niedziela, 14 kwietnia 2013

Bohdan Kendelewicz

  Bohdan Kendelewicz - gitarzysta, gitarzysta basowy, kompozytor. Urodził się 3 marca 1943 r. w Warszawie.
  Latem 1962 r. wraz z Krzysztofem Bańkowskim tworzy zespół Big Beat Sextet. W skład grupy weszli: B. Kendelewicz - gitara; K. Bańkowski - gitara; Krzysztof Zagrodzki - gitara basowa; Mariusz Mroczkowski - pianino, lider; Adam Chyła - saksofon i Mirosław Bednarski - perkusja. Formacja wykonywała instrumentalne wersje przebojów zachodnich - nagrane na dwóch "czwórkach" i piosenki śpiewane przez M. Mroczkowskiego. Po odejściu do wojska lidera oraz wymianie basisty (nowym został Zbigniew Antoszewski) zespół latem 1963 r. daje ostatnie swoje koncerty i przekształca się w nową grupę.
  Nowa formacja przyjmuje nazwę Tajfuny, stając się najważniejszą polską grupą instrumentalną połowy lat 60-tych. Grupa zafascynowana gitarową muzyką The Shadows, nie tylko wykonuje utwory Anglików, ale tworzy własne instrumentalne kawałki. Zespół tworzą: B. Kendelewicz - gitara; K. Bańkowski - gitara; Z. Antoszewski - gitara basowa i Mirosław Bednarski - perkusja. W Tajfunach B. Kendelewicz jest liderem i kompozytorem większości repertuaru. Grupa  ma swoich wokalistów: Janusz Godlewski (1963-1964), Jan Florczyk (1966), Wojciech Gąssowski (1966), Maciej Kossowski (1967), ale także akompaniuje wielkiemu gronu, nie tylko big-beatowych, wykonawców: Piotr Szczepanik, Wojciech Gąssowski, Alibabki, Siostry Panas, Meteory, Liliana Urbańska, Maria Dąbrowska, Juliusz Wystup, Helena Majdaniec, Krystyna Konarska, Danuta Rinn, Mieczysław Wojnicki, Bohdan Łazuka, Anna German. Od wiosny do jesieni 1965 r. B. Kendelewicz z Tajfunami występuje w zespole grającego na organach Andrzeja Korzyńskiego - Ricercar 64,
 Po przyjściu do grupy, w końcu 1966 r., Zbigniewa Bizonia - saksofon tenorowy i Macieja Kossowskiego - trąbka, śpiew oraz odejściu wiosną 1967 r. Z. Antoszewskiego największy wpływ na repertuar zaczyna wywierać Z. Bizoń, aż na przełomie 1967 i 1968 r. formacja przekształca się w grupę Bizony, w której liderem zostaje Z. Bizoń. Obok lidera i B. Kendelewicza - gitara, zespół tworzyli: K. Bańkowski - gitara basowa, Jerzy Tumidajski - perkusja; Andrzej Dorawa - puzon (eks Akwarele); Wiesław Ejssymont (eks Big Band "Stodoła") i Stan Borys (eks Blackout, Pesymiści) - śpiew. Grupa wylansowała kilka utworów, w tym skomponowany przez B. Kendelewicza wielki przebój "Spacer dziką plażą" (Radiowa Piosenka Czerwca 1969 r.) oraz nagrała w styczniu 1969 r. album "To ziemia". Po odejściu z grupy S. Borysa na początku 1970 r. i krótkiej współpracy ze Zdzisławą Sośnicką, formacja rozwiązuje się latem.
  W końcu 1970 r. B. Kendelewicz odnajduje sie w składzie zespołu Wiatraki R. Poznakowskiego, który wkrótce ulega rozwiązaniu. Na przełomie stycznia i lutego 1971 r. Ryszard Poznakowski zakłada nowy zespół, który tworzą: B. Kendelewicz - gitara basowa, R. Poznakowski - organy, Jerzy Grunwald (eks No To Co) - gitara, śpiew, Janusz Hryniewicz - (eks Wiślanie 69) - śpiew i Kazimierz Turczyński (eks ork. PRiTV w Katowicach) - perkusja. Grupa wystąpiła w imprezie "Karnawałowy Poznań nocą" i dokonała nagrań radiowych.
  Na bazie tego zespołu we wrześniu 1971 r. J. Grunwald tworzy grupę En Face, której skład uzupełniają B. Kendelewicz i K. Turczyński. Formacja wylansowała przebój "O zachodzie" i wystąpił na X KFPP w Opolu w 1972 r. W marcu 1973 r. B. Kendelewicz wziął udział w nagraniu albumu Jerzy Grunwald En Face, by wkrótce opuścić grupę.
    W latach osiemdziesiątych B. Kendelewicz był basistą w zespole Omni. Grupa, której liderem był Zdzisław "Pilek" Surowiec, była formacją akompaniującą wokalistom podczas koncertów i zapewniającą oprawę muzyczną podczas występów aktorskich. Formacja miała zmienny skład, a grali w niej także m.in.:  gitarzyści: Edmund Kuza, Jacek Sławiec, Zbigniew Dziubiński; pianista Jacek Borkowski oraz perkusiści: Ryszard Gromek, Tadeusz Dukaczewski i Jerzy Tumidajski. B. Kendelewicz i Z. Surowiec pracowali także na etatach orkiestrowych w Teatrze "Komedia" - pierwszy na gitarze, a drugi na oboju. Obaj grali w zespole wyjazdowym programu "Właśnie leci kabarecik" Olgi Lipińskiej. Po zwolnieniu O. Lipińskiej i rozwiązaniu orkiestry w Teatrze "Komedia" B. Kendelewicz całkowicie zrezygnował z grania.
  Bohdan Kendelewicz zmarł 19 czerwca 2012 r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Bródnieńskim.
 

