sobota, 26 maja 2012

En Face

  Zespół wokalno-instrumentalny En Face został założony przez Jerzego Grunwalda we wrześniu 1971 r. Grupę tworzyli: J. Grunwald (eks No To Co) - gitara, śpiew; Bohdan Kendelewicz (eks Wiatraki, Bizony) - gitara basowa i Kazimierz Turczyński (eks ork. PR i TV w Katowicach) - perkusja. Zespół, zainteresowany folk rockiem szybko wylansował swój pierwszy przebój - "O zachodzie". Wiosną 1972 r. nowym perkusistą formacji został Marian Myszko (eks zesp. Antoniego Kopffa). W czerwcu grupa wystąpiła na X KFPP w Opolu, lecz prezentowany utwór "Tęcza nad nami" nie zyskał popularności. Nie przeszkodziło to w uznaniu J. Grunwalda piosenkarzem 1972 roku w plebiscytach "Panoramy" i "Na Przełaj".
  Zespół wielokrotnie koncertował za granicą: w Bułgarii (1972), ZSRR (1972,1973) i NRD (1973). W 1973 r. nagrano płytę długogrającą i "czwórkę". Grupę tworzyli wówczas: J. Grunwald - śpiew, gitara; Krystian Wilczek (eks Wiślanie 69) - gitara basowa, śpiew; Ireneusz Dudek (eks Twarze) - harmonijka ustna, flet, skrzypce, instrumenty perkusyjne, śpiew i Józef Hajdasz (eks Breakout) - perkusja. W kraju popularność zyskały utwory: "Chciał się stary ożenić"; "Nie zaszkodzi trochę snów" i "Człowiek od lat". W 1974 r. zespół wystąpił w TV RFN, na "Międzynarodowej Wiośnie Estradowej '74"; XII KFPP w Opolu i XIV MFP w Sopocie. Z grupą współpracował też Mirosław Żwaka, który później utworzył z Marcelim Psiukiem duet Marcel i Mirek.
  Z końcem 1974 r. w skład En Face wchodzili: Maciej Radziejewski (eks Breakout) - gitara; K. Wilczek - gitara basowa, śpiew; I. Dudek - konga, instrumenty perkusyjne, harmonijka ustna, skrzypce, śpiew; Marek Surzyn (eks Breakout) - perkusja oraz Andrzej Dybul - instrumenty perkusyjne, śpiew. Formacja koncertowała, kończyła nagrania do drugiego albumu i widowiska "Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony". Wylansowała jeszcze przeboje: "Dogonić ciszę"; "Ten ptak srebrzysty" i "Przyszłaś znikąd", aby zakończyć działalność z końcem 1975 r.NAGRANIA PŁYTOWE:

LP XL/SXL 0957 Muza
JERZY GRUNWALD EN FACE
Popędzimy w dal saniami / Trzymaj się Rozalio / Teraz już zaśnij / Dziwna miłość niepojęta / Wszystko za nami / Nie chodź do lasu / Za wielką bramą / Kwiaty jednego życia / Chciał sie stary ożenić / Jak dobrze, że jesteś / Gdy idę sam w jesieni / Na tych samych ulicach / Nocy, ciemna nocy
 Nagrano w marcu 1973 r.
Skład: J. Grunwald - gitara, śpiew; Bohdan Kendelewicz - gitara basowa, śpiew i M. Myszko - perkusja

LP SX 1209 Pronit
SENNYM ŚWITEM
Preludium / Człowiek od lat / Przyszłaś znikąd / Nasz horoskop / Odłóż sprawę / Przyjdziesz sennym świtem / Zamykam oczy, by widzieć Cię z bliska / Gałąź wiśni / Nie zaszkodzi trochę snów / Jeden znamy świat / Sto imion masz / Dogonić ciszę / Memoriał
 Nagrano w lutym 1975 r.
Skład: J. Grunwald - śpiew, gitara; M. Radziejewski - gitara; K. Wilczek - gitara basowa, śpiew; I. Dudek - konga, spiew; M. Surzyn - perkusja i zesp. R. Poznakowskiego

EP N-0698 Muza (1971/1972)
O zachodzie / Jesteś wszystkim co mam / Płynę na wyspy szczęśliwe / Oddaleni, ale bliscy
 Skład: J. Grunwald - śpiew, gitara; Bohdan Kendelewicz - gitara basowa, śpiew i M. Myszko - perkusja

EP N-0737 Pronit (02.1975)
SENNYM ŚWITEM
Człowiek od lat / Przyszłaś znikąd / Ten ptak srebrzysty / Dogonić ciszę
 Skład: J. Grunwald - śpiew, gitara; M. Radziejewski - gitara; K. Wilczek - gitara basowa, śpiew; I. Dudek - konga, spiew; M. Surzyn - perkusja i zesp. R. Poznakowskiego

SP SP-412 Muza (05.1972)
Jesteś wszystkim co mam / Płynę na wyspy szczęśliwe

SP SP-629 Muza (02.1975)
Gałąź wiśni / Sto imion wiśni

PD R-0073-II Ruch (1972)
Tęcza nad nami

PD R-0156-II Ruch (03.1973)
Dziwna miłość niepojęta / Kwiaty jednego życia

PD R-0240-II Ruch (1973)
Nie zaszkodzi trochę snów / Co nam się zdarzy

PD R-0280-II Ruch (1973)
Nie zginaj karku

LP XL/SXL 0938 Muza (03.1973)
TO PEJZAŻ MOJEJ ZIEMI - BEAT ORATORIO
Dokąd płyną rzeki / W tych pięknych miastach
 Skład: J. Grunwald - śpiew, gitara; Bohdan Kendelewicz - gitara basowa, śpiew i M. Myszko - perkusja

EP 33GD0003931 Miełodia [ZSRR] (1973) 
JERZY GRUNWALD. POLSZA 
Nie zaszkodzi trochę snów /  Zakat [o zachodzie] / Co nam się zdarzy / Przyjdziesz sennym świtem 
 Skład: J. Grunwald - śpiew, gitara;  K.Wilczek - gitara basowa, śpiew;  I. Dudek - konga, śpiew; J.Hajdasz - perkusja


NAGRANIA RADIOWE:
1971:
O zachodzie; Jesteś wszystkim co mam; Przyjdziesz sennym świtem

1972:
Tęcza nad nami; Płynę na wyspy szczęśliwe; Popędzimy w dal saniami; Jak dobrz, że jesteś; Wiem, że ty przyjdziesz; Zamykam oczy by widzieć Cię z bliska; Gałąź wiśni; Oddaleni, ale bliscy

1973:
Noc i brzask; Co nam się zdarzy; Nie zaszkodzi trochę snów; Nie zginaj karku

02.1974:
Nie chodź do lasu; Płyne na wyspy szczęśliwe

04.1974:
Jesteś wszystkim co mam; Nocy, ciemna nocy; Chciał się stary ożenić; Gdy idę sam w jesieni; Kwiaty jednego życia; Na tych samych ulicach; Za wielką bramą; Wszystko za nami; Przyjdziesz sennym świtem; Oddaleni ale bliscy; Jak dobrze, że jesteś; Co nam się zdarzy; O zachodzie; Człowiek od lat; Dogonić ciszę

1975:
Ten ptak srebrzysty; Przyszłaś znikąd

Żródło: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. "Rock-Serwis", Kraków - 1995) (tekst i zdjęcie)

PS.

1. Choć to był zespół J. Grunwalda to od 30 lat lepiej znany jest inny muzyk tej formacji - I. Dudek znany także jak Shakin' Dudi (właściwie człowiek-instytucja). Zresztą w czasie, gdy grał w En Face to równolegle z tymi muzykami grali w swojej grupie Apokalisa. (Opis tej grupy jest w książce "Irek Dudek - Ziuta Blues" autor - Marcin Babko. Szkoda, że więcej tam się pisze o "dawaniu w szyję" niż konkretów o muzyce i działalności...). Ale niektóre informacje np. o spaniu muzyka w hamaku w piwnicy jako zakwaterowanie są zaskakujące (a muzyk ten od 30 lat jest na naszym rynku mega-gwiazdą).
2. Szukam wszelkich informacji o Januszu Godlewskim, szczególnie przed debiutem Czerwono-Czarnych oraz po odejściu z Chochołów wiosną 1965 r. Warto tego artystę przypomnieć.
3. Szukam także informacji na temat innych artystów: Marka Szczepkowskiego, Juliusza Wystupa, Anny Cewe, Mariolaine.


10 komentarzy:

 1. Ciekawa jest informacja o nagraniu w ZSRR dwóch wydawnictw, ale niestety brak jest informacji, jakie nagrania znalazły się na tych wydawnictwach. Że o możliwości zapoznania się z tym nagraniami nie wspomnę.
  Druga płyta, "Sennym świtem" byłą firmowana jako Jerzy Grunwald, a nie "En Face" Pierwsza również.
  Tak wtedy funkcjonował artysta, jako solowy artysta Jerzy Grunwald i grupa En Face.
  Zabawne jest to, że drugiej płyty, po dziś dzień na CD nie wydano. A także to, że autorzy książki, - nie pierwszy raz - kompletnie pomijają nagrania artysty które zaśpiewał na FPŻ w Kołobrzegu, a było tych nagrań kilka.
  Z oczywistych informacji należałoby dodać, że Jerzy Grunwald zaistniał po Polską, zaistniał udanie.
  Z ciekawostek należy dodać, że w roku 1992 wydano w Polsce płytę z nagraniami artysty, która zawiera angielskojęzyczną wersję wielkie przeboju grupy Perfect "Nie płacz Ewka"
  I nie jest to przypadek, wcześniej ten przebój wykonywała na festiwalu w Sopocie, artystka z Szwecji, gdzie Jerzy Grunwald przed długie lata nagrywał.
  Można tą wersję znaleźć na płycie winylowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka, poczytnego magazynu muzycznego z roku 1975, z artystą na okładce.
  http://img685.imageshack.us/img685/8674/dsc06367b.jpg

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do tych dwóch płyt nagranych w ZSRR to jedyne źródlo, które o tym pisze. A w książce "Irek Dudek - Ziuta Blues" cytowany J. Grunwald mówi o nagranej "pocztówce dźwiękowej". Chyba to zdanie na wyrost, niepotrzebnie zacytowane.
  Zespól En Face jest nierozerwalnie związany z Jerzy Grunwaldem, któremu towarzyszył. Płyty LP wydane są przez J. Grunwalda, a zaliczyłem je do dyskografii grupy, ponieważ zespół towarzyszył soliście, ale i liderowi grupy.
  Zresztą drugi skład En Face to zespół I. Dudka - Apokalipsa, gdzie muzycy towarzyszyli J. Grunwaldowi głównie z powodów finansowych (też "Ziuta Blues")
  Co do występów J. Grunwalda na FPŻ to przydałoby się więcej konkretów.
  Co do kariery poza Polską, to kajarzy mi się z płytami wydanymi w naszym kraju, bezlitoście potraktowanych przez recenzenta (bodajże "Gazety Młodych").
  Ciekawostkę z angielskojęzyczną wersją "Nie płacz Ewka" przeczytają ci, którzy lubią czytać komentarze.
  Dziekuję za okładkę Synkopy z fotografią J. Grunwalda.

  OdpowiedzUsuń
 4. W byłym Związku Radzieckim płyty nagrywali Skaldowie, No To co, Maryla Rodowicz, Ewa Demarczyk, Andrzej i Eliza i te płyty można znaleźć w sieci, na rosyjskojęzycznych forach, ale nigdzie nie spotkałem choćby informacji, że nagrywał tam Jerzy Grunwald.
  Może wydano tylko jakąś płytę z nagraniami artysty?
  Co do występu Grunwalda na FPŻ w Kołobrzegu, to zadałem pytanie znawcy tego festiwalu, jak nadejdzie odpowiedź to się nią podzielę.

  OdpowiedzUsuń
 5. 33GD0003931 Miełodia [ZSRR], 1973 "Jerzy Grunwald. Polsza"
  1.Nie zaszkodzi trochę snów
  2.Zakat [o zachodzie]
  3.Co nam się zdarzy
  4.Przyjdziesz sennym świtem
  J.Grunwald, K.Wilczek, I.Dudek, J.Hajdasz

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie zdążyłem odpisać, a życzliwa osoba (szkoda, że anonimowo)podała nam spis utworów na "czwórce" wydanej w ZSRR w 1973r. Zdjęcie okładki można zobaczyć tu:
  http://www.fonorama.eu/dyskografie/uzup01.htm
  Jeszcze raz serdeczne dzięki.
  Ciekawe, czy był też LP?

  OdpowiedzUsuń
 7. "W 1973 r. nagrano płytę długogrającą i "czwórkę". Grupę tworzyli wówczas: J. Grunwald - śpiew, gitara; Krystian Wilczek (eks Wiślanie 69) - gitara basowa, śpiew; Ireneusz Dudek (eks Twarze) - harmonijka ustna, flet, skrzypce, instrumenty perkusyjne, śpiew i Józef Hajdasz (eks Breakout) - perkusja."

  Czwórkę nagrał jeszcze pierwszy skład z Turczyńskim i nawet chyba Poznakowskim (w niektórych nagraniach słychać klawisze), natomiast pierwszy longplay nagrany został już z Marianem Myszko- voc, fl, dr który zastąpił Turczyńskiego. Skład widać pod płytą natomiast nie ma go w biogramie. Kto wie, czy gitarzysta Maciej Radziejewski nie pojawił się już w 1973 roku w En Face. W wywiadzie dla Radia Kalisz opowiada jak to pokłócił się z Niemenem i odszedł (jesień 1973 o ile dobrze pamiętam). Niestety zauważyłem w EPR wiele nieścisłości a i tutaj notka jest dość skąpa.

  Co do rosyjskiej czwórki to tutaj nie ma daty i składu dlatego nie rozumiem tych danych, skoro anonim powołuje się na tę stronę:

  http://www.fonorama.eu/dyskografie/uzup01.htm

  Są tam podobno inne wersje utworow z drugiego LP plus chyba dwa niepublikowane w Polsce (chyba gdzieś to mam na dysku u kolegi sciągnięte z nieistniejącego juz bloga ale głowy nie dam). Zdaję się, że jakaś inna wersja którejś z piosenek jest też na pocztówce dźwiękowej wydanej też chyba w ZSRR ale nie pamiętam szczegółow. Zdaje się, że na którymś z nieistniejących już blogów sie z nia spotkałem. EP-ka N-0737 Pronit (02.1975)SENNYM ŚWITEM zawiera utwór "Ten srebrzysty ptak" a nie "Ten srebrzysty"


  Jako ciekawostkę przesyłam zdjęcie-reklamę na którym jest ten sam skład En Face który masz na zdjęciu:

  http://s42.radikal.ru/i097/1005/b8/17a4afd32f36.jpg

  Zespół rockowy obok produktów firmy Bistor, ciekawe:))). Typowy handel wiązany charakterystyczny dla krajów obozu socjalistycznego z tego wynika.

  Pozdrawiam
  S.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten ptak srebrzysty, sorry, pomyłka
  .

  Pozdrawiam
  S.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepraszam. Parę rzeczy powtórzyłem a były w opisie. Akurat byłem w pracy i ciężko się było skupić. Opis tej radzieckiej "czwórki jest też podany w dyskografii Jerzego Grunwalda powyżej. Fakt. Z opisu wynika, że to jedyne nagrania płytowe (o ile nie było LP albo pocztówki dźwiękowej) tego składu En Face (Grunwald, Dudek, Wilczek, Hajdasz).
  A co do Radziejewskiego to właśnie słucham tego wywiadu i opowiada, że po pierwszym przyjeździe z tury z Niemenem (to jest kwestia kiedy pierwszy raz odszedł od Niemena) był na koncercie w Hali Parkowej w Katowicach i że Oni (En Face)w składzie Dudek, Wilczek, Hajdasz grali no i w pewnym momencie wciągnęli Go na scenę, gdzie zagrał tylko z nimi, no a Grunwald pobiegł do swojego managera, i powiedział "Ja muszę tego człowieka mieć. Zrób wszystko, żebym jego miał". Irek Dudek miał też już swoje wejścia w zespole, no i zaproponował mu wspólne granie. Dalej mówi, że Oni mieli swój blok gdzie grali swoje utwory a w drugiej części zapraszali Jurka i grali z nim.

  Pozdrawiam
  S.

  OdpowiedzUsuń
 10. Co do "czwórki" wydanej w Związku Radzieckim, to opieram się na stronie wymienionej w komentarzu, a rok i skład przyjąłem z komentarza anonimowego kolegi (albo koleżanki). Jeśli ktoś chciał napisać, to wątpię, aby koloryzował.
  Niektóre rzeczy trudno dziś odnaleźć w archiwach. Najbardziej mnie interesujący okres polskiej muzyki młodzieżowej tj. lata 1959-1970 są bardzo słabo zdokumentowane. Inicjatywę digitalizacji starych pism podjął się Magazynek (Analogowe ucho i 100 innych "imion"). Kibicuję mu, ale jak długo starczy mu determinacji i chęci. Choć z tego co zamieścił, z pism dotyczących tamtych lat niewiele da się wyłowić.
  Istotne by było, aby muzycy młodzieżowi z tego okresu pisali wspomnienia, ewentualnie spróbować do nich dotrzeć. Niestety, rzeczywistość nie pozwala na to.
  Oczywiście, EPR zawiera nieścisłości, ale jest to, jak dotychczas, najobszerniejsza i najlepsza przekrojowa pozycja opisująca polski bigbit. Ukłony dla autorów. I tylko szkoda, że nie wyszło drugie rozszerzone wydanie tej Encyklopedii (pewnie ze względów finansowych).

  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń