niedziela, 27 października 2019

[Różni wykonawcy] – Ze szpulowca bigbitowca [GAD Records GAD CD 108] (CD)

[Różni wykonawcy] – Ze szpulowca bigbitowca [GAD Records GAD CD 108] (CD)

  W końcu października 2019 r. wytwórnia GAD Records wydała płytę z zapomnianymi dzisiaj nagraniami pionierów polskiego big beatu. Bardzo ciekawa kompilacja, niezbędna  w fonotece każdego prawdziwego miłośnika polskiej muzyki młodzieżowej lat sześćdziesiątych. A oto co o opisywanej płycie pisze wydawca na swej stronie internetowej:

  "Od 2013 roku na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia Michał Owczarek prezentuje co tydzień nagrania, o których cały świat zapomniał – częstokroć łącznie z ich wykonawcami! Przemierzając radiowe i prywatne archiwa, odkrywa dla słuchacza świat początków rocka w Polsce. A działo się tu o wiele więcej, niż mogłyby sugerować oficjalne, wówczas wydane płyty.
  „Ze szpulowca bigbitowca” to kompilacja powstała na bazie radiowej audycji. Zebrane z pierwszy trzech lat działalności utwory prezentują bigbit nieznany. Czasami brudny, garażowy i agresywny niczym amerykańskie podziemie z tego okresu, czasami ułożony i subtelny jak nagrania The Shadows. Obok zespołów, które zyskały wówczas ogólnopolską popularność (Passaty, Szwagry czy Nastolatki z Aleksandrem Nowackim), znalazły się tutaj utwory wykonawców całkowicie zapomnianych (Czarodzieje, Ekonomiści, Pięć Smutnych Spojrzeń). To również pokazanie, że nie tylko w Warszawie czy w Trójmieście powstawały najciekawsze zespoły w tamtych czasach. Tarnowska Leliwa, szczecińskie Neptuny czy lubelskie Minstrele potwierdzają, że w Polsce naprawdę grało trzysta tysięcy gitar. Wiele z nich – bardzo ciekawie.
  Wszystkie nagrania, jakie trafiły na kompilację „Ze szpulowca bigbitowca” zostały zremasterowane z najlepszych dostępnych źródeł. Materiał ukazuje się na płycie CD, wzbogacone o obszerną książeczkę, w której znalazło się słowo wstępne Wojciecha Manna, obszerny tekst Michała Owczarka o każdym z nagrań oraz unikatowe zdjęcia."


[Różni wykonawcy] – Ze szpulowca bigbitowca [GAD Records GAD CD 108] (CD) (2019)
Czarodzieje – Zaproszenie do tańca /  Bardowie – Rudy pies / Lancety – Śmiej się / Regenci – Mało jest czasu / Passaty – Zbyteczny trud / Pięć Smutnych Spojrzeń – Improwizacja spokojnego brzmienia / Leliwa – Listopad / Neptuny – Zabawa w Gliwicach / Czarne Golfy – Podrywacze (alternatywny podkład instrumentalny) / Minstrele – Kudłaci przyjaciele / Nastolatki – I znowu wokół szary dzień / Kon-Tiki – Pożegnanie z wakacjami / Varsovie – Pierwszy raz / Diamenty– Ciuchcia do Radzymina / Szwagry – Babunia / Czarne Koty – Temat (Peter Gunn) / Ekonomiści – Chuligani

   Źródło:
 https://gadrecords.pl/portfolio/va-ze-szpulowca-bigbitowca-cd/

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza