niedziela, 14 grudnia 2014

Renata Lewandowska (szkic biogramu)

  Renata Lewandowska – wokalistka, artystka plastyczka.
  W latach sześćdziesiątych studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie zrobiła dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz. Swój talent muzyczny realizowała równocześnie uczestnicząc w ruchu studenckim, skupionym wokół kultowych warszawskich klubów: „Hybrydy” i „Medyk”. Na festiwalu studenckim "FAMA 69" w Świnoujściu  otrzymała nagrodę za "kulturę wykonawczą". Szlify piosenkarskie zdobywała w Studiu Piosenki "Rh-" prowadzonym przez kompozytora Jana Pileckiego, co zaowocowało jedną z głównych nagród na IX Kiermaszu Piosenki Studenckiej w Warszawie, a następnie nagrodą za debiut na "Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej" w Opolu.
  Opole, za sprawą Festiwalu Polskiej Piosenki, stało się bardzo ważnym punktem w rozwoju kariery tej piosenkarki. Podczas debiutu na tym festiwalu w 1970, jako wokalistka prowadzonego przez Juliusza Loranca zespołu „Quorum”, mogła cieszyć się z przyznanej grupie nagrody za wykonanie piosenki „Ach, co to był za ślub”,  z tekstem Wojciecha Młynarskiego. Dwa lata później, już jako solistka, zdobyła nagrodę w koncercie „Debiutów” za piękne wykonanie piosenki Juliusza Loranca i Jonasza Kofty „Olbrzymi Twój cień”.
  Repertuar Renaty Lewandowskiej oparty był w tym czasie na kompozycjach Juliusza Loranca z tekstami najwybitniejszych twórców polskich piosenek: Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i Ryszarda Marka Grońskiego. Takie piosenki jak: „Radość o poranku”, „Zaczynajcie beze mnie” czy „Nie myśl kochanie o tym, jak mogło być” były najjaśniejszymi  punktami kolejnych Festiwali Opolskich. Wtedy też powstały, zarejestrowane  w studiach Polskiego Radia, nagrania piosenek „Magia szos”,  „Czas pożegnań” i kilku innych. W tych realizacjach Lewandowska zademonstrowała pełnię swego talentu. Jej dźwięczny, świetnie postawiony, mocny głos, poparty lekko drapieżnym sposobem interpretacji umieścił ją w nurcie zbliżonym do muzyki soul, tak odległym od nijakości ówczesnej sztampy. Tę oryginalność potwierdziła Renata Lewandowska nagraniem „Dotykiem chcę dziś poznać wszystko”, wydanym na singlu w 1978 r. przez Tonpress.
  Renata Lewandowska pozostaje w pamięci słuchaczy jako jedna z najbardziej oryginalnych wokalistek dekady lat siedemdziesiątych. Od 1980 roku spełnia się artystycznie i twórczo w dziedzinie sztuk pięknych. Zajmuje się architekturą wnętrz, architekturą zieleni i ilustracją.

Renata Lewandowska (fot. Zofia Nasierowska)

Renata Lewandowska (fot. Marek Karewicz)

   Powyższy tekst biogramu i obydwa zamieszczone pod nim zdjęcia zostały mi nadesłane przez Panią Renatę i działającego w Jej imieniu Pana Krystiana. więc zamieszczam go tutaj. [zamieszczone dn. 7.02.2018 r.]
 [Archiwum]

Poniżej jest pierwotny, napisany przeze mnie i przez ponad 3 lata obecny tutaj biogram Pani Renaty. Jako, że wydaje mi się bogatszy w szczegóły, zostawiam go tutaj dla porównania.


