niedziela, 22 lipca 2018

Renata Lewandowska (szkic biogramu)

 Renata Lewandowska (ur. 27.12.1947 r. w Świebodzicach) - polska wokalistka, artysta plastyk

Śpiewać zaczęła w 1964 roku - jeszcze jako uczennica Liceum Plastycznego w Częstochowie - wygrywając tam pierwsze lokalne konkursy. Będąc już studentką ASP w Warszawie (1966-1972) na Wydziale Architektury Wnętrz  uczestniczyła w wielu w konkursach i festiwalach piosenkarskich, między innymi na Festiwalu w Zielonej Górze w 1968 roku i na festiwalu studenckim "FAMA 69" w Świnoujściu, gdzie otrzymała nagrodę za "kulturę wykonawczą" prezentowanych przez siebie piosenek.

Związana była z ruchem studenckim skupionym wokół klubów: "Hybrydy" i "Medyk" i działającym tam Studiem Piosenki "Rh-", prowadzonym przez kompozytora Jana Pileckiego. Z jego piosenkami zdobyła jedną z głównych nagród na IX Kiermaszu Piosenki Studenckiej w Warszawie, a w lutym 1970 roku nagrodę za debiut na "Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej" w Opolu.

Po studenckich sukcesach dołączyła do profesjonalnej grupy "Quorum" prowadzonej przez Juliusza Loranca i z tą formacją w roku 1970 wystąpiła na VIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, z piosenką "Ach co to był za ślub" Józefa Sikorskiego i Wojciecha Młynarskiego. Piosenka zdobyła nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. W 1971 roku z grupą Juliusza Loranca nagrała muzykę do filmów: "Milion za Laurę" (reż. Hieronim Przybył) i "Pięć i pół Bladego Józka (reż. Henryk Kluba).

Po rozwiązaniu "Quorum" Renata Lewandowska zaczęła występować samodzielnie. W 1972 roku na X Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie "Debiutów" zaśpiewała, wyróżniony nagrodą specjalną Przewodniczącego WRN Karola Musioła, utwór Juliusza Loranca i Jonasza Kofty "Olbrzymi Twój Cień".

W latach  1972/74 w wyniku współpracy Renaty Lewandowskiej z kompozytorem Juliuszem Lorancem oraz autorami tekstów Ryszardem Markiem Grońskim i Jonaszem Koftą powstało kilka jej solowych nagrań radiowych takich jak "Magia Szos", "Niestałość" czy "Czas Pożegnań". Współpracująca z Juliuszem Lorancem przy nagrywaniu tych piosenek grupa solistów zawiązała zespół wokalny nazwany Grupą"&" (a na czas festiwalu opolskiego  Grupą"I"), z którym wokalistka wystąpiła na XII KFPP '74 w Opolu z piosenką "Radość o Poranku", wyróżnioną nagrodą Ministra Kultury i Sztuki.

W latach 1975-76 współpracowała z kompozytorem Waldemarem Parzyńskim (NOVI Singers), czego efektem były piosenki nagrane w Polskim Radiu: "Kochaj tę dziewczynę", "Lato tego roku" i "Nawet nie wiemy czy była to miłość" - wszystkie autorstwa Waldemara Parzyńskiego i Ryszarda Marka Grońskiego.

W roku 1975 na XIII KFPP w Opolu wystąpiła z piosenką "Zaczynajcie beze mnie" Juliusza Loranca i Agnieszki Osieckiej, a w roku 1977 na XV KFPP z piosenką "Nie myśl kochanie o tym jak mogło być" Juliusza Loranca i Jonasza Kofty. Na tym samym festiwalu na koncercie "Nastroje" zaśpiewała piosenkę Wojciecha Młynarskiego i Adama Sławińskiego "Po prostu jestem".

W roku 1978 nagrała jedyną płytę - singiel (Tonpress S-212), na której znalazły się kompozycje Jerzego Suchockiego i Ryszarda Marka Grońskiego "Dotykiem chcę dziś poznać wszystko" i "Odkąd Ciebie z głowy mam", z którą to piosenką wystąpiła na Festiwalu "Bratysławska Lira 1978".

