niedziela, 25 sierpnia 2013

Poganiacze Kotów (szkic biogramu)

  Zespół wokalno-instrumentalny Poganiacze Kotów powstał w listopadzie 1965 r. w Warszawie. Grupę tworzyli: Mirosław Męczyński (eks Zefiry) - gitara, śpiew; Marek Borowiecki (eks Zefiry, Okularnicy) - gitara basowa; Maciej Głuszkiewicz (eks The Stranger Man) - fortepian, instrumenty klawiszowe; Zbigniew Adamczyk (eks The Stranger Man) - gitara i Krzysztof Tkaczyk (eks The Stranger Man) - perkusja. Elektrykiem i menedżerem formacji był Maciej Kłoś.
  Szokująca, jak na owe czasy, nazwa grupy została wymyślona dwa lata wcześniej przez M. Borowieckiego, który zaobserwował podwórkową kapelę, gdzie jeden z grająch żartobliwie stwierdził, że nazywa się ona Poganiacze Kotów.
  Zespół miał swoją siedzibę w Domu Kultury przy ul. Próchnika na warszawskim Żoliborzu. Próby odbywały się także w piwnicy domu Z. Adamczyka.
  Repertuar grupy składał się głównie z coverów anglosaskich grup: The Rolling Stones; The Animals, The Pretty Things. Zespół wykonywał też dwa utwory po polsku - były to kompozycje gitarzysty Z. Adamczyka, do których teksty napisał późniejszy reżyser Radosław Piwowarski. Poganiacze Kotów zarejestrowali w radiu kilka utworów angielskojęzycznych, które nie były lansowane na antenie.
  Formacja występowała nawet 4-5 razy tygodniowo na różnych koncertach, imprezach studenckich, studnówkach. Głównym terenem działalności zespołu była Warszawa, choć zdarzały się koncerty w Aninie, Grodzisku Maz.
  Ciekawostką jest fakt, że napis na perkusję "Poganiacze Kotów" zrobiła mama R. Piwowarskiego.
  Kres działalności grupy nastąpił jesienią 1967 r., po przejściu M. Męczyńskiego do formacji Leniuchy.
  Po zakończeniu istnienia zespołu M. Męczyński grał m. in. W grupach Pięciu, Burano And Leske Rom, ABC. M. Głuszkiewicz występował w Klanie, a po jego rozpadzie grał na pianinie w klubach skandynawskich. M. Borowiecki do 1972 r. występował w różnych formacjach, a potem rozpoczął studia i karierę naukową. Z grania zrezygnowali Z. Adamczyk i K. Tkaczyk.


Źródło: Rozmowy telefoniczne z Panem Markiem Jerzym Borowieckim oraz Panami: Maciejem Głuszkiewiczem, Zbigniewem Adamczykiem i Krzysztofem Tkaczykiem.

Poganiacze Kotów
Od lewej: Mirosław Męczyński - gitara, Marek Borowiecki - gitara basowa, Zbigniew Adamczyk - gitara
Nieoceniony Pan Alexander Nowak nadesłał zdjęcie grupy, które otrzymał od Pana Marka Borowieckiego. Niestety fotografia jest słabej jakości, bardzo ciemna, ale "poprawiona" w programie do retuszowania. Wielkie dzięki Panie Aleksandrze!

PS.
Uzupełnienie, ewentualna korekta biogramu bardzo mile widziane.

10 komentarzy:

 1. Czytam te biogramy zespołów mojej młodości i brakuje mi jednej z grup, a mianowicie zespołu "Dziwne Rzeczy" z Łodzi,w którym to zespole śpiewał późniejszy artysta operowy Kazimierz Kowalski. Pamiętam dwa nagrania radiowe tej grupy, bardzo mi się wtedy podobały, niestety nie pamiętam tytułów.Może ktoś wie jakie były dalsze losy tej grupy?.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyłączam się do powyższego apelu czytelnika. Byłoby bardzo dobrze spróbować utworzyć szkic biogramu tego zespołu, zamieścić zdjęcie. Może odezwie się muzyk formacji albo ktoś z otoczenia grupy? Serdecznie zapraszam!
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
  2. W tym czasie , gdy śpiewali chłopcy z zespołu " Dziwne Rzeczy " studiowałam na Uniwerku w Łodzi, wraz z gitarzystą Donatem Maludzińskim - byliśmy w jednej grupie. Siedzieliśmy obok siebie na zajęciach. To był bardzo solidny chłopak, dobry kolega. Po studiach ożenił się z koleżanką z grupy, mieli jedną córkę Tamarę. Niestety, piszę to z żalem, od dawna Donat już nie żyje, pokonała go choroba nowotworowa. RIP.

   Usuń
  3. Dziękuję za to wspomnienie zespołu Dziwne Rzeczy i Pana Donata.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  4. Jestem z zespołu Dziwne rzeczy.Z przyjemnoscią informuje ze nasze piosenki sa już na Yuotobie.
   Jacek Wiśniewski gitra basowa vocal

   Usuń
  5. Dziękuję za informację o zamieszczeniu piosenek Dziwnych Rzeczy na serwisie YouTube.
   Bardzo miło jest ich posłuchać i zobaczyć zdjęcia zespołu.
   Zachęcam do ich posłuchania.
   Panie Jacku! Potrzebne mi informacje o grupie, by stworzyć notkę o zespole Dziwne Rzeczy.
   Proszę o kontakt mailowy na adres:
   polski_bigbit@op.pl
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
  6. Jestem członkiem dziwnych rzeczy.sa już nasze utwory na Youtube pozdrawiam

   Usuń
 2. Jeżeli zespół zakończył działalność w 1967 to widać tu pierwszy model Basu LOTOS jeszcze z produkcji BEFA Bydgoszcz

  no i gitare Hagstrom Kent

  OdpowiedzUsuń
 3. Podziwiam ludzi, którzy bardzo szczegółowo interesują się daną dziedziną. Ja w tym temacie nie mam wiedzy. Może temat podejmą czytelnicy, albo wręcz ktoś z zespołu. Zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat produkty DEFIL mimo wszystkich swoich niedoskonałości były bardzo popularne wśród zespołów. Głównie dlatego iż były tańsze od czeskich czy NRD-owskich nie mówiąc już o zachodnich markach. Wiele zespołów zaczynało właśnie od DEFILA jak choćby TRUBADURZY którzy na okładce płyty KRAJOBRAZY są pokazani wyłącznie z tymi gitarami a i płyta została nagrana tymi instrumentami

   Usuń