czwartek, 30 kwietnia 2020

Dziwne Rzeczy [szkic biogramu]

  Zespół wokalno-instrumentalny Dziwne Rzeczy powstał w 1967 r. w Łodzi. Grupę tworzyli: Kazimierz Kowalski - organy, śpiew; Donat Maludziński - gitara, śpiew; Jacek Wiśniewski - gitara basowa, śpiew i Andrzej Szewczyk - perkusja.
  Formacja miała próby w klubie "77", a w obsłudze technicznej znaleźli się akustycy: Andrzej Kułakowski i Piotr Walczak.
  Wkrótce w zespole nastąpiła pierwsza zmiana - nowym perkusistą został Krzysztof Dobrowolski. W 1968 r. grupa wygrała Festiwal Kultury Studentów w Krakowie, gdzie zaprezentowała dwie kompozycje: "Liczę uderzenia zegara" i "Chorału Bacha słyszę dźwięki" do tekstu Jana Lechonia. W tym samym roku formacja wygrała podobny konkurs piosenki studenckiej w Łodzi, gdzie wykonała piosenkę "Wiosna".
  Dla zespołu teksty pisali: Jadwiga Wileńska, Zdzisław Jaskuła i Zdzisław Hejduk. Muzycy sięgali także do poezji Jana Lechonia. Formacja wykonywała swoje kompozycje oraz utwory z repertuaru m.in. Bee Gees i Otisa Reddinga.
  Grupa występowała na studniówkach i imprezach organizowanych przez łódzkie młodzieżowe kluby kultury. Muzykom zdarzyło się dwa razy wystąpić z popularnym saksofonistą Włodzimierzem Wanderem.
  Formacja wystartowała w konkursie na piosenkę na Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Zaprezentowała utwór "Jaś Malinowski" napisany przez Cezarego Juszyńskiego, czyli Jana Gwoździa.
  W 1971 r. zespół koncertował w Czechosłowacji. Potem w Opolu grupa nagrała pięć utworów z nowym perkusistą, Zbigniewem Gajewskim, który skomponował jedną z tych piosenek, "Wiem, jesteś ze mną". Wkrótce potem na krótko na perkusji zmienił go Grzegorz Gierłowski.
  Grupa wystąpiła na przeglądzie muzycznym w Gliwicach (obok m.in. Grupy Bluesowej Stodoła i Testu). W wakacje formacja wystąpiła z czeską formacją The Rebels, gdzie na gitarze basowej grał Jiri Korn, znany później piosenkarz.
 Niestety, jeszcze w tym samym, 1971 r., odeszli z grupy D. Maludziński, Z. Gajewski i J. Wiśniewski i był to koniec zespołu w najbardziej znanym składzie.
  K. Kowalski kontynuował działalność pod szyldem Dziwne Rzeczy, a skład formacji uzupełnili: A. Szewczyk - perkusja i Ryszard Mielniczuk - gitara basowa, śpiew. W Łodzi zespół występował w klubie "77" i w klubie Państwowych Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. F. Dzierżyńskiego. Co roku latem muzycy wyjeżdżali na występy do Finlandii. Grupa zakończyła działalność w 1976 r.

   NAGRANIA RADIOWE:
 1967-1970
Bo odeszła; Pozostałaś w mej pamięci; Nie było go na jeziorach; Wiem że przyjdziesz; Słoneczniki; Wiosna; Chorału Bacha słyszę dźwięki; Jesteś daleko ode mnie; Za siódmą górą; Nasze lato; A dzwon na wieży; Zieleń z lasu odleciała; Czarne chmury, czarne
 

  Źródła:
"Łódzka scena młodzieżowa. Lata 60. i 70. XX wieku" autor: Dariusz Postolski (wyd. Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź, 2019 r.)

 https://www.youtube.com/channel/UCuT7Hw8rHOT_gIvvaVPtZpw/videos

 PS.
 1. Informacje o nagraniach zespołu z kanału Pana Andre Janczaka na portalu Youtube.com - link w wykazie źródeł. Tytuł ostatniego nagrania nadesłał Pan Aleksander Nowak
 2. W książce jest napisane, że piosenka "Jaś Malinowski" wygrała konkurs na piosenkę na Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Konsultowałem tą sprawę z Panem Krzysztofem, najlepszym znawcą kołobrzeskich festiwali i ich historii. Ale Pan Krzysztof nie potwierdził takiego faktu.
 3. W książce nie ma chronologicznej kolejności faktów, za to dużo jest wtrętów w postaci cytatów wypowiedzi muzyków. Co też ma swój urok...
 4. Półtora roku temu próbowałem  skontaktować się na portalu społecznościowym z Panem Kazimierzem Kowalskim z pytaniem o historię grupy Dziwne Rzeczy. Niestety, Pan Kazimierz prośbę zignorował.
Inna rzecz, że tak kończy się większość takich prób...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza