sobota, 24 listopada 2012

Fantom

  Zespół wokalno-instrumentalny Fantom powstał w 1965 r w Krakowie.. Grupa miała siedzibę w świetlicy osiedlowej os. Sportowego, gdzie miała dobre warunki do prób dzięki życzliwości ówczesnej kierowniczki - Pani Barbary Pasowskiej. Pierwsza nazwa grupy to Bardowie II, a grali w niej: Jerzy Bojdo - gitara, Józef Bojdo - gitara, Krzysztof Oktabski - gitara, cyja; Janusz Pudło - gitara basowa; Jerzy Grzeszczuk - perkusja i Grażyna Mazur - śpiew.
  W tym składzie, zespół grał bardzo krótko, a po zmianie nazwy na Fantom, grupa działała w składzie: Jerzy Bojdo - gitara; K. Oktabski - gitara, akordeon; Kazimierz Wiecha - gitara basowa; J. Grzeszczuk - perkusja; Andrzej Olkuski - śpiew.     
  W latach 1966-1969 formacja grywała m.in. na tzw. ubawach w auli Technikum Ekonomicznego, w "ZPiT" na os. Górali, na różnych przeglądach zespołów młodzieżowych (również w Hali Garaży), zabawach szkolnych, itp. Brała udział w imprezach wyjazdowych, w innych miastach. W 1968 r. zespół został wyróżniony za osiągnięcia w dziedzinie kultury przez kuratora krakowskiego, dwutygodniowym wyjazdem na wczasy do Zakopanego.
  Fantom grał głównie covery zespołów brytyjskich takich jak The Beatles, The Rolling Stones, The Shadows, The Ventures, The Monkies do których słowa pisali bracia Jerzy i Andrzej Grzeszczukowie. Muzycy wykonywali także własne utwory. W repertuarze grupy były też piosenki Czerwonych Gitar, Niebiesko-Czarnych i Czerwono- Czarnych itp.
    Na przełomie 1968 i 1969 r. zespół zakończył działalność, po odejściu do wojska K. Oktabskiego i J. Grzeszczuka.
  A. Olkuski odszedł wtedy do grupy Pięciu Z Nad Wisły, później przez krótki czas występował z Dżamblami. K. Wiecha odszedł do Nikt Nic Nie Wie, a później grał w Ładnych Kwiatkach.
  Po rozpadzie zespołu, J. Grzeszczuk grał jeszcze przez dwa lata w wojsku w Warszawie, gdzie zastąpił Janusza Stadnika, dawnego perkusistę Jupiterów

Fantom - na zdjęciu od lewej: A. Olkuski, J. Bojdo (zasłoniety), J. Grzeszczuk, K. Oktabski, K. Wiecha



Źródło:
 http://www.ryszardy.pl/ (na podstawie wspomnień Pana Jerzego Grzeszczuka) (tekst i zdjęcie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz