wtorek, 15 maja 2012

Vox Gentis

  Zespół wokalno-instrumentalny Vox Gentis powstał 1 stycznia 1968 r. w Łodzi. Pierwszy skład grupy tworzyli: Mirosław Milejski - śpiew; Marek Jackowski (eks Impulsy) - gitara; Krzysztof Skudziński - gitara basowa; Eugeniusz Milejski - organy i Andrzej Twardzik - perkusja. Pod koniec 1968 r. Vox Gentis działał w składzie trzyosobowym: M. Jackowski - gitara; Zbigniew Frankowski - gitara i Zbigniew Zbierzchowski - gitara basowa. Zespól wykonywał improwizowany repertuar, inspirowany jazzem, muzyką dawną i orientalną. Później z grupą współpracowali: Jarosław Szewczyk - saksofon i Eugeniusz Makówka - instrumenty perkusyjne.
  Zespół trafił na eliminacje II Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego. Następnie występowal w krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" i współpracował z Markiem Jamrożym (eks Skaldowie). Po rozwiązaniu formacji w 1969 r., Z. Frankowski znalazł sie w grupie Quorum, a potem współpracował z Anawą i Marylą Rodowicz. M. Jackowski związał się z grupą Anawa, później zorganizował Ossian, wreszcie Maanam.Źródło: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (tekst i zdjęcie)

10 komentarzy:

 1. O! Zobaczyć można artystów. To cieszy :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. To dobrze, że cieszy. Myślę, że pomału przy większości postów zamieszczę zdjęcia artystów.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę uważnie przeglądać, na moim forum:
  http://magazynymuzyczne.phorum.pl/
  Dział z czasopismami "Synkopa" (będzie za czas jakiś kontynuacja, z lat 60)
  oraz dział z czasopismem "Śpiewany i tańczymy", szczególnie z lat 60/70. (również będzie kontynuacja za czas jakiś)
  Do wykorzystania, z mojej strony bez ograniczeń.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za zaproszenie. Forum to czasem odwiedzam, bardzo pożyteczna inicjatywa. Szkoda, że w mojej bibliotece nie ma takich pism (np. NS jest tylko z lat 1987/1988).
  Informacje ze starych czasopism, jesli tylko będą w interesującym, mnie i odwiedzających, temacie, na pewno zamieszczę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jazz 1970, nr 2, s. 16:"VOX GENTIS – prekursor polskiego podziemia. Użycie tego określenia w stosunku do nieistniejącej już łódzkiej grupy nie jest przypadkowe. Popularność przyniosły zespołowi występy w kościołach i … w Piwnicy pod baranami. Zespół powstał 1 stycznia 1968. Pierwszy skład tworzyli: Marek Jackowski (git. Sol. – leader), Krzysztof Studziński (b), Eugeniusz Milejski (org.), Andrzej Twardzik (dr) i Mirosław Milejski (voc). Od czerwca 1968 zespół w składzie: M. Jackowski, A. Twardzik i Z. Zbierzchowski (git. Bas.) gra w łódzkich kościołach skomponowane przez siebie msze do tekstów liturgicznych. Od grudnia tegoż roku grupa ponownie zmienia skład na pięcioosobowy (mayallowski), grając progressive blues. W trakcie licznych prób i występów wykrystalizowuje się trzon grupy, który tworzą gitarzyści Jackowski i Zbyszek Frankowski. Na wiosnę 68 r. (tu chyba pomyłka w druku) Vox Gentis, już w dwuosobowym składzie, występuje w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, zaskakując młodych entuzjastów muzyki i wytrawnych koneserów. Zastąpienie tradycyjnego zestawu instrumentalnego dwiema gitarami solowymi wykazało raz jeszcze, że możliwości tzw. muzyki beatowej SA niemal nieograniczone. Zespół wykorzystywał w swej grze elementy muzyki wschodu, często też eksperymentował posługując się różnymi skalami. Nastrojowa sceneria, światła świec, nadawały występom Vox Gentis charakter niemal misterium. Na wiosnę 1969 r. grupa przystąpiła do łódzkich eliminacji II MFM (II Młodzieżowy Festiwal Muzyczny), grając fragmenty mszy i „Skowytu” Ginsberga. Mimo że zespół był wtedy rewelacją na skalę krajową, z niewiadomych przyczyn nie wszedł nawet do finału tej imprezy. Ustawiczny brak lokalu i sprzętu doprowadziły do kryzysu. Vox Gentis przestał oficjalnie istnieć w połowie 1969 r. Frankowski znalazł się w składzie nowoutworzonej grupy Quorum, a Jackowski przeniósł się na stałe do Krakowa, gdzie gra w zespole Piwnicy Pod Baranami. Obecnie zamierza założyć wraz z Markiem Jamrozym (były gitarzysta solowy Skaldów) awangardową grupę kontynuującą tradycję Vox Gentis – pierwszego polskiego zespołu awangardy beatowej. M.G." (to chyba Marek Garztecki albo Marek Gaszyński – tak sądzę)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy cytat artykułu z miesięcznika "Jazz". Niektóre informacje postaram się wykorzystać przy przeglądzie poszczególnych biogramów.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Służę uprzejmie:)mogę więcej, tylko nie wiem, czy mogę.
   Z wyrazami szacunku, emerytka.
   Acha i to MG to na pewno Marek Garztecki

   Usuń
  2. Każda informacja, każda pomoc bardzo mile widziana. Jeśli tylko jest możliwość to zapraszam do współpracy.

   Pozdrawiam.

   Usuń
 7. Gitarzysta Vox Gentis gra nadal aktywnie (na gitarze basowe) w zespole The Bootels.
  www.thebootels.pl

  OdpowiedzUsuń