Jej działalność piosenkarska obejmowała występy estradowe w kraju i za granicą, nagrania do radia, filmu i widowisk telewizyjnych (między innymi "Listy śpiewające" i "Emancypantki") przygotowanych przez reżyserów: Jerzego Gruzę i Adama Hanuszkiewicza

Swoją działalność piosenkarską zakończyła definitywnie z końcem roku 1980, wyjeżdżając z Polski. Jako artysta plastyk i architekt wnętrz zajmuje się teraz projektowaniem architektonicznym, projektowaniem zieleni, ilustracją...


Renata Lewandowska (fot. Zofia Nasierowska)

Renata Lewandowska (fot. Marek Karewicz)

Renata Lewandowska (fot. Wojciech Suchocki)

Powyższy biogram powstał we współpracy z Panią Renatą Lewandowską. W powyższym biogramie uwzględniłem wszystkie uwagi i sugestie Pani Renaty. 
Wszystkie zdjęcia nadesłał Pan Krystian Zieliński, współpracujący z Panią Renatą i prowadzący kanał wokalistki na YT (https://www.youtube.com/channel/UCnqQ2uzBYz5nIJqKZvyiSCg/).
Bardzo dziękuję Pani Renacie i Panu Krystianowi za współpracę!


Źródła:
  Informacje uzyskane od Pani Renaty Lewandowskiej
  "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. ROCK-SERWIS, Kraków 1995);
  archiwalne numery miesięcznika Non Stop (7/1978; 8/1978);
  http://marcin23-s.blogspot.com/2011/03/renata-lewandowska.html (zdjęcie)
  https://www.youtube.com/watch?v=yVCGP4Xg918
  http://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1136157
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Renata_Lewandowska
 Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej - autor: Ryszard Wolański (wyd. A.A. MTJ - Warszawa, 2003 r.) [tom III - Dyskografia - Aneksy]

Poniżej zamieszczam nadesłany przez Pana Krystiana biogram Renaty Lewandowskiej napisany przez zawodowego dziennikarza i bardzo ceniony przez Panią Renatę. 

 Renata Lewandowska – wokalistka, artystka plastyczka.
  W latach sześćdziesiątych studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie zrobiła dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz. Swój talent muzyczny realizowała równocześnie uczestnicząc w ruchu studenckim, skupionym wokół kultowych warszawskich klubów: „Hybrydy” i „Medyk”. Na festiwalu studenckim "FAMA 69" w Świnoujściu  otrzymała nagrodę za "kulturę wykonawczą". Szlify piosenkarskie zdobywała w Studiu Piosenki "Rh-" prowadzonym przez kompozytora Jana Pileckiego, co zaowocowało jedną z głównych nagród na IX Kiermaszu Piosenki Studenckiej w Warszawie, a następnie nagrodą za debiut na "Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej" w Opolu.
  Opole, za sprawą Festiwalu Polskiej Piosenki, stało się bardzo ważnym punktem w rozwoju kariery tej piosenkarki. Podczas debiutu na tym festiwalu w 1970, jako wokalistka prowadzonego przez Juliusza Loranca zespołu „Quorum”, mogła cieszyć się z przyznanej grupie nagrody za wykonanie piosenki „Ach, co to był za ślub”,  z tekstem Wojciecha Młynarskiego. Dwa lata później, już jako solistka, zdobyła nagrodę w koncercie „Debiutów” za piękne wykonanie piosenki Juliusza Loranca i Jonasza Kofty „Olbrzymi Twój cień”.
  Repertuar Renaty Lewandowskiej oparty był w tym czasie na kompozycjach Juliusza Loranca z tekstami najwybitniejszych twórców polskich piosenek: Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i Ryszarda Marka Grońskiego. Takie piosenki jak: „Radość o poranku”, „Zaczynajcie beze mnie” czy „Nie myśl kochanie o tym, jak mogło być” były najjaśniejszymi  punktami kolejnych Festiwali Opolskich. Wtedy też powstały, zarejestrowane  w studiach Polskiego Radia, nagrania piosenek „Magia szos”,  „Czas pożegnań” i kilku innych. W tych realizacjach Lewandowska zademonstrowała pełnię swego talentu. Jej dźwięczny, świetnie postawiony, mocny głos, poparty lekko drapieżnym sposobem interpretacji umieścił ją w nurcie zbliżonym do muzyki soul, tak odległym od nijakości ówczesnej sztampy. Tę oryginalność potwierdziła Renata Lewandowska nagraniem „Dotykiem chcę dziś poznać wszystko”, wydanym na singlu w 1978 r. przez Tonpress.
  Renata Lewandowska pozostaje w pamięci słuchaczy jako jedna z najbardziej oryginalnych wokalistek dekady lat siedemdziesiątych. Od 1980 roku spełnia się artystycznie i twórczo w dziedzinie sztuk pięknych. Zajmuje się architekturą wnętrz, architekturą zieleni i ilustracją.

   Powyższy tekst biogramu, nadesłany przez Pana Krystiana Zielińskiego, zamieszczony został dn. 7.02.2018 r.

 [Archiwum]

Poniżej jest pierwotny, napisany przeze mnie (zamieszczony 14.12.2014 r.) i przez ponad 3 lata obecny tutaj biogram Pani Renaty. Zostawiam go tutaj, pewnie z sentymentu.


  Renata Lewandowska - wokalistka.
  W trakcie studiów na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie solistka wystąpiła na VIII Kiermaszu Piosenki Studenckiej w stołecznym klubie "Medyk". Wokalistka związała się ze Studiem Piosenki  i zespołem Rh- działającym przy tym klubie.
Na ogólnopolskiej estradzie zaistniała w 1968 r. zdobywając jedno z wyróżnień podczas IV Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Na festiwalu studenckim "FAMA '69" w Świnoujściu otrzymała nagrodę za kulturę wykonawczą prezentowanych przez siebie piosenek.
  W tym roku weszła w skład zorganizowanej przez Juliusza Loranca i Bolesława Krasuckiego grupy Quorum. Z formacją wystąpiła na VIII KFPP w Opolu (1970), gdzie sukces odniosła piosenka "Ach, co to był za ślub!". W tym roku z grupą Quorum wystąpiła w polskim filmie "Milion za Laurę" (reż Hieronim Przybył, prem. 8.06.1971 r.), a także śpiewała w filmie "Pięć i pół Bladego Józka" (reż. Henryk Kluba, film "półkownik"). W lutym 1971 r. wokalistka zdobyła nagrodę za debiut w Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu. Po rozwiązaniu Quorum R. Lewandowska rozpoczęła samodzielną karierę. Podczas koncertu "Debiutów" X KFPP w Opolu (1972) zaśpiewała, wyróżnioną później, piosenkę "Olbrzymi twój cień".
  We wrześniu 1973 r. wokalistka znalazła się, w założonym przez J. Loranca, wokalnym zespole Grupa I. Z formacją wystąpiła w roku następnym na XII KFPP w Opolu, gdzie zaśpiewała, wyróżnioną Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, piosenkę "Radość o poranku".
  Po rozwiązaniu Grupy I (1976) artystka kontynuowała karierę solową. W Polskim Radiu nagrała piosenkę "Sposób na kobiety". Koncertowała w Polsce i za granicą. Wystąpiła na XV KFPP Opole 1977 wykonując piosenkę "Nie myśl kochanie o tym jak mogło być". Na przełomie maja i czerwca 1978 r. wystąpiła na XIII Festiwalu "Bratysławska Lira" w Czechosłowacji. W tym samym roku R. Lewandowska nagrała swoją pierwszą - i niestety ostatnią - płytę - singla z piosenkami "Dotykiem chcę dziś poznać wszystko" i "Odkąd ciebie z głowy mam" (Tonpress S-212).
  O dalszych losach tej utalentowanej wokalistki dostępne mi źródła milczą.

Renata Lewandowska (fot. Wojciech Suchocki)
28 komentarzy:

 1. A co z dwiema pozostałymi wokalistkami "Grupy I"": Ewą Olszewską i Marleną Wiśniewską, po mężu Drozdowską.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postać Pani Marleny Drozdowskiej jest szeroko znana, a z dokonaniami Artystki można się zapoznać tutaj: http://www.marlenadrozdowska.pl/ i https://pl.wikipedia.org/wiki/Marlena_Drozdowska Wkrótce pewnie pokuszę się o napisanie biogramu piosenkarki...
   Co do Pani Ewy Olszewskiej to nie mam - przynajmniej na razie - wystarczającej ilości materiału do stworzenia biogramu Artystki. Jedyne, co mogę znaleźć na temat Pani Ewy, to wejście w skład Grupy I oraz nagranie z Andrzejem Rosiewiczem i Asocjacją Hagaw wspólnego albumu (Muza SX 1490) z 1977 r. Wdzięczny będę za inne informacje o Pani Ewie, co pozwoliłoby napisać, choćby skromny, biogram.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. https://www.facebook.com/Ewa-Olszewska-1737302009623485/

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję za "podpowiedź". Mam nadzieję, że uda się stworzyć jeszcze dokładniejszy biogram muzyczny Pani Ewy...

   Usuń
 2. renata.rendrew@gmail.com11 września 2017 11:51

  pani Renata Lewandowska nigdy nie śpiewała "w Skierniewicach w zespole "Błękitni" - nigdy nie była w Skierniewicach - wiadomość z pierwszej ręki! Proszę o korektę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Panią serdecznie.
   Nie wiem co myśleć o podanej przez Panią informacji. Nie jest to pierwsza informacja o tym, że Pani Renata Lewandowska nie śpiewała z zespołem Błękitni. Ja swego czasu usunąłem informację o tym z tego biogramu, ale "poprawiony" biogram na wikipedii zawiera tą informację. Także na blogu o zespole Błękitni jest ta informacja, poparta dwoma zdjęciami Pani Renaty z tą grupą. Proszę tylko o wytłumaczenie kwestii obecności Pani Renaty na tych fotografiach...

   Usuń
  2. renata.rendrew@gmail.com8 lutego 2018 00:49

   Jeszcze raz uprzejmie informuję... pani Renata Lewandowska nigdy nie śpiewała z zespołem "Błękitni". W latach 65/66 była jeszcze uczennicą Liceum Plastycznego w Częstochowie, a od 1966 studentką ASP w Warszawie. Sądząc z ubioru, zdjęcia z "Błękitnymi" były zrobione w roku 1967 lub 1968, czyli wtedy gdy Renata Lewandowska uczestniczyła czasami w jakiś eliminacjach i amatorskich konkursach piosenkarskich, na które to imprezy uczestników dowożono... łącząc ich z przypadkowymi akompaniatorami. Te zdjęcia są właśnie z podobnej imprezy, i jak się wydaje "Błekitni" postanowili parę lat później użyć ich do podkreślenia swojej... "ważności?". Do zespołu "Błękitni" był wysłany protest w tej sprawie i jak sądzę właśnie wtedy w swoim oficjalnym biogramie w Wikipedii określili oni uczestnictwo p.Renaty Lewandowskiej w zespole jako "gościnne", co też jest mocno na wyrost. Byłabym wdzięczna gdyby "bigbeatowiec" nie powielał wprowadzających w błąd nieprawdziwych informacji.

   Usuń
 3. Polecam na YT "Renata Lewandowska Official RLR" - 10 piosenek *1) video Festiwal Opolski 74 - "Radość o Poranku", *2) video "Opole 77" - Koncert "Premiery", *3) video "Opole 77" - Koncert "Nastroje", *4) 7 solowych nagrań radiowych i płytowych(1)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na stronie "Błękitnych", nie ma informacji,że p. Lewandowska tam śpiewała. Nie rozumiem więc, po co tutaj ten odnośnik "(*)" wprowadzający ludzi w błąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro na stronie zespołu Błękitni nie ma już informacji o współpracy Pani Renaty z grupą, więc ja także ją kasuję.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 5. autorem trzeciego zdjęcia (z kotem) jest Wojciech Suchocki. Prosiłabym o umieszczenie tej informacji pod zdjęciem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacja o autorze zdjęcia znajduje się pod fotografią.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Jakie byly dalsze dzieje Pani Renaty i jakie sa obecnie? pozdrawia serdecznie, Zachwycila mnie..

  OdpowiedzUsuń
 7. Renata Lewandowska14 czerwca 2018 13:25

  Renata Lewandowska przestała definitywnie śpiewać w roku 1980. Przyczyn jak to zwykle bywa... było kilka, ale najważniejszą była chęć sprostania nowym wyzwaniom - w końcu była artystą plastykiem, no i życie domagało się "dalszego ciągu" - a nie mozolnej, organizacyjnie słabo satysfakcjonującej - czasami takie "dreptanie w kółko", pracy nad następną piosenką. Z perspektywy czasu wybrała bardzo dobrze. Obecne zainteresowanie - cieszy, tak samo jak i to, że te piosenki nadal brzmią współcześnie mimo upływu lat. Serdeczne Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Pani Renato za odpowiedź na powyższe pytanie.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 8. Witam
  Trafiłem na Panią Renatę Lewandowską na YT. Nie chcę powielać głosów zachwytu, bo tu chyba jest wszystko jasne. Mam tylko takie naiwne pytanie: wie ktoś czy można gdzieś kupić utwory P. Lewandowskiej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słyszałem o płycie CD z piosenkami Pani Renaty.
   A byłby to naprawdę wspaniały prezent dla fanów wokalistki.
   Innym, obciążonym mniejszym ryzykiem, byłby streaming utworów lub sprzedaż plików w sieci. Oby znalazł się chętny do zamieszczenia piosenek do zakupu w sieci.
   A póki co, warto posłuchać piosenek na YouTube.

