poniedziałek, 11 listopada 2024

Interdisco 2 (PN Muza SX 1451) [LP]

 
LP  Polskie Nagrania Muza  SX 1451  (1977)
[RÓŻNI WYKONAWCY] INTERDISCO 2



   Spis utworów:
A1. Orkiestra PRiTV w Katowicach p/d Ireneusza Wikarka - Prolog   (2:10)
A2. Mustafa Czauszew - Kyde e mojat nepoznat prijateł   (3:35)
A3. Anna Jantar - Za każdy uśmiech   (3:03)
A4. Péter Máté - Nem Érdekel Más   (3:55)
A5. Ludmiła Senczina - Zow gołuboj   (2:15)
A6. Cornel Constantiniu - Oglinda   (2:30)
B1. Regina Thoss - Die Liebe ist ein Haus   (3:30)
B2. Ewa Śnieżanka - Uwierzmy sobie jeszcze raz   (3:10)
B3. Nenad Rajcevič - Imam samo jedno żelju   (3:00)
B4. Andrzej Frajndt i Partita - Podaj rękę w taki czas   (3:30)
B5. Vera Lyskova - Byt jen ticheu řičkou   (3:00)
B6. Orkiestra PRiTV w Katowicach p/d Ireneusza Wikarka - Epilog   (2:40)

W utworach A2-B5 wykonawcom towarzyszy Orkiestra PRiTV w Katowicach p/d Janusza Komana.

Zdjęcie: Irena Jenker
Projekt graficzny: Stanisław Żakowski


  Źródła:
http://www.kppg.waw.pl/2022/record.php?plyta=2197
https://www.discogs.com/release/6352734-Various-Interdisco-2

  Niestety, dostępny w sieci skan tyłu okładki jest tak niewyraźny, że nie można z niego odczytać informacji o koncercie, z którego pochodzą utwory nagrane na omawianej powyżej płycie.
  Wdzięczny będę za wyraźny skan lub zdjęcie tyłu okładki, aby podać tą informację przy opisie tego krążka.

niedziela, 10 listopada 2024

30 lat Polskich Nagrań 1946-1976 (PN Muza SX 1450) [LP]

 
LP  Polskie Nagrania Muza  SX 1450  (1976)
[RÓŻNI WYKONAWCY] 30 LAT POLSKICH NAGRAŃ 1946-1976




   Spis utworów:
A1. Maria Koterbska - Wiązanka piosenek   (2:58)
A2. Jerzy Połomski - Iść za marzeniem   (3:44)
A3. Irena Santor - Wyczerpałam zasób snów   (2:22)
A4. Anna Jantar - Biały wiersz od ciebie!   (3:33)
A5. Czerwone Gitary - Niebo z moich stron   (2:25)
A6. Irena Jarocka - Odpływają kawiarenki   (4:45)
B1. Krzysztof Krawczyk - Parostatek   (2:55)
B2. Alibabki - Samotna rękawiczka   (3:25)
B3. Halina Kunicka - Od nocy do nocy   (4:02)
B4. Alicja Majewska - Bywają takie dni   (4:00)
B5. Zbigniew Wodecki - Ballada o Jasiu i Małgosi   (3:37)
B6. Maryla Rodowicz - Damą być   (2:00)

Wykonawcom towarzyszą:
Orkiestra p/d Stefana Rachonia; Orkiestra PRiTV "Studio S-1" p/d Andrzeja Trzaskowskiego oraz Zespoły Instrumentalne p/d Piotra Figla, Jarosława Kukulskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Adama Skorupki, Wojciecha Trzcińskiego i Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

  Utwory wykonywano w uroczystym koncercie z okazji 30-lecia Polskich Nagrań w Sali Kongresowej PKiN w dniu 2 X 1976 r.

Projekt graficzny: Z. Długosz

 Źródła:
http://www.kppg.waw.pl/2022/record.php?plyta=1653
https://www.discogs.com/master/992152-Various-30-Lat-Polskich-Nagrań-1946-1976



sobota, 9 listopada 2024

Józef Prutkowski - Utwory dla moich przyjaciół (PN Muza SX 1410) [LP]

 
LP  Polskie Nagrania Muza  SX 1410  (1977)
[RÓŻNI WYKONAWCY] JÓZEF PRUTKOWSKI - UTWORY DLA MOICH PRZYJACIÓŁ




    Spis utworów:
A1. Katarzyna Niemiec - O wynik się nie bój
A2. Mieczysław Wojnicki - Skecz miłości
A3. Jerzy Purzycki - To ty kochanie
A4. Halina Kunicka - Mona wokaliza
A5. Ewa Wanat i Wojciech Piętowski - Ścigam cień
A6. Katarzyna Niemiec - Ocean miłości
B1. Piotr Szczepanik - Szyfr
B2. Piotr Szczepanik - Obojętność
B3. Liliana Urbańska - Jesień
B4. Halina Kunicka - Piosenka antykompozytorska
B5. Mieczysław Wojnicki - Wspomnienie walca
B6. Liliana Urbańska - Lato
B7. Alibabki i Kwartet Warszawski - Wisła skisła


  Źródła:
http://www.kppg.waw.pl/2022/record.php?plyta=614
https://www.discogs.com/release/6046346-Józef-Prutkowski-Utwory-Dla-Moich-Przyjaciół



niedziela, 3 listopada 2024

Zielonogórski big-beat i film - autor Ryszard Łomski (wyd. Pro Libris, Zielona Góra 2023 r.) [dokument książkowy]

 



 O książce bardzo ładnie, choć z politycznymi wtrętami, napisał pan Zbigniew Adamczak:

"(...) Ryszard skupił się na trzech wybranych przez siebie tematach. Pierwszy to własna rodzina – rodzice i rodzeństwo. I to naturalne, że opisał to z dużą żarliwością, a nawet z miłością. Drugim omówionym tematem były szkoła i pierwsze muzyczne fascynacje. Ryszard opisał ten czas na tyle wiernie, że wszystkie miejsca i sytuacje były dla mnie czytelne i jakby tylko przypomnieniem. A nie było nam wtedy łatwo, bo ówczesna władza nie była dla nas, szarpidrutów – jak nas wtedy pogardliwie nazywano – łaskawa. I takich osób, jak znakomity dyrektor Czarnuch, który kochał młodzież i jak nikt rozumiał jej fascynacje, nie było wielu.
Autor, opisując ten czas, przypomniał też osobę swojego brata Janusza, który ze swoją żarliwością i zaangażowaniem stworzył pierwszy klub filmowy z prawdziwego zdarzenia. A kolejne rozdziały to opis i przypomnienie historii zespołów i ludzi, którzy te zespoły tworzyli. Tu autor wykazał się niesamowitą cierpliwością i dociekliwością. Dotarł chyba do wszystkich, którzy jeszcze żyją i pamiętają tamte czasy, aby uzyskać potrzebne informacje. Zebrał też pokaźną dokumentację fotograficzną. Podstawą opisu tego czasu jest jego własna droga artystyczna od czasu szkolnych Świstaków, aż do wyjazdu do Finlandii i rozpoczęcia kolejnego etapu życia. Z Ryszardem poznałem się chyba w czasie, kiedy stworzył z kolegami zespół Jolanie i właściwie wspólnie nie graliśmy (nie licząc okazjonalnych grań, np. na studniówce mojej klasy, kiedy pracowałem jako nauczyciel i wychowawca klasy maturalnej). Ale zawsze byliśmy ze sobą w miarę blisko, bo wraz z innymi kolegami tworzyliśmy muzyczne środowisko, gdzie każdy się znał z każdym. Jest jeszcze kilka cennych słów w tej książce. To wspomnienie o osobach, bez których ten zielonogórski big-beat byłby niemożliwy. To akustycy, wśród których wymienię szczególnie mi bliskiego Piotra Banacha czy wielce dobrodusznego lutnika Mieczysława Solskiego, do którego lgnęła big-bitowa młodzież, czy Wacława Góreckiego – producenta gitarowych wzmacniaczy, które swoim wyglądem przypominały rasowe VOX-y czy Fendery, dodając stylowości i zawodowego wyglądu zespołom na scenie.
Książka ta jest pierwszym takim wydawnictwem opisującym życie grupy nastolatków, którzy ogarnięci pasją i miłością do swojej, jakże innej muzyki niż ta ówcześnie poprawna, żyli i tworzyli w tym mieście i byli częścią tego miasta. Jest jeszcze sporo białych plam z tamtego okresu zielonogórskiego big-beatu, które czekają na dokładniejszy opis – chociażby miejsca takie jak Relax, Hala Ludowa i kluby zakładowe. Proces wydawniczy tej książki miał rozpocząć się w czasie, kiedy Zielona Góra obchodziła swoje 800-700-lecie. Była to najlepsza okazja, aby pokazać też, jak wyglądało życie młodych ludzi w tym mieście w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Wydania tej książki podjęła się biblioteka wojewódzka, ale już w trakcie prac wydawniczych okazało się, że miasto nie da pieniędzy, aby to wydawnictwo sfinansować. Komentarz odnoszący się do tej decyzji ówczesnej władzy Zielonej Góry pominę, bo teraz to i tak nic nie zmieni. Ci wtedy młodzi zielonogórzanie, którzy nie przystawali do ówczesnego systemu, pomimo że są dzisiaj już emerytami, bądź odeszli z tego świata, mają dzisiaj w tym mieście swoje dzieci, a nawet wnuki. I temu kolejnemu pokoleniu zielonogórzan należy się ze strony władz miasta szacunek i pamięć o ich big-beatowych rodzicach i dziadkach.
Jednak mimo tych wszystkich trudności książka się ukazała, ponieważ Ryszard Łomski z kolegami z zespołu Jolanie – Emilem Czerniwczanem i Edmundem Witczakiem sami sfinansowali jej wydanie. Czyż to nie piękny hołd oddany rodzinnemu miastu? A billboardy wyborcze z napisem „Kocham Zieloną Górę” przy takiej postawie brzmią jakże fałszywie."



  Źródła:
https://allegro.pl/oferta/ryszard-lomski-zielonogorski-big-beat-i-film-zielona-gora-bigbit-15166622346
https://prolibris.net.pl/fenomen-zielonogorskiego-ruchu-big-beatowego-ryszard-lomski-zielonogorski-big-beat-i-film/



sobota, 2 listopada 2024

OPOLE. Kronika festiwalowa. Tom I: 1963-67 (autor: Jan Kawecki) [dokument książkowy]

 
  Już prawie rok temu nieoceniona firma GAD Records, specjalizująca się w wydawaniu płyt kompaktowych i winylowych, wydała książkę papierową "OPOLE. Kronika festiwalowa. Tom I: 1963-67" autorstwa Jana Kaweckiego.



  Na swojej stronie wydawca pisze:
  "Muzyka, emocje, historia. Niezwykła podróż przez pierwsze pięć edycji najważniejszego polskiego festiwalu. Koncert po koncercie, piosenka po piosence. Unikatowe zdjęcia i relacje prasowe. Od hitów po tajemnice artystycznych zmagań. Od kulis po scenę. Wyjątkowe kompendium muzycznego dziedzictwa Polski.
  „Opole. Kronika festiwalowa” to książka, która spogląda znacznie głębiej niż dotychczasowe publikacje poświęcone Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej w Opolu. To wciągająca podróż do lat 60., uginająca się od ilości znanych bądź nie faktów o opolskiej imprezie. Główne koncerty w amfiteatrze i większość dodatkowych recitali czy występów kabaretowych doczekała się kompleksowych opisów – włącznie z pełnym repertuarem, wykonawcami, kompozytorami i autorami tekstów. Odnotowano wszystkie nagrody i wyróżnienia, a także wszelakie wydawnictwa płytowe zawierające materiały z danej edycji festiwalu. Każdy rocznik zamyka niezwykle obszerny przegląd prasowych notatek, komentarzy i felietonów, wynotowany z dzienników, tygodników i miesięczników, zarówno lokalnych, jak i tych o zasięgu ogólnopolskim. Całość uzupełniają doskonałe, nierzadko mało znane lub niepublikowane zdjęcia oraz reprodukcje oryginalnych plakatów artystycznych i afiszy wykorzystywanych do promocji festiwalu.
  Jan Kawecki – znawca polskiej muzyki rozrywkowej. Jako entuzjasta big-beatu był główną siłą napędową „Encyklopedii Polskiej Muzyki Rockowej. Rock’n’roll 1959-1973”. Dla Polskich Nagrań opracował cykl płytowy „Złote lata polskiego beatu”. Przygotowywał także audycje muzyczne w Polskim Radiu Katowice. W pierwszym tomie „Opola. Kroniki festiwalowej” udowadnia, że jego zainteresowania muzyczne znacznie wykraczają poza świat rock’n’rolla."


  Myślę, że każdy zainteresowany polską piosenką sprzed sześćdziesięciu powinien zdecydować się na zakup tej książki. Autor dokonał tytanicznej pracy, przeanalizował setki publikacji prasowych i innych, poświęconych festiwalowi opolskiemu. Owocem tej pracy jest prezentowana tutaj książka, prawdziwe kompendium wiedzy o pierwszych pięciu edycjach legendarnego festiwalu polskiej piosenki w Opolu.


  Źródło:
https://kultowenagrania.pl/product/jan-kawecki-opole-kronika-festiwalowa-tom-i-1963-67-ksiazka/


piątek, 1 listopada 2024

Janusz Kondratowicz i jego piosenki (Pronit SX 1400) [LP]

 

LP  Pronit  SX 1400  (1977)
[RÓŻNI WYKONAWCY] JANUSZ KONDRATOWICZ I JEGO PIOSENKI



    Spis utworów:
A1. Czerwone Gitary - Droga, którą idę   (2:15)
A2. Trubadurzy - Krajobrazy   (3:30)
A3. Irena Santor - Powrócisz tu   (4:10)
A4. Mieczysław Wojnicki - Piosenka z przedmieścia   (2:15)
A5. Czerwone Gitary - Płoną góry, płoną lasy   (4:00)
A6. Urszula Sipińska - To był świat w zupełnie starym stylu   (2:42)
B1. Halina Frąckowiak - Idę dalej   (6:10)
B2. Partita - Pytasz mnie, co ci dam   (2:53)
B3. Jacek Lech - Dwadzieścia lat a może mniej   (3:35)
B4. Krzysztof Krawczyk - Nim zgaśnie dzień   (3:55)
B5. Anna Jantar - Tyle słońca w całym mieście   (3:05)

Zdjęcie: Marek Karewicz
Projekt graficzny: Marek Karewicz

  Źródła:
http://www.kppg.waw.pl/2022/record.php?plyta=1646
https://www.discogs.com/master/1709337-Various-Janusz-Kondratowicz-I-Jego-Piosenki