niedziela, 14 grudnia 2014

Renata Lewandowska (szkic biogramu)

  Renata Lewandowska - wokalistka.
W latach 1965-1966 śpiewała w skierniewickim zespole Błękitni. W trakcie studiów na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie solistka wystąpiła na VIII Kiermaszu Piosenki Studenckiej w stołecznym klubie "Medyk". Wokalistka związała się ze Studiem Piosenki  i zespołem Rh- działającym przy tym klubie.
Na ogólnopolskiej estradzie zaistniała w 1968 r. zdobywając jedno z wyróżnień podczas IV Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Na festiwalu studenckim "FAMA '69" w Świnoujściu otrzymała nagrodę za kulturę wykonawczą prezentowanych przez siebie piosenek.
W tym roku weszła w skład zorganizowanej przez Juliusza Loranca i Bolesława Krasuckiego grupy Quorum. Z formacją wystąpiła na VIII KFPP w Opolu (1970), gdzie sukces odniosła piosenka "Ach, co to był za ślub!". W tym roku z grupą Quorum wystąpiła w polskim filmie "Milion za Laurę" (reż Hieronim Przybył, prem. 8.06.1971 r.), a także śpiewała w filmie "Pięć i pół Bladego Józka" (reż. Henryk Kluba, film "półkownik"). W lutym 1971 r. wokalistka zdobyła nagrodę za debiut w Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu. Po rozwiązaniu Quorum R. Lewandowska rozpoczęła samodzielną karierę. Podczas koncertu "Debiutów" X KFPP w Opolu (1972) zaśpiewała, wyróżnioną później, piosenkę "Olbrzymi twój cień".
  We wrześniu 1973 r. wokalistka znalazła się, w założonym przez J. Loranca, wokalnym zespole Grupa I. Z formacją wystąpiła w roku następnym na XII KFPP w Opolu, gdzie zaśpiewała, wyróżnioną Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, piosenkę "Radość o poranku".
  Po rozwiązaniu Grupy I (1976) artystka kontynuowała karierę solową. W Polskim Radiu nagrała piosenkę "Sposób na kobiety". Koncertowała w Polsce i za granicą. Wystąpiła na XV KFPP Opole 1977 wykonując piosenkę "Nie myśl kochanie o tym jak mogło być". Na przełomie maja i czerwca 1978 r. wystąpiła na XIII Festiwalu "Bratysławska Lira" w Czechosłowacji. W tym samym roku R. Lewandowska nagrała swoją pierwszą - i niestety ostatnią - płytę - singla z piosenkami "Dotykiem chcę dziś poznać wszystko" i "Odkąd ciebie z głowy mam" (Tonpress S-212).
  O dalszych losach tej utalentowanej wokalistki dostępne mi źródła milczą.

Renata LewandowskaŹródła:
  "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. ROCK-SERWIS, Kraków 1995);
  archiwalne numery miesięcznika Non Stop (7/1978; 8/1978);
  http://marcin23-s.blogspot.com/2011/03/renata-lewandowska.html (zdjęcie)
  https://www.youtube.com/watch?v=yVCGP4Xg918
  http://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1136157
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Renata_Lewandowska
 Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej - autor: Ryszard Wolański (wyd. A.A. MTJ - Warszawa, 2003 r.) [tom III - Dyskografia - Aneksy]


Uzupełnienie biogramu mile widziane!

4 komentarze:

 1. A co z dwiema pozostałymi wokalistkami "Grupy I"": Ewą Olszewską i Marleną Wiśniewską, po mężu Drozdowską.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postać Pani Marleny Drozdowskiej jest szeroko znana, a z dokonaniami Artystki można się zapoznać tutaj: http://www.marlenadrozdowska.pl/ i https://pl.wikipedia.org/wiki/Marlena_Drozdowska Wkrótce pewnie pokuszę się o napisanie biogramu piosenkarki...
   Co do Pani Ewy Olszewskiej to nie mam - przynajmniej na razie - wystarczającej ilości materiału do stworzenia biogramu Artystki. Jedyne, co mogę znaleźć na temat Pani Ewy, to wejście w skład Grupy I oraz nagranie z Andrzejem Rosiewiczem i Asocjacją Hagaw wspólnego albumu (Muza SX 1490) z 1977 r. Wdzięczny będę za inne informacje o Pani Ewie, co pozwoliłoby napisać, choćby skromny, biogram.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. renata.rendrew@gmail.com11 września 2017 11:51

  pani Renata Lewandowska nigdy nie śpiewała "w Skierniewicach w zespole "Błękitni" - nigdy nie była w Skierniewicach - wiadomość z pierwszej ręki! Proszę o korektę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Panią serdecznie.
   Nie wiem co myśleć o podanej przez Panią informacji. Nie jest to pierwsza informacja o tym, że Pani Renata Lewandowska nie śpiewała z zespołem Błękitni. Ja swego czasu usunąłem informację o tym z tego biogramu, ale "poprawiony" biogram na wikipedii zawiera tą informację. Także na blogu o zespole Błękitni jest ta informacja, poparta dwoma zdjęciami Pani Renaty z tą grupą. Proszę tylko o wytłumaczenie kwestii obecności Pani Renaty na tych fotografiach...

   Usuń