   Usuń
 9. Dziękuję za odpowiedź.
  Tak, wiem że niema CD. Widziałem gdzieś tylko singiel na winylu, płatny w dolarach.
  Może prowadzący kanał na YT mógłby pomóc w udostępnieniu choćby plików, odpłatnie oczywiście. Może ma ktoś do tego człowieka kontakt, skoro sama P. Lewandowska się tu wypowiadała.
  Pewnie są jakieś ograniczenie prawne, czy organizacyjne, ale może do przejścia. Wszak miłośnicy byliby pewnie skłonni nie mało zapłacić za taki nabytek.
  Słuchanie na YT, to nie to samo co płyta, lub choćby inny nośnik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Dziś dowiedziałem się od Pani Renaty, że są firmy zainteresowane wydaniem piosenek z Jej repertuaru na płycie, oby także CD. Proszę trzymać kciuki za pomyślny finał w postaci krążka z nagraniami Pani Renaty.
   Proszę także napisać do mnie na podany u góry adres e-mail.
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
 10. Niezbyt pojmuję zdziwienie dlaczego Renata Lewandowska rzuciła estradę. Dopiero dziś wideać przeraźliwą siermiężność tejże estrady, mozolny prowincjonalizm, skłonność do festiwalowego kiczu.
  Renata Lewandowska zupełnie do tej biedy z nędzą nie pasowała. Miała doskonałe warunki głosowe, wyczucie bluesa i gospel i była (a zapewne jest nadal) niezwykle atrakcyjną kobietą zasługującą na więcej niż garderoby w gminnych domach kultury i wódeczkę ze schabowym w potwornych restauracjach. Każdy kto poznał życie artystyczne ówczesnego PRL-u od kuchni będzie rozumiał co mam na myśli. To był skorumpowany świat, podobnie jak wszędzie, problem z Polską polegał jednak na tym, że była to korupcja na niebywale dziadowskim poziomie.
  Pozdrawiam Panią serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za powyższy komentarz.
   To nie "zdziwienie", a raczej żal, że wspaniała wokalistka nagle zrezygnowała z kariery. Wymienione powyżej powody na pewno nie zachęcały młodych wykonawców...
   Natomiast dla polskiej kultury to była wielka strata! Inna rzecz, że nikt nie dbał o prawidłowy rozwój i karierę polskich wykonawców. Najlepiej o tym świadczą życiorysy dwóch wspaniałych wokalistek - Renaty Lewandowskiej i Marii Głuchowskiej. W normalnych warunkach, pokierowane przez życzliwych ludzi, byłyby to gwiazdy pierwszej wielkości. A u nas wielkie talenty nie zostały należycie wykorzystane, oględnie mówiąc...
   To wielka strata dla polskiej muzyki!

   Usuń
 11. Dzisiaj, przygnieciona ciężką atmosferą koronawirusa, słuchałam Radości o poranku. Dzięki Pani Renacie piosenka ta wciąż żyje
  Pozdrawiam fanów P. Renaty
  Imienniczka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Pani za wpis Pani Renato.
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
 12. Lata mijają, a ja ciągle jestem niezłomnym fanem Pani Renaty i jej fenomenalnego głosu /i nie tylko/..
  No cóż ,takie to były siermiężne czasy, a talent Pani Renaty pozostał i jest diamentem.... Pozdrawiam, gdziekolwiek Pani jest....../London/UK/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Panu za ten komentarz
   i pozdrawiam Pana serdecznie

   Usuń
 13. Czy jest jakiś wywiad z panią Renatą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję zajrzeć tu:
   http://marcin23-s.blogspot.com/2011/03/renata-lewandowska.html

   Usuń