  Renata Lewandowska - wokalistka.
  W trakcie studiów na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie solistka wystąpiła na VIII Kiermaszu Piosenki Studenckiej w stołecznym klubie "Medyk". Wokalistka związała się ze Studiem Piosenki  i zespołem Rh- działającym przy tym klubie.
Na ogólnopolskiej estradzie zaistniała w 1968 r. zdobywając jedno z wyróżnień podczas IV Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Na festiwalu studenckim "FAMA '69" w Świnoujściu otrzymała nagrodę za kulturę wykonawczą prezentowanych przez siebie piosenek.
  W tym roku weszła w skład zorganizowanej przez Juliusza Loranca i Bolesława Krasuckiego grupy Quorum. Z formacją wystąpiła na VIII KFPP w Opolu (1970), gdzie sukces odniosła piosenka "Ach, co to był za ślub!". W tym roku z grupą Quorum wystąpiła w polskim filmie "Milion za Laurę" (reż Hieronim Przybył, prem. 8.06.1971 r.), a także śpiewała w filmie "Pięć i pół Bladego Józka" (reż. Henryk Kluba, film "półkownik"). W lutym 1971 r. wokalistka zdobyła nagrodę za debiut w Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu. Po rozwiązaniu Quorum R. Lewandowska rozpoczęła samodzielną karierę. Podczas koncertu "Debiutów" X KFPP w Opolu (1972) zaśpiewała, wyróżnioną później, piosenkę "Olbrzymi twój cień".
  We wrześniu 1973 r. wokalistka znalazła się, w założonym przez J. Loranca, wokalnym zespole Grupa I. Z formacją wystąpiła w roku następnym na XII KFPP w Opolu, gdzie zaśpiewała, wyróżnioną Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, piosenkę "Radość o poranku".
  Po rozwiązaniu Grupy I (1976) artystka kontynuowała karierę solową. W Polskim Radiu nagrała piosenkę "Sposób na kobiety". Koncertowała w Polsce i za granicą. Wystąpiła na XV KFPP Opole 1977 wykonując piosenkę "Nie myśl kochanie o tym jak mogło być". Na przełomie maja i czerwca 1978 r. wystąpiła na XIII Festiwalu "Bratysławska Lira" w Czechosłowacji. W tym samym roku R. Lewandowska nagrała swoją pierwszą - i niestety ostatnią - płytę - singla z piosenkami "Dotykiem chcę dziś poznać wszystko" i "Odkąd ciebie z głowy mam" (Tonpress S-212).
  O dalszych losach tej utalentowanej wokalistki dostępne mi źródła milczą.

Renata Lewandowska (fot. Wojciech Suchocki)


Źródła:
  "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. ROCK-SERWIS, Kraków 1995);
  archiwalne numery miesięcznika Non Stop (7/1978; 8/1978);
  http://marcin23-s.blogspot.com/2011/03/renata-lewandowska.html (zdjęcie)
  https://www.youtube.com/watch?v=yVCGP4Xg918
  http://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1136157
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Renata_Lewandowska
 Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej - autor: Ryszard Wolański (wyd. A.A. MTJ - Warszawa, 2003 r.) [tom III - Dyskografia - Aneksy]


Uzupełnienie biogramu mile widziane!

16 komentarzy:

 1. A co z dwiema pozostałymi wokalistkami "Grupy I"": Ewą Olszewską i Marleną Wiśniewską, po mężu Drozdowską.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postać Pani Marleny Drozdowskiej jest szeroko znana, a z dokonaniami Artystki można się zapoznać tutaj: http://www.marlenadrozdowska.pl/ i https://pl.wikipedia.org/wiki/Marlena_Drozdowska Wkrótce pewnie pokuszę się o napisanie biogramu piosenkarki...
   Co do Pani Ewy Olszewskiej to nie mam - przynajmniej na razie - wystarczającej ilości materiału do stworzenia biogramu Artystki. Jedyne, co mogę znaleźć na temat Pani Ewy, to wejście w skład Grupy I oraz nagranie z Andrzejem Rosiewiczem i Asocjacją Hagaw wspólnego albumu (Muza SX 1490) z 1977 r. Wdzięczny będę za inne informacje o Pani Ewie, co pozwoliłoby napisać, choćby skromny, biogram.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. https://www.facebook.com/Ewa-Olszewska-1737302009623485/

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję za "podpowiedź". Mam nadzieję, że uda się stworzyć jeszcze dokładniejszy biogram muzyczny Pani Ewy...

   Usuń
 2. renata.rendrew@gmail.com11 września 2017 11:51

  pani Renata Lewandowska nigdy nie śpiewała "w Skierniewicach w zespole "Błękitni" - nigdy nie była w Skierniewicach - wiadomość z pierwszej ręki! Proszę o korektę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Panią serdecznie.
   Nie wiem co myśleć o podanej przez Panią informacji. Nie jest to pierwsza informacja o tym, że Pani Renata Lewandowska nie śpiewała z zespołem Błękitni. Ja swego czasu usunąłem informację o tym z tego biogramu, ale "poprawiony" biogram na wikipedii zawiera tą informację. Także na blogu o zespole Błękitni jest ta informacja, poparta dwoma zdjęciami Pani Renaty z tą grupą. Proszę tylko o wytłumaczenie kwestii obecności Pani Renaty na tych fotografiach...

   Usuń
  2. renata.rendrew@gmail.com8 lutego 2018 00:49

   Jeszcze raz uprzejmie informuję... pani Renata Lewandowska nigdy nie śpiewała z zespołem "Błękitni". W latach 65/66 była jeszcze uczennicą Liceum Plastycznego w Częstochowie, a od 1966 studentką ASP w Warszawie. Sądząc z ubioru, zdjęcia z "Błękitnymi" były zrobione w roku 1967 lub 1968, czyli wtedy gdy Renata Lewandowska uczestniczyła czasami w jakiś eliminacjach i amatorskich konkursach piosenkarskich, na które to imprezy uczestników dowożono... łącząc ich z przypadkowymi akompaniatorami. Te zdjęcia są właśnie z podobnej imprezy, i jak się wydaje "Błekitni" postanowili parę lat później użyć ich do podkreślenia swojej... "ważności?". Do zespołu "Błękitni" był wysłany protest w tej sprawie i jak sądzę właśnie wtedy w swoim oficjalnym biogramie w Wikipedii określili oni uczestnictwo p.Renaty Lewandowskiej w zespole jako "gościnne", co też jest mocno na wyrost. Byłabym wdzięczna gdyby "bigbeatowiec" nie powielał wprowadzających w błąd nieprawdziwych informacji.

   Usuń
 3. Polecam na YT "Renata Lewandowska Official RLR" - 10 piosenek *1) video Festiwal Opolski 74 - "Radość o Poranku", *2) video "Opole 77" - Koncert "Premiery", *3) video "Opole 77" - Koncert "Nastroje", *4) 7 solowych nagrań radiowych i płytowych(1)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na stronie "Błękitnych", nie ma informacji,że p. Lewandowska tam śpiewała. Nie rozumiem więc, po co tutaj ten odnośnik "(*)" wprowadzający ludzi w błąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro na stronie zespołu Błękitni nie ma już informacji o współpracy Pani Renaty z grupą, więc ja także ją kasuję.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 5. autorem trzeciego zdjęcia (z kotem) jest Wojciech Suchocki. Prosiłabym o umieszczenie tej informacji pod zdjęciem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacja o autorze zdjęcia znajduje się pod fotografią.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Jakie byly dalsze dzieje Pani Renaty i jakie sa obecnie? pozdrawia serdecznie, Zachwycila mnie..

  OdpowiedzUsuń
 7. Renata Lewandowska14 czerwca 2018 13:25

  Renata Lewandowska przestała definitywnie śpiewać w roku 1980. Przyczyn jak to zwykle bywa... było kilka, ale najważniejszą była chęć sprostania nowym wyzwaniom - w końcu była artystą plastykiem, no i życie domagało się "dalszego ciągu" - a nie mozolnej, organizacyjnie słabo satysfakcjonującej - czasami takie "dreptanie w kółko", pracy nad następną piosenką. Z perspektywy czasu wybrała bardzo dobrze. Obecne zainteresowanie - cieszy, tak samo jak i to, że te piosenki nadal brzmią współcześnie mimo upływu lat. Serdeczne Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Pani Renato za odpowiedź na powyższe pytanie.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń