sobota, 24 listopada 2012

Fantom

 Zespół wokalno-instrumentalny Fantom powstał w 1965 r. w świetlicy osiedlowej os. Sportowego, staraniem ówczesnej kierowniczki - Pani Barbary Pasowskiej. Pierwsza nazwa grupy to Bardowie II, a grali w niej: Jerzy Bojdo - gitara, Józef Bojdo - gitara, Krzysztof Oktabski - gitara, cyja; Janusz Pudło - gitara basowa; Jerzy Grzeszczuk - perkusja i Grażyna Mazur - vocal.
  W tym składzie, zespół grał bardzo krótko, a po zmianie nazwy na Fantom, grupa działała w składzie: Jerzy Bojdo - gitara; K. Oktabski - gitara, akordeon; Kazimierz Wiecha - gitara bas; J. Grzeszczuk - perkusja; Andrzej Olkuski - śpiew.     
  W latach 1966-1969 formacja grywała m.in. na tzw. ubawach w auli Technikum Ekonomicznego, w "ZPiT" na os. Górali, na różnych przeglądach zespołów, (również w Hali Garaży), zabawach szkolnych, itp. Brała udział w graniach wyjazdowych, w innych miastach. W roku 1968, zespół został wyróżniony za osiągnięcia w dziedzinie kultury przez Kuratora krakowskiego, dwutygodniowym wyjazdem na wczasy do Zakopanego.
  Fantom grał głównie covery zespołów brytyjskich takich jak The Beatles, The Rolling Stones, The Shadows, The Ventures, The Monkies do których słowa pisali bracia Jerzy i Andrzej Grzeszczukowie. Były także własne utwory. W repertuarze były też piosenki Czerwonych Gitar, Niebiesko-Czarnych i Czerwono- Czarnych itp.
    Na przełomie 1968 i 1969 r. zespół rozpadł się wskutek odejścia do wojska K. Oktabskiego i J. Grzeszczuka. A. Olkuski odszedł wtedy do grupy Pięciu Z Nad Wisły, poźniej miał też epizod z Dżamblami. K. Wiecha odszedł do Nikt Nic Nie Wie, a później grał w Ładnych Kwiatkach. Po rozpadzie zespołu, J. Grzeszczuk grał jeszcze przez dwa lata w wojsku w Warszawie, gdzie zastąpił Janusza Stadnika, dawnego perkusistę JupiterówFantom - na zdjęciu od lewej: A. Olkuski, J. Bojdo (zasłoniety), J. Grzeszczuk, K. Oktabski, K. WiechaŹródło: http://www.ryszardy.pl/ (na podstawie wspomnień Pana Jerzego Grzeszczuka) (tekst i zdjęcie)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza