niedziela, 3 sierpnia 2014

Zbigniew Bernolak (szkic biogramu)

  Zbigniew Bernolak - gitarzysta basowy, perkusista, kompozytor. Rocznik 1939 (*).
 Z muzyką był związany od najmłodszych lat. Występował na okolicznościowych imprezach wraz z braćmi - młodszym Wiesławem i starszym Edwardem. Początkowo grał na perkusji w zespole pobliskiego klubu PSS "Społem". W latach 1956-1958, wraz z bratem Wiesławem i dwójką kolegów, stworzył kwartet diexielandowy. Następnie, odbywając służbę w polskiej armii w Łomży grał na perkusji w orkiestrze wojskowej. Jesienią 1962 r. znalazł się w składzie zespołu Karmazyn, w którym śpiewali m. in. Sława Mikołajczyk, Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski.
  W lipcu 1963 r. został gitarzystą basowym Niebiesko-Czarnych. Z formacją dwukrotnie wystąpił na KFPP w Opolu (1964-1965), grał w trakcie letnich "Non Stopów", nagrał 7 "czwórek", 4 single i kilkadziesiąt utworów dla radia. W grudniu 1963 r. wystąpił z Niebiesko-Czarnymi w paryskiej "Olimpii" w programie "Idole młodzieży" obok Stevie Wondera, Dionne Warwick, Franka Alamo i The Shirelles, a w styczniu 1964 r. zagrał w pierwszej części koncertów Marleny Dietrich w Sali "Kongresowej" w Warszawie. We wrześniu i październiku 1964 r. z formacją koncertował w Szwecji.
  W lipcu 1965 r. odchodzi z Niebiesko-Czarnych i wspólnie z muzykami tego zespołu: A. Nebeskim - perkusja i Włodzimierzem Wanderem - saksofon tenorowy oraz Czerwono-Czarnych: Wiesławem Bernolakiem - gitara i Piotrem Puławskim - gitara, śpiew, tworzą pierwszą polską "supergrupę" Polanie. W listopadzie 1965 r., po wspólnej trasie koncertowej z brytyjskim zespołem The Animals Polanie zaczynają grać ostrzej i wypracowują swoje charakterystyczne brzmienie. W grudniu 1965 r. grupa występuje na warszawskiej Gitariadzie. Z. Bernolak z zespołem nagrywa 1 LP, 3 "czwórki" i 2 "pocztówki dźwiękowe" oraz kilkadziesiąt utworów dla Polskiego Radia. Z formacją występuje na koncertach w RFN, Skandynawii, ZSRR. Po powrocie z drugiej trasy koncertowej po Związku Radzieckim w marcu 1968 r. grupa zawiesza działalność. Z. Bernolak nie wraca już do składu formacji po reaktywacji.
 Od maja do końca sierpnia 1969 r. był basistą Grupy ABC Andrzeja Nebeskiego, a następnie, przez krótki czas, grał w zespole Quorum. Potem został muzykiem zespołu Władysława Jagiełły, gdzie grali także Piotr Puławski - gitara; Zbigniew Namysłowski - saksofon altowy; Piotr Kott - trąbka i Stanisław Cieślak - puzon.
  Następnie emigruje do USA, gdzie gra w klubach polonijnych Chicago (m. in. "Cafe Polonaise").
 W Polsce muzyk pojawił się na imprezach wspomnieniowych: "Old Rock Meeting" (1986) i "Przeżyjmy to jeszcze raz - Srebrne wesele Niebiesko-Czarnych" (1987). Brał udział w koncertach Polan w 1996 r. i 2009 r.
 Artysta także pisze wiersze, opublikowane w 2011 r. na stronach: http://zbigniewbernolak.wordpress.com/   i   https://www.facebook.com/zbigniew.bernolak
 Zbigniew Bernolak podczas pobytu w USA nagrał kilka płyt. Jedna z nich „Nadziei Znak” z piosenką Michała Kienki, do słów Z. Bernolaka, powstała dzień po śmierci Jana Pawła II. Na drugiej gra polski zespół dixielendowy oldboyów The Dixie Kings założony przez Włodka Wandera w Chicago. Zespół występował na olimpiadzie w Atlancie, grał na różnych imprezach polonijnych.
Zbigniew Bernolak pisze także teksty dla polskiego kabaretu "Bocian" działającego w Chicago.

Źródła:
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK'N'ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski,  Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. ROCK-SERWIS, Kraków 1995)
 "Mocne uderzenie - Niebiesko-Czarni" - autor Marek Gaszyński (wyd. Prószyński i S-ka);
 http://tomaszdziubinski.pl/index.php/fotokalendarium/2000-2009
 Wiesław Bernolak - "Bernolak Boogie" (wyd. GKW, Gdańsk - 2009)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Bernolak
  http://wrzeszcz.info.pl/wordpress/rodzina-bernolakow-czerwono-czarni-i-czesio-niemen/


1. (*) Rok urodzenia - pośrednio za książką W. Bernolaka - "Bernolak Boogie", gdzie  autor (rocznik 1941) podaje, że jego brat w 1945 r. miał 6 lat. Dokładniejszej daty urodzenia Pana Z. Bernolaka brak. Inne źródła także na temat milczą.
2. Próba kontaktu z Panem Zbigniewem na facebooku nie powiodła się...
3. Co do zdjęcia, to wkleiłbym to ze strony:
http://galeria.trojmiasto.pl/Sopocki-Non-Stop-1967-85571.html?id_container=49809&pozycja=0
ale nie kopiuje się w przyzwoitej jakości... Proponuję obejrzeć wszystkie fotografie tam zamieszczone.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza