niedziela, 25 stycznia 2015

Leonard Kaczanowski (szkic biogramu)

  Leonard Kaczanowski - wokalista, pianista, kompozytor, aranżer. Urodził się 7 kwietnia 1949 r. w Nysie. Jest absolwentem Średniej Szkoły Muzycznej w Opolu oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
  W szkole średniej grał w zespole Hewiemalowie, którego nazwa powstała z pierwszych sylab imion członków formacji. Grupa istniała w latach 1965-1968 przy Liceum Pedagogicznym w Brzegu. Formacja wykonywała utwory The Beatles, The Animals, Skaldów i własne kompozycje (np."Barbara"). W latach 1968-1969 L. Kaczanowski grał na organach w zespole Piastelsi, który występował na przeglądach i festiwalach muzyki młodzieżowej w południowo-zachodniej Polsce. Następnie w rodzinnym Grodkowie założył  grupę Bleitrama, która istniała ok. 3 lata. Formacja została zauważona na Przeglądzie Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich w Jeleniej Górze (1970-1971).
  W czasie studiów L. Kaczanowski, oprócz gry na fortepianie, zaczął śpiewać jako wokalista jazzowy. W 1976 r. grał w Grupie Piotra Prońko, gdzie rozpoczęły się pierwsze wokalne występy artysty. Formacja rozpadła się z końcem roku. W maju 1977 r. L. Kaczanowski zdobył II nagrodę na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych, gdzie zaśpiewał m. in. "A Song for You". W rezultacie tego sukcesu wokalista rozpoczął współpracę z grupą Komand Band, gdzie śpiewał solo (m. in. "Dawno" i "Moje serce ukołysze Cię do snu") i w duecie z Krystyną Prońko (m.in. utwór "W cieniu dobrego drzewa"). Z tą formacją wystąpił m. in. na "Pop-Session '77" . Opócz tego współpracował z uczelnianym Big Bandem PWSM, z którym wystąpił w "Jazz Jamboree '77", III pomorskiej Jesieni Jazzowej i śpiewał na festiwalu "Jazz Ost-West '78" w Norymberdze. W maju 1980 r. piosenka "Tramwaj nr 19" zajęła pierwsze miejsce na Liście Przebojów miesięcznika Non Stop. W latach 1979-1982 artysta śpiewał w krajach zachodniej Europy (Szwajcaria, Niemcy, Austria, Holandia, Belgia, Luksemburg), gdzie występował w klubach muzycznych z zespołami Galaxy, NN Station i innymi .
  W sierpniu 1982 r. znalazł się w składzie wrocławskiej grupy rockowej - Stalowy Bagaż, gdzie śpiewał i grał na instrumentach klawiszowych. Z zespołem koncertował w kraju,  wystąpił na poznańskiej Rock-Arenie oraz dwukrotnie w RFN na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej w Heidelbergu (październik 1982 r. i kwiecień 1983 r.). Nagrał kilka utworów dla Polskiego Radia:  "Synowie nocy"; "Morze ognia", "Wielki błąd"; "Oto spowiedź"; "Opera".
  Po rozwiązaniu grupy latem 1983 r. L. Kaczanowski z K. Cwynarem utworzyli zespół Tabu, w skład którego weszli także: Jerzy Kaczanowski (eks CDN) - gitara, Waldemar Mleczko (eks Tapir) - gitara, śpiew i Mirosław Kowalczyk (eks Vincent van Gogh) - perkusja. Żywot formacji był krótki, a zarejestrowała ona tylko kilka nagrań  demo dokonanych w "Piwnicy Świdnickiej". Po rozpadzie tej grupy L. Kaczanowski wyjechał na kontrakt zagraniczny.
 Po powrocie do kraju rozpoczął pracę w Domu Kultury w Żabnie oraz w Szkole Muzycznej w Tarnowie. W tym czasie opiekował się miejscowymi zespołami młodzieżowymi - m. in. tarnowskim Ziyo i dąbrowskim Bardzo Orkiestra. Z grupą Ziyo współpracował do połowy 1986 r. i wystąpił z nią na kilku koncertach i przeglądach muzycznych (np. OMPP we Wrocławiu).
  Następnie koncertował w kraju i za granicą. Współpracował z Marylą Rodowicz przy albumach "Marysia Biesiadna" (aranżacja chórków i śpiew) oraz "Złota Maryla" (aranżacja chórków i śpiew). W połowie lat 90-tych nagrywał z wykonawcami polskiego country: albumy "Tomasz Szwed" i "Tomasz Szwed kierowcom" (instrumenty klawiszowe i chórki); "Johnny Walker" - Słodkie życie (pianista i chórki). Nagrał także utwór "Moja mała nostalgia" (na albumie Krzysztofa Logana Tomaszewskiego "Z potrzeby duszy i serca"; 1999) oraz singiel "Słodkie życie"; 2000).
  W 2000 r. wyemigrował do USA, gdzie zajmuje się tworzeniem muzyki do teatru i pedagogiką muzyczną. Tam zajął się muzyką ilustracyjną. Napisał muzykę do takich sztuk teatralnych jak: "Mały Książę" (2006); "Oberża Pod Czerwonym Makiem" (2007); "Szukamy Stajenki... w Betlejemską Świętą Noc" (2008); "Kaczka i bocian szukają Dziubdziuba, czyli wesoła szkoła" (2008); "Niemcy" (2009); "Siedem Śmiechów Głównych" (2011); "O mniejszych braciszkach Św. Franciszka" (2014).
  W dorobku L. Kaczanowskiego jest ponad 800 aranżacji różnych utworów muzycznych; ponad  120 własnych kompozycji instrumentalnych i napisanie muzyki do kilku sztuk teatralnych.

Leonard Kaczanowski (Jazz Jamboree 1977)

Leonard Kaczanowski i  Krystyna Prońko w grupie Koman Band (Warszawa 1979)

Bleitrama (Grodków - 1971)

Hewiemalowie (Brzeg - druga połowa lat 60-tych)


 NAGRANIA PŁYTOWE:

LP SX 1869 Muza (1980) [składanka]
MC CK 304 Muza [składanka]
[RÓŻNI WYKONAWCY] ZAPRASZAMY DO TRÓJKI vol. 3
Twoja to dłoń

LP SX 2774 Muza (1990)
[KRYSTYNA PROŃKO] FIRMA JA I TY
W cieniu dobrego drzewa (wyk. K. Prońko i L. Kaczanowski)

CD (1999)
[RÓŻNI WYKONAWCY] KRZYSZTOF LOGAN TOMASZEWSKI - Z POTRZEBY DUSZY I SERCA - MUZYKA DLA LUDZI ZMĘCZONYCH CYWILIZACJĄ
Moja mała nostalgia

CDS Koman Production (2000)
Słodkie życieŹródła:
 Materiały prasowe nadesłane przez Pana Leonarda Kaczanowskiego;
 http://pl.wikipedia.org/wiki/Leonard_Kaczanowski
 http://www.bibliotekapiosenki.pl/Kaczanowski_Leonard
 http://www.kppg.waw.pl/person.php?art=3220&nazwa=&prf=2&ruch=200
 http://www.logan-tomaszewski.pl/cd/15/z-potrzeby-duszy-i-serca
 Zdjęcia - nadesłał Pan Leonard Kaczanowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza