słychać, że p. Maria ma nadal kawał głosu i potrafi kapitalnie zaśpiewać. Czemu nie jest znana szerzej??? https://www.youtube.com/watch?v=D4LF9-YHS9M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za zamieszczony link. Wspaniała muzyka, wspaniała piosenka i wspaniałe wykonanie świetnej wokalistki.
   Co do pytania to nie podejmuję się dać odpowiedzi...
   Pozdrawiam.

   Usuń