Bohdan Kendelewicz
[Tekst uzupełniony 4.02.2015 r.]

Źródła:
 Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - Rock'n'Roll 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (Wyd. Rock-Serwis, Kraków - 1995 r.)
http://jazzforum.com.pl/index.php/main/artykul/bohdan-kendelewicz (tekst i zdjęcie)
http://www.kppg.waw.pl/
Informacje od Pani Danuty Dunst-Surowiec (komentarze pod biogramem)


Polecam przeczytać pośmiertny artykuł Pana Dariusza Michalskiego opublikowany w Jazz Forum (z którego zaczerpnąłem zdjęcie artysty z okresu gry w Tajfunach)

9 komentarzy:

 1. Nie wiem,co Bodziu(Danek)robił od 1973...Wiem,że w latach 1983-89 był basistą w zespole "Omni"(zespół ,pod kierunkiem Zdzisława("Pilka")Surowca),który akompaniował artystom w ich estradowych występach.Obaj Panowie pracowali też na etatach orkiestrowych w Teatrze "Komedia"-Bodziu na gitarze,Pilek na oboju.Obaj grali w zespole wyjazdowym programu "Właśnie leci kabarecik" Pani Olgi Lipińskiej.Po zwolnieniu Pani Olgi i rozwiązaniu orkiestry w Teatrze "Komedia" Bodziu Kendelewicz nigdy nie wrócił do grania:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki za podane informacje!
   Niestety, napiszę to po raz czterdziesty ósmy, nie mogę zamieścić informacji podanych anonimowo. Prosiłbym, jeśli tylko Pan chce, o przedstawienie się, abym mógł powołać się na te informacje.
   W tym samym czasie istniał polski zespół OMNI, który wykonywał tzw. "muzykę elektroniczną" i był porównywany z niemieckim Tangerine Dream. Podejrzewam, że to nie chodzi o ten zespół...
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
  2. To nie chodzi o ten zespół.
   Wspomniany przeze mnie zespół"Omni" organizował się wyłącznie na trasy koncertowe dając oprawę muzyczną występującym aktorom i akompaniując śpiewającym .
   Przyjaciele z "Komedii"-B.Kendelewicz i Z.("Pilek")Surowiec byli w stałym składzie zespołu.Współpracowali z Nimi m.in.R.Gromek,T.Dukaczewski,J.Tumidajski(drums),J.Borkowski(2klawisz),E.Kuza,J.Sławiec,Z.Dziubiński(gitara).
   Minęło wiele lat,więc jeżeli pominęłam któregoś z Kolegów,to serdecznie przepraszam.
   Jest wiele nieścisłości i niepełnych danych o ludziach,zespołach i ich składach, a ponieważ pracowaliśmy razem i przyjaźniliśmy się pozwoliłam sobie na to uzupełnienie.
   Pozdrawiam
   Danuta Dunst-Surowiec (wtedy członkini Grupy Wokalnej "AURA")

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję Pani Danuto za ten komentarz.
   Myślę, że takie uzupełnienie wiedzy o karierze Pana Bohdana jest cenne.
   Informacje podane przez Panią zamieszczę w powyższym biogramie B. Kendelewicza.
   Prosze o podanie imion Panów: Kuzy i Dukaczewskiego.
   Proszę także o podanie informacji o grupie Aura, w której Pani śpiewała.
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
  4. Tadeusz Dukaczewski i Edmund Kuza.
   Czy dysponuje pan "blogowym @-em"?Jeżeli tak,to proszę o podanie.Ułatwi to korespondencję.
   Pozdrawiam.
   Danuta

   Usuń
  5. Dziekuję Pani za informację.
   Adres e-mail do krespondencji: polski_bigbit@op.pl Jest umieszczony z prawej strony poniżej "Biogramów wykonawców", ale jest tam jest niewidoczny pośród imion, nazwisk i nazw wykonawców. Spróbuję go ustawić na górze "prawej kolumny".
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
 2. Bzdura !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i to wierutna bzdura !!!!!!!!!! Zespół Tajfuny powstał z zespołu Richercar 64 , który akompaniował Szczepanikowi ....a więc brakuje jednego roku w opisie zespołu . Zależy mi na odpowiedzi ....stary2002@go2.pl od kogoś , kto zna realną historię zespołu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, Pan Bohdan Kendelewicz, jako lider Tajfunów występował pod szyldem Ricercar 64, co nie został ujęte w powyższym biogramie. Teraz to poprawiam.
   Wszystkie dostępne poważne źródła ("Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej", "Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej" R. Wolańskiego i wikipedia) podają, że grupa Tajfuny powstała na bazie Big Beat Sextetu w 1963 r. (LPMR i wikipedia podają datę 1962 r., ale to pomyłka). Natomiast grupa instrumentalna Ricercar 64 powstała w styczniu 1964 r., a więc pół roku po utworzeniu Tajfunów. Dlatego pańskie twierdzenie, że Tajfuny powstały z zespołu Ricercar 64 jest błędne, łagodnie to ujmując.
   Faktem jest, że od wiosny 1965 r. muzycy Tajfunów, uzupełnieni liderem R-64 - Andrzejem Korzyńskim, tworzyli zespół Ricercar 64, która nazywała się wówczas Ricercar 64 Tajfuny lub R-64 Tajfuny. Ale to znany i ceniony zespół - Tajfuny - występował pod szyldem formacji A. Korzyńskiego - Ricercar 64. Znany i ceniony jeszcze przed współpracą z Panem A. Korzyńskim! Zawężanie działalności Ricercar 64 do akompaniamentu Piotrowi Szczepanikowi jest błędem. Zespół nagrywał m.in. z Urszulą Dudziak, Sławą Mikołajczyk, Heleną Majdaniec, a także sam wykonywał utwory instrumentalne - m.in. "Sylwię".
   I ogólna uwaga. Obecny czas jest szczególnie "łaskawy" dla różnej maści oszołomów, którzy bezczelnością i "mocnym słowem" uskuteczniają swoje zdanie i "swoją prawdę". Powyższy komentarz to dobitnie pokazuje. Cóż, przykład idzie z góry...

   Usuń
  2. Początek trzeciego akapitu powinien brzmieć: "Faktem jest, że od wiosny 1965 r. muzycy Tajfunów, uzupełnieni liderem R-64 - Andrzejem Korzyńskim, tworzyli grupę Ricercar 64, która nazywała się wówczas Ricercar 64 Tajfuny lub R-64 Tajfuny."
   Gdzieś pogubiłem się w żonglowaniu określeniami: zespół i grupa... :-)
   Dziś ostatni akapit napisałbym sporo łagodniej, nieproporcjonalnie do wypowiedzi anonimowago czytelnika, co nie byłoby zbyt adekwatne...

   Usuń