niedziela, 26 grudnia 2021

Przemysław Gwoździowski (szkic biogramu)

  Przemysław Gwoździowski - saksofonista, kompozytor, aranżer, autor tekstu.
  Urodził się 15 stycznia 1936 r. w Wieliczce.  Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w 1953 r. rozpoczął studia na Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie, które ukończył w 1959 r. Już w latach 50-tych występował jako saksofonista i klarnecista w krakowskich formacjach jazzowych Kolorowy Jazz i Hot Combo. Z pierwszą grupą uczestniczył m.in. w spektaklu "Senna telewizja" w krakowskim Teatrze Ludowym, zdobył wyróżnienie na zorganizowanym przez redakcje "Przekroju" i "Echa Krakowa" Przeglądzie Zespołów Jazzowych.
  Latem 1960 r. na zaproszenie Franciszka Walickiego uczestniczył w próbach nowo powstałego zespołu Czerwono-Czarni, który tworzyli także: Michaj Burano - śpiew; Andrzej Jordan - śpiew; Marek Tarnowski - śpiew; Wiesław Bernolak - gitara; Zbigniew Garsen - pianino; Wiesław Damięcki - kontrabas; Ryszard Żuk - perkusja. Grupa, choć oficjalnie powstała 22 czerwca 1960 r., występowała tylko do września.
  Z końcem roku F. Walicki zaproponował P. Gwoździowskiemu odtworzenie formacji w Krakowie. Wówczas , obok M. Burano, M. Tarnowskiego, W. Bernolaka i P. Gwoździowskiego, w zespole znaleźli się: Tomasz Śpiewak - pianino; Gustaw Gabor - kontrabas; Jan Knap - perkusja i Janusz Godlewski - śpiew. Nowy skład grupy trafił do Warszawy, gdzie występował m.in. w restauracji "Kongresowa". Pod kierownictwem P. Gwoździowskiego formacja dokonała pierwszych nagrań płytowych (4 EP i 1 SP) i radiowych oraz prowadziła akcję "Czerwono-Czarni Szukają Młodych Talentów" zakończoną w 1962 r. Festiwalem Młodych Talentów w Szczecinie.
  Po odejściu z Czerwono-Czarnych jesienią 1962 r., muzyk znalazł się w prowadzonym przez T. Śpiewaka zespole kabaretu Wagabunda, z którym występował m.in. w programach telewizyjnych "Poznajmy się" i "Małżeństwo doskonałe". Potem znalazł się w obsadzie programu "Popierajmy się".
   W latach 70-tych artysta występował w Asocjacji Hagaw, z którą śpiewał Andrzej Rosiewicz . W 1979 r. znalazł się w składzie reaktywowanego krakowskiego zespołu swingowego Playing Family, z którym zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Breda '79. Jesienią tego roku założył zespół Axis, grający muzykę swingową. Grupę tworzyli: P, Gwoździowski - saksofon; Wojciech Groborz - pianino; Marian Pawlik - gitara basowa; Jan Pilch - perkusja.
  W latach 80-tych P. Gwoździowski grał na statkach wycieczkowych. Następnie reaktywował swoją formację Axis. Później nawiązał długoletnią współpracę z amerykańskim pianistą Bobem Longiem, w którego zespole występował pod pseudonimem Premo Preston. Po powrocie do kraju prowadził z Ignacym Stojkiem big band Cracovia. Był też cenionym muzykiem sesyjnym.
  Zmarł 23 września 2005 r. Pośmiertnie został odznaczony Złotym Helikonem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w trakcie 50. festiwalu Krakowskie Zaduszki Jazzowe.


Przemysław Gwoździowski
 

    Źródła:
  Fonorama nr 53 (Listopad - Grudzień 1995) str. 76-77
  https://www.ryszardy.pl/strona1038.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C5%82aw_Gwo%C5%BAdziowski
  http://krakowskiezaduszkijazzowe.eu/?page_id=303
  https://www.ryszardy.pl/strona1044.html (zdjęcie muzyka)

Uzupełnienie biogramu mile widziane!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz