Zbigniew Bizoń – saksofonista tenorowy, organista, wokalista, kompozytor i aranżer. polski kompozytor. Urodził się 30 marca 1942 r. w Bielsku.
W dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach. Uczęszczał do szkół muzycznych w Bielsku-Białej i Katowicach, by ostatecznie ukończyć Średnią Szkołę Muzyczną w Łodzi.
W 1962 r. krótko współpracował z zespołem Niebiesko-Czarni. Latem następnego roku zostaje saksofonistą grupy Czerwono-Czarni. Jako instrumentalista, a potem także kierownik muzyczny Z. Bizoń koncertował z zespołem w Polsce i za granicą (m.in. USA, Czechosłowacja i NRD). Z grupą muzyk dwukrotnie wystąpił na festiwalu opolskim (1964, 1965), a w 1965 r. otrzymał nagrodę w kategorii "Piosenka rozrywkowa" za utwór "Nie wiem, czy to warto". W tym czasie zajmuje się także komponowaniem muzyki teatralnej. Współpracuje z warszawskim Teatrem Syrena, gdzie komponuje m.in. muzykę do programu "Bujajmy wśród gwiazd". Po nagraniu przez Czerwono-Czarnych debiutanckiego LP w listopadzie 1966 r. odchodzi z grupy.
Wkrótce zasila skład warszawskich Tajfunów. Zostaje saksofonistą, organistą i kierownikiem muzycznym tej formacji. Próbuje swych sił także jako wokalista (piosenka "Duże drzewa"). Z zespołem dokonuje nagrań dla Młodzieżowego Studia "Rytm" i koncertuje po kraju. We wrześniu 1967 r. z grupą występuje w Soczi podczas "Tygodnia Kultury Polskiej". Z końcem roku Tajfuny kończą działalność.
Na początku 1968 r., na bazie Tajfunów, zakłada własny zespół - Bizony. W skład grupy wchodzą: Stan Borys (wł. Stanisław Guzek) - śpiew; Z. Bizoń - saksofon, lider; Bohdan Kendelewicz (eks Tajfuny) - gitara; Krzysztof Bańkowski (eks Tajfuny) - gitara basowa; Jerzy Tumidajski (eks Tajfuny) - perkusja; Andrzej Dorawa (eks Akwarele) - puzon; Wiesław Ejssymont - trąbka. Formacja udanie zadebiutowała 12 marca 1968 r., zdobywając pierwsze miejsce piosenką "Lepiej późno niż wcale" podczas Telewizyjnej Giełdy Piosenki. W maju Z. Bizoń otrzymuje wyróżnienie za opracowanie muzyczne na Przeglądzie Zespołów Estradowych w Olsztynie za program "Inter Musica Show". W czerwcu Radiową Piosenką miesiąca został "Spacer dziką plażą", a we wrześniu "Na wierchach wieje wiatr". W styczniu 1969 r. Bizony nagrywają swój jedyny album. Formacja wiele koncertowała w kraju (m.in. festiwal w Opolu, Sopot, Warszawa, Olsztyn) i za granicą (Austria, Czechosłowacja, NRD, RFN, ZSRR). Po odejściu S. Borysa na początku 1970 r. zespół krótko współpracuje ze Zdzisławą Sośnicką. Latem tego roku Bizony ulegają rozwiązaniu.
W listopadzie 1970 r. nowy studyjny zespół instrumentalny Z. Bizonia dokonuje nagrań radiowych: "Czarna woda, biały wiatr"; "Czy twoja"
W 1971 r. Z. Bizoń wyemigrował do Szwecji, gdzie mieszka do dzisiaj. Pracował tam jako nauczyciel muzyki oraz organizator imprez muzycznych. Obecnie współpracuje z wieloma zespołami szwedzkimi oraz polskimi muzykami, którzy przebywają w Szwecji (są to m.in. Janusz Hryniewicz, Andrzej Ibek, Andrzej Nebeski). Współpracuje przy nagraniach, a także bierze udział w koncertach. Ma też własne studio nagrań. Pisze również muzykę do spektakli organizowanych przez Polskie Towarzystwo Teatralne w Szwecji, którego jest członkiem.
W latach 80-tych XX wieku muzyk występował w Polsce. W 1986 r. wziął udział w koncercie Old Rock Meeting w Sopocie. W roku następnym wystąpił na imprezie "Przeżyjmy to jeszcze raz - Srebrne wesele Niebiesko-Czarnych".
Dyskografię artysty tworzą płyty nagrane z Czerwono-Czarnymi, Tajfunami i Bizonami oraz albumy z koncertów wspomnieniowych z lat 1986-1987.
Źródła:
Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - Rock'n'Roll 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (Wyd. Rock-Serwis, Kraków - 1995 r.)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Bizo%C5%84_(kompozytor)
1. Tu można posłuchać Z.Bizonia jako wokalisty:
https://www.youtube.com/watch?v=LyMZ3nQHnko
2. Szukam konkretnego zdjęcia artysty.
3. Pierwotnie miałem tu "wstawić" biogram muzyka z Wikipedii z niewielkimi uzupełnieniami. Ale w trakcie pracy okazało się, że nie wszystkie zawarte tam informacje są ścisłe. W biogramie tym autor, za swoim źródłem, czyli Leksykonem Polskiej Muzyki Rozrywkowej pana R. Wolańskiego, podaje, że:
"Kolejnym zespołem, z którym się związał była grupa Tajfuny. Został jej kierownikiem muzycznym i saksofonistą. Stało się to w marcu 1965 roku."
W podanej powyżej jako źródle Encyklopedii Polskiej Muzyki Rockowej autorzy podają, że Z. Bizoń i M. Kossowski do Tajfunów dołączyli "z końcem roku" 1966. W datowanym na listopad 1966 r. nagraniu pierwszego albumu Czerwono-Czarnych wzięli jeszcze udział. W nagraniach Tajfunów z 1966 r. nie ma ich wymienionych w składzie...
W bardzo ciekawym artykule Pana D. Michalskiego http://jazzforum.com.pl/main/artykul/bohdan-kendelewicz (zachęcam do lektury), autor cytuje zmarłego B. Kendelewicza:
Kendelewicz: „Zbyszek i Maciek właśnie odeszli od Czerwono-Czarnych. Spotkaliśmy się razem w Warszawie, oni mieli ofertę wyjazdu na kilka miesięcy do Związku Radzieckiego, zaproponowali, żeby połączyć siły, co nam odpowiadało: będziemy mieli na stałe wokalistę oraz muzyka o takim jak Bizoń doświadczeniu i nazwisku, poza tym zarobimy niezłe pieniądze.
Na tamto tournée pojechaliśmy jako Tajfuny. Po powrocie Zbyszek Bizoń doszedł do wniosku, że dotychczasowe zmiany, owszem, były dobre, ale trzeba jeszcze trochę zmienić: skład zespołu, charakter granej muzyki – teraz jakby soulowej (bo z instrumentami dętymi, jak w Akwarelach), a więc i nazwę. Zaproponował: Zespół Zbigniewa Bizonia. My na to: dlaczego? Ostatecznie stanęło na Bizonach. I tak zostało. Nie grało się nam gorzej – tylko inaczej. Więc chyba… lepiej. Mnie się to podobało”
Z powyższego wywodu wynika, że trasa koncertowa po ZSRR trwała "kilka miesięcy".
Z zamieszczonych powyżej cytatów można wywnioskować, że autorzy Encyklopedii mają rację pisząc, że Z. Bizoń i M. Kossowski dołączyli do Tajfunów w końcu 1966 r. I tak ująłem to w powyższej notce biograficznej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz