niedziela, 13 lipca 2014

Andrzej Nebeski

  Andrzej Nebeski - perkusista, pianista. Urodził się 27 marca 1939 r. w Przemyślu. Debiutował w szkolnych zespołach muzycznych. Gry na perkusji uczył się w Średniej Szkole Muzycznej w Łodzi oraz w szkole wojskowej, gdzie grał w Reprezentacyjnej Orkiestrze Wojska Polskiego. Z jazzowymi zespołami Włodzimierza Gulgowskiego i Zbigniewa Bizonia występowal w klubie studenckim "Pod Siódemkami" w Łodzi.
   Latem 1963 r. zostaje perkusistą grupy Niebiesko-Czarni, która przeszła w tym czasie gruntowną zmianę składu. Oprócz A. Nebeskiego formację wówczas tworzyli: Janusz Popławski - gitara; Krzysztof Klenczon - gitara; Zbigniew Podgajny (eks Luxemburg Combo) - organy, pianino, harmonijka ustna; Zbigniew Bernolak (eks Karmazyn) - gitara basowa; Włodzimierz Wander - saksofon tenorowy; Czesław Niemen - śpiew; Bernard Dornowski - śpiew; Marek Szczepkowski - śpiew. W grudniu tego roku w składzie poszerzonym o dwoje byłych wokalistów Czerwono-Czarnych: Helenę Majdaniec i Michaja Burano Niebiesko-Czarni wystąpili w paryskiej "Olimpii" w programie "Idole młodzieży" (12-25.12.1963), gdzie wystąpili także: 13-letni wówczas Steve Wonder oraz Dionne Warwick, Frank Alamo i The Sherelles. Po powrocie do Polski grupa zagrała w pierwszej części koncertów Marleny Dietrich w Sali "Kongresowej" (18-20.01.1964 r.). Zespół wziął udział w II KFPP w Opolu, gdzie otrzymał wyróżnienie. Z początkiem września Niebiesko-Czarni wyjechali na dwumiesięczną trasę koncertową w Szwecji. Po powrocie  grupa koncertowała w kraju i nagrała dla Polskiego Radia ponad 30 utworów, z których większość nie ukazała się na płytach. W czerwcu następnego roku formacja wystąpiła na III KFPP w Opolu, gdzie wyróżniono  Wojciecha Kordę i Piotra Janczerskiego.
   W lipcu 1965 r. A. Nebeski wraz z W. Wanderem i Z. Bernolakiem odchodzą z Niebiesko-Czarnych. Z dwoma byłymi gitarzystami Czerwono-Czarnych: Piotrem Puławskim i  Wiesławem Bernolakiem tworzą zespół Polanie. Formacja w założeniach miała obywać się bez solisty, jedynie okazjonalnie występował z grupą Wojciech Gąssowski. Po okresie prób i trasie koncertowej po kraju, na przełomie października i listopada zespół zrealizował swoje pierwsze nagrania radiowe i płytowe. W listopadzie 1965 r. formacja występuje wraz z The Animals na jej koncertach w Polsce. Zaowocowało to zmianą brzmienia grupy na ostrzejsze. W. Bernolak zaczyna grać na organach, a zafascynowany E. Burdonem P. Puławski wyrasta na "frontmana" zespołu. W grudniu Polanie "Can-canem" Offenbacha otworzyli w Warszawie "Gitariadę". W styczniu 1966 r. grupa wystąpiła w Filharmonii Narodowej,  następnie odbyła serię koncertów w kraju i nagrała kolejne utwory dla Programu III Polskiego Radia. W maju Polanie, jako drugi polski zespół beatowy, koncertowali w krajach Europy Zachodniej. Trasa grupy obejmowała kluby młodzieżowe Skandynawii i RFN. W styczniu 1967 r., po powrocie do Polski, formacja nagrała dla Programu III PR i Młodzieżowego Studia "Rytm" kolejne utwory. Później grupa koncertowała w kraju i ZSRR. Jesienią 1967 r. Polanie zarejestrowali materiał na debiutancki album i "czwórkę" dla Polskich Nagrań. W listopadzie tego roku formacja wyjechała znowu do ZSRR, gdzie występowała w składance estradowej z innymi polskimi wykonawcami. W marcu 1968 r. zespół się rozpadł.
  We wrześniu 1968 r. A. Nebeski wraz z W. Wanderem reaktywowali Polan, angażując młodych poznańskich muzyków. Grupę tworzyli: Dana Lerska - śpiew; Wojciech Skowroński (eks Hubertusy) śpiew, pianino; Hubert Szymczyński (eks Hubertusy) - gitara basowa, śpiew; Andrzej Mikołajczak (eks Drumlersi) - organy; Zbigniew Karwacki (eks Januszki) - saksofon altowy, flet. Z końcem września grupa dokonała nagrań dla Programu III PR i Młodzieżowego Studia "Rytm". Oficjalny debiut zespołu miał miejsce w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki (3.10.1968). Żywot nowej formacji był krótki - grupa rozpadła się z końcem roku.
  Niezrażony tym faktem A. Nebeski w styczniu 1969 r. zakłada nowy zespół, który debiutuje pod nazwą Grupa O! (w domyśle: O! To grają właśnie oni!). Z Polan, oprócz grającego na perkusji lidera, pozostali: W. Skowroński - śpiew, pianino; H. Szymczyński - gitara basowa, puzon, śpiew; A. Mikołajczak - organy i Z. Karwacki - saksofon. W lutym grupa dokonała pierwszych nagrań radiowych, a po debiucie w Telewizyjnym Ekranie Młodych 11 lutego 1969 r. formacja, kierując się decyzją telewidzów, zmienia nazwę na Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego. Po nawiązaniu współpracy z Haliną Frąckowiak, kariera formacji nabrała rozpędu, o czym świadczą kolejne przeboje: "Napisz proszę:; "Gdzie jest wczorajszy dzień"; "Czekam tu"; "Ze mną bądź". Grupa wzięła udział w w VII KFPP w Opolu, wykonując nagrodzoną piosenkę "Czekam tu", a podczas II FPŻ w Kołobrzegu wyróżniono utwór "Już lat 25". Grupa w ciągu pierwszego roku przeszła głębokie zmiany personalne. Odeszli W. Skowroński i H. Szymczyński, na krótko współpracę podjęli Z. Bernolak - gitara basowa i Tadeusz Gogosz - gitara basowa. W drugiej połowie 1969 r. wykrystalizował się skład zespołu, który występował przez półtora roku: H. Frąckowiak - śpiew; Jerzy Kozłowski - śpiew; W. Gąssowski - śpiew; Marek Mataczyński - gitara basowa; Z. Karwacki - saksofon; Aleksander Michalski - saksofon; A. Mikołajczak - organy i A. Nebeski - perkusja. Formacja nagrywała kolejne przeboje: "Za mną nie oglądaj się"; "Prezent od wiosny"; "Nie tą drogą"; "Moja mała sprawa". Aranżacje, eksponujące brzmienie saksofonów i organów, tworzyły charakterystyczny styl grupy, obywającej się, jako jedna z nielicznych w Polsce bez gitary solowej. ABC wykonywało muzykę z pogranicza rhythm and bluesa, soulu i popu. Nie stroniło od tzw. piosenek zaangażowanych i żołnierskich, co świetnie pasowało do ówczesnej rzeczywistości. W 1970 r. oprócz wyróżnienia za "Barwy ziemi" na VIII KFPP w Opolu grupa zdobyła II nagrodę podczas IV FPŻ w Kołobrzegu. Wojaże zagraniczne ograniczały się do koncertów w Rumunii i Bułgarii (1970) oraz NRD i Jugosławii (1971).
  Wiosną 1971 r. nastąpiła gruntowna zmiana składu ABC. Z zespołu odeszli: W. Gąssowski, A. Michalski, A. Mikołajczak,  J. Kozłowski i Z. Karwacki. Nowym organistą grupy został Marian Zimiński (eks Hard Road), a gitarzystą najpierw Tomasz Myśków (eks zesp. Maryli Rodowicz), a potem Mirosław Męczyński (eks Bizony). Rezygnacja z sekcji instrumentów dętych spowodowała całkowitą zmianę brzmienia zespołu i wyraźny kryzys popularności. Rok zakończył się właściwie tylko jednym przebojem - "Idę dalej".
  Po odejściu H. Frąckowiak, w lutym 1972 r. nowym wokalistą grupy został Grzegorz Szczepaniak. Z nim ABC dokonało nagrań radiowych. W marcu A. Nebeski rozwiązał grupę, aby wrócić do Niebiesko-Czarnych, z którymi zarejestrował album "Naga". Miesiąc później na listy przebojów weszła piosenka "Asfaltowe łąki" w wykonaniu nie istniejącego już zespołu.
  Jesienią tego samego roku ABC zostało reaktywowane z wokalistką Marią Głuchowską (eks Trzy Korony). Grupę tworzyli wówczas: M. Zimiński - organy; Winicjusz Chróst (eks System) - gitara; Andrzej Pawlik (eks Niebiesko-Czarni) - gitara basowa i A. Nebeski - perkusja. Po miesiącu z grupy odszedł W. Chróst, później w ABC grali jeszcze: M. Męczyński (eks zesp. Haliny Frąckowiak) - gitara; Stefan Sendecki - pianino i Jarosław Śmietana (eks Hall). Zespół istniał jeszcze rok, wylansowując jeszcze utwór "Ogrody słońca". Był to jednak tylko łabędzi śpiew formacji, która zakończyła działalność niemal niezauważenie z końcem 1973 r.
   A. Nebeski w 1974 r. wyjechał do Szwecji, gdzie przez pewien czas występował z M. Zimińskin i M. Męczyńskim, węgierską Panonią, a później szwedzką orkiestrą Lobos. Od jesieni 1980 r. muzyk grał w orkiestrze Rune Linderstrama. W 1986 r. A. Nebeski wystąpił na "Old Rock Meeting" w Sopocie, a rok później w koncercie "Przeżyjmy to jeszcze raz - 25 lat Niebiesko-Czarnych". W 1992 r. wziął udział w koncercie pamięci Ady Rusowicz - "Niebiesko-Czarni Adzie". Od wiosny 2009 r. Andrzej Nebeski gra i występuje z zespołem "Korda-Nebeski Band" w skład którego wchodzą ponadto: Wojciech Korda, Andrzej Mikołajczak, Tomasz Dziubiński i Leszek Muth. W 2010 r. odchodzi z grupy, która jesienią tego roku zmienia nazwę na Korda Band.(*)

Dyskografię Artysty tworzą albumy, EP-ki i single nagrane z zespołami Niebiesko-Czarni, Polanie i Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego.

Andrzej Nebeski i ABC
Od lewej: Marian Zimiński, Andrzej Nebeski, Mirosław Męczyński, Grzegorz Szczepaniak, Marek Mataczyński

Źródła:
 "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. Rock Serwis Kraków, 1995);
Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej autor - Ryszard Wolański (wyd. Agencja Artystyczna MTJ Warszawa, 2003);
wikipedia
http://4.bp.blogspot.com/-8l9Tnoooiew/UpZcqJyfH1I/AAAAAAAAAx8/XK7m4C5okZE/s1600/1424496_10200865774076295_748542565_n.jpg  (zdjęcie)
(*) http://tomaszdziubinski.pl/index.php/fotokalendarium/2010-2019

Strona Artysty: http://nebeski.se/ jest "w budowie" (This webpage is under construction, please contact us for more information.), choć datowany jest: Posted on Feb. 15th, 2010 by Nebeski  Nie znam się na programowaniu, ale myślę, że nie tylko ja pomogę w jej stworzeniu. 
Nie mogę wejść na stronę:  http://wojtekkorda.pl/  aby tam spróbować zweryfikować informacje ze strony Pana Tomasza Dziubińskiego.

2 komentarze:

 1. b.dobry perkusista,gra chyba w dalszym ciągu ,mało go jakos w radiu [program 1 pr-u p. Szabłowskiej mógłby powspominać troche ] ,zycze zdrowia,bo ubyło troche tych muzyków z lat 60-tych [J.Hajdasz, Ziminski ,...]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za ten komentarz. To wspaniale, że wspomina Pan o Panu Andrzeju. Co do wyboru rozmówców radia tzw. publicznego, to nie mamy na to wpływu, choć wymaga ono płacenia abonamentu...
   A co do przemijania, to jest ono nieuniknione i dotyczy wszystkich...

   Usuń