niedziela, 21 lutego 2021

Grupa R

   Zespół wokalno-instrumentalny Grupa R powstał w 1967 r. w Łodzi. Grupę tworzyli: Jerzy Wolniak - instrumenty klawiszowe, śpiew; Andrzej Matyśniak - gitara basowa, śpiew; Zbigniew Jugo - gitara, śpiew; Ryszard Lenczewski (eks Szarpacze) - gitara, śpiew; Andrzej Dębski - gitara, instrumenty perkusyjne, kierownik muzyczny; Ireneusz Dębski - perkusja. J. Wolniak i A. Matyśniak występowali wcześniej w kabarecie Kiełbie we Łbie.
  Formacja na początku działała przy Domu Kultury "Lokator" przy ul. Nowopolskiej w Łodzi, choć pierwsze próby miała w sali przy Łódzkich Zakładach Farmaceutycznych "Polfa". Zespół grał także w  kościele św. Teresy i św. Jana Bosko przy ul. Kopcińskiego, gdzie opiekunem zespołu był ksiądz Gniedziejko, który zdecydował się dokupić muzykom instrumenty i wzmacniacze. Grupa występowała podczas mszy świętych, gdzie grała muzykę kościelną oraz swoje ballady i piosenki religijne. W tych występach z formacją występowało małżeństwo Zielińskich: Teresa - altówka i Henryk - saksofon, klarnet, instrumenty klawiszowe.
  Wtedy wymyślono nazwę zespołu. Ks. Gniedziejko, duszpasterz młodzieży, stwierdził, że grupa powinna nazywać się Ronkallowie, od nazwiska papieża Jana XXII, czyli Angello Giuseppe Roncalli. Potem skrócono nazwę i tak powstała Grupa R.
  W maju 1969 r. Grupa R wystąpiła na I Festiwalu Muzyki Kościelnej "Sacrosong" w Łodzi. Z zespołem wystąpiło na tej imprezie małżeństwo Zielińskich. Grupa wykorzystywała sprzęt zakupiony przez księdza także na imprezach organizowanych poza kościołem. Po jednym z takich występów w czasie postu nastąpiło zakończenie współpracy.   
  W 1970 r. z zespołu odszedł R. Lenczewski, który nie mógł pogodzić gry w zespole i nauki w szkole filmowej. W tym samym roku z grupy odszedł A. Dębski.
  W 1970 r. formacja zajęła trzecie miejsce na Przeglądzie Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich w Jeleniej Górze, a śpiewająca z zespołem Lucyna Owsińska drugie miejsce w kategorii solistów. Wkrótce potem L. Owsińska odeszła do grupy wokalnej Pro Contra.. W tym samym roku perkusistą zespołu został Zbigniew Szczepański. W tym czasie powołanie do wojska dostali A. Matyśniak i Z. Jugo. Ten drugi, odbywający służbę wojskową w Łodzi, na przepustkach grał w zespole. A. Matyśniak już nie zagrał więcej w grupie.
  W tym czasie formacja grała w innym składzie: Z. Jugo - gitara, śpiew; Ryszard Zagalski - gitara basowa; Zygmunt Wieszczek (eks Bardowie) - gitara; Z. Szczepański - perkusja. W zespole występowali także Ireneusz Gradowski - gitara basowa i Ryszard Kozłowski - perkusja. Grupa R zakończyła działalność w 1973 r.

    Źródła:
   "Łódzka scena młodzieżowa. Lata 60. i 70. XX wieku" autor: Dariusz Postolski (wyd. Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź, 2019 r.)
   http://art.intv.pl/Owsi%C5%84ska_L./Wywiady/
   https://www.niedziela.pl/artykul/88607/nd/Pierwszy-taki-SACROSONG

  Polecam zakup wymienionejpowyżej książki, gdzie można znaleźć zdjęcia zespołu i sporo informacji o muzykach, a także tzw. "smaczków".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz