niedziela, 19 stycznia 2020

Dyliżans (wzmianka)

  Zespół wokalno-instrumentalny Dyliżans powstał na przełomie lat 1972/1973 z inicjatywy Kazimierza Szemiotha i Sławomira Żaka. Pomysł założenia grupy wyszedł od K. Szemiotha, znanego autora tekstów, zarazem świetnego rysownika i malarza. Napisał on wiersz pt. "Dyliżans", a S. Żak skomponował do niego muzykę. Powstała w ten sposób piosenka, która stała się "wizytówką" zespołu. Od niej formacja zaczynała każdy występ publiczny, a tytuł utworu dał zespołowi nazwę. 
 Pierwszy skład  Dyliżansu, który dał się poznać szerzej w "Telewizyjnym Ekranie Młodych", "Studio 13" i w programie "Piosenka dla ciebie" rozpadł się w 1974 r. Z pierwotnego składu pozostało dwóch muzyków: Mirosław Kuszakowski - gitara basowa oraz Witold Małecki - gitara dwunastostrunowa, flet, harmonijka ustna, kierownik zespołu. W tym samym roku dołączyli do nich nowi muzycy: Bogusław Teper (z grupy bluesowej) - śpiew; Andrzej Wójcik (eks zesp. Stana Borysa) - perkusja oraz Jacek Pogorzelski (eks Janczary) - gitara.
  Dyliżans grał muzykę folk i pop. Repertuar formacji oparty był na kompozycjach S. Żaka z tekstami K. Szemiotha. Piosenki komponowali także  wszyscy członkowie grupy, choć najwięcej B. Teper i W. Małecki. Zespół współpracował także z innymi autorami tekstów (Bogdan Olewicz, Tadeusz Bielski i Maria Lerman).
  Grupa nagrała kilka piosenek dla Polskiego Radia. Dorobek fonograficzny formacji to tylko dwie "pocztówki dźwiękowe" wydane przez Ruch.

Dyliżans (zdjęcie Lech Kadlec)


NAGRANIA PŁYTOWE:

PD R0094-II  PWP Ruch
Jeden dzień, który wszystko odmieni / Przeholowałaś już

PD R0066-II PWP Ruch
Dyliżans rusza w drogę

  Źródła:
Synkopa - Klub Miłośników Piosenki nr 46 (1975) (autor tekstu i zdjęcia - Lech Kadlec)
http://kppg.waw.pl/Strona%202019/person.php [kppg#:2446] [Dyliżans]

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza