niedziela, 9 lutego 2014

Masio Sylwester Kwiek

  Masio Sylwester Kwiek (wł. Masio Kwiek) - wokalista.
  Urodził się 7 grudnia 1945 r. w Warszawie w rodzinie romskiej. Dzieciństwo spędził w taborze cygańskim, który wędrowal po Polsce. Gdy rodzina osiadła w Otwocku, M. Kwiek zadebiutował w amatorskich grupach muzycznych. W tym czasie związał sie ze stołecznym środowiskiem, nawiążal kontakt z Jerzym Ficowskim i Mateuszem Święcickim. Zaowocowało to dołączeniem wokalisty w 1963 r. do zespołu Chochoły. Na ogólnopolskiej scenie zadebiutował w 1964 r. podczas II Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie z Chochołami zaśpiewał dwie piosenki: "Kaj san" i "Byle ładny był dzień" autorstwa spółki Święcicki-Ficowski. Z zespołem dokonał też pierwszych nagrań radiowych i płytowych (EP V-292 "Piosenki cygańskie").
  Jesienią 1964 r. opuszcza Chochoły, aby dołączyć do cygańskiego zespołu Terno prowadzonego w Gorzowie przez Edwarda Dębickiego. Stał się, obok ówczesnej wielkiej gwiazdy grupy Randii, głównym wokalistką Terno. Nagrywał też pod własnym nazwiskiem jako Masio Kwiek. Nagrał trzy "czwórki", wydane przez Muze( N 0527 i SN 0768) i Pronit (N 0746). W drugiej połowie lat 70-tych odbył trasę koncertową z zespołem Trubadurzy.
  W 1978 roku rozstał się z Terno i wraz z żoną Raidą i dziećmi wyjechał na stałe do Szwecji. Zamieszkał w Sztokholmie, gdzie kontynuował karierę w grupie Romano Gospel, która prezentowała pieśni religijne z elementami muzyki cygańskiej.
  Odwiedza Polskę, np. przy okazji gorzowskiego festiwalu Romane Dyvesa. w 2005 r. i 2010 r. wystąpił na scenie jako gość zespołu Terno. W 2008 r., wraz z synem Harrym Kwiekiem, założył Stowarzyszenie Muzyki Cygańskiej Romska Musiksallskapet, które organizuje w Sztokholmie Romska Festivalen. W lipcu 2012 roku odbyła się jego druga edycja.

NAGRANIA PŁYTOWE:

EP V-292 Veriton (06.1964)
[CHOCHOŁY] PIOSENKI CYGAŃSKIE
Byle ładny był dzień/ Kaj san - gdzie ty / Za dużo o te dwie / Szarika - Marika
  Skład: M. S. Kwiek - śpiew; Andrzej Turski - gitara; Tomasz Jaśkiewicz - gitara; Paweł Brodowski - gitara basowa; Wiesław Czerwiński - saksofon, śpiew; Tomasz Butowtt - perkusja

EP N 0527 Muza
MASIO KWIEK
Kali-Mura / Wędrowanie / Bajka o cygańskim królu / Najczerwieńszy kwiat
  Skład: M. Kwiek i zesp. instr. Mateusza Święcickiego


EP N 0746 Pronit
MASIO KWIEK
Kiedy porwę cię dziewczyno / Wędrowny wiatr / Cygańskie motyle / O lesie, mój lesie
  Skład: M. Kwiek i zesp. instr. p/d Adama Skorupki

EP SN 0768 Muza
MASIO KWIEK
Z niebem nad głową / Uparta tęsknota / Wracaj migdałowa / Cygański skarb
  Skład: M. Kwiek i zesp. instr. p/d Adama Skorupki

LP SXV 803 Veiton (1978)
Z ARCHIWUM "VERITONU". NASZE DEBIUTY - SOLIŚCI
Byle ładny był dzień (wyk. M. S. Kwiek i Chochoły)

NAGRANIA RADIOWE:

05.1964:
Kaj san (z  zesp. Chochoły); Byle ładny był dzień (z zesp. Chochoły)

Źródła:
http://encyklopedia.wimbp.gorzow.pl/k/kwiek_masio/kwiek_masio.html
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając
http://www.kppg.waw.pl/person.php?art=2658&ruch=200
http://www.kppg.waw.pl/person.php?art=3562&ruch=200
https://pl-pl.facebook.com/romskafestivalen
http://www.lastfm.pl/music/Masio+Sylwester+Kwiek/+images/36017233 (zdjęcie)

Uwagi:
1) Na stronie http://encyklopedia.wimbp.gorzow.pl/k/kwiek_masio/kwiek_masio.html autor pisze, że sam M. Kwiek podaje datę urodzenia w czasie Powstania Warszawskiego (najprawdopodobniej wrzesień 1944 r., jako syn Władysława i Miłki Kwieków. Imię Sylwester i datę narodzin: 7 grudnia 1945 r. nadały mu władze polskie w czasach wydawania ludności cygańskiej pierwszych dowodów osobistych. Polecam tą stronę, jest tam nieco więcej informacji o wykonawcy, także okołomuzycznych np. że jest wnukiem ostatniego koronowanego króla cyganów Janusza I Kwieka.
2) W Encyklopedii, oprócz informacji związanych z zespołem Chochoły, nie ma więcej informacji. Szkoda.

Uzupełnienie biogramu i dyskografii mile widziane!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza