niedziela, 14 stycznia 2018

Stowarsi (szkic biogramu)

  Zespół wokalno-instrumentalny Stowarsi powstał w maju 1968 r. z inicjatywy Rady Zakładowej Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Pierwszy skład tworzyli: Krzysztof Ciesielczyk - gitara basowa; Marek Ruszczyński - gitara; Witold Kazimierz Dąbrowski - gitara, saksofon, lider; Leszek Łusiakowski - perkusja i Piotr Polański - śpiew. Pierwszy publiczny występ formacji odbył się jesienią z okazji Dnia Strażaka. W tym czasie grupa zyskała swoją nazwę - Stowarsi (od określenia Stocznia Warskiego).
  W roku następnym zespół występował w imprezach organizowanych przez macierzysty zakład oraz - latem - w stoczniowym ośrodku wypoczynkowym w Dziwnówku.
  Jesienią 1969 r. Stowarsi wystąpili w przeglądzie amatorskich zespołów Szczecina, który odbył się w Zamku Książąt Pomorskich. Zespół zajął drugie miejsce, tuż za grupą Bryczka Cioci Filomeny. Wkrótce potem do formacji dołączył Ryszard Nazdraczew - gitara. Nieco później grupa wystąpiła w programie Telewizji Katowice.
 W roku następnym zespół wystąpił w szczecińskiej Wiośnie Orkiestr. Wkrótce potem z zespołu do wojska odszedł gitarzysta M. Ruszczyński, a dołączył Andrzej Marchel - instrumenty klawiszowe. W zmienionym składzie grupa wystąpiła w lipcu 1970 r. w II Ogólnopolskim Festiwalu Związku Zawodowego Metalowców, gdzie otrzymała wyróżnienie za kulturę muzyczną. Pamiątką po tej imprezie jest płyta "Rytmy metalowców", gdzie Stowarsi wykonują dwa utwory.
  Wkrótce nastąpiły kolejne zmiany personalne. Do grupy dołączył Henryk Śniadowski -  trąbka. Wkrótce potem do wojska odszedł R. Nazdraczew, którego następnie wymienił Jerzy Szlędakowski - gitara, śpiew. W kwietniu 1971 r. formacja zdobyła I miejsce na I Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Amatorskim Związku Zawodowego Metalowców oraz I miejsce na I Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Muzycznych Związków Zawodowych. Sukcesy te zaowocowały występem podczas Wielkiego Koncertu Amatorskich Robotniczych Zespołów Artystycznych w Mielcu. W czerwcu tego roku zespół wystąpił podczas imprez towarzyszących IX KFPP Opole '71. W lipcu 1971 r. grupa wystąpiła na III Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Estradowych Związku Zawodowego Metalowców, gdzie zdobyła I miejsce i Puchar Ministra Przemysłu Ciężkiego (ex aequo z Egent 6 i grupą Zielone Tarcze). Wkrótce potem do formacji dołączył Janusz Mieszek (eks Bizony) - puzon, saksofon barytonowy.
  W marcu 1972 r. Stowarsi wystąpili na IX Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz nad Odrą we Wrocławiu. W silnej konkurencji grupa zdobyła III miejsce (ex aequo z gorzowskim Refleksem) w kategorii zespół jazzu nowoczesnego. Wkrótce potem z formacji odchodzą H. Śniadowski i J. Mieszek. Zespół występował jeszcze na estradach Polski, Czechosłowacji i NRD, ale rozbieżności repertuarowe pomiędzy liderem , a resztą zespołu stawały się coraz większe.
  Stowarsi zakończyli działalność w 1974 r.

NAGRANIA PŁYTOWE

LP ZL539 PN Muza (1971)
[RÓŻNI WYKONAWCY] RYTMY METALOWCÓW
Podarki / Spotkam ciebie
Skład: (1) Andrzej Wyrębski i Stowarsi, (2) Barbara Kurzyńska i Stowarsi


Źródła:
  "Mocne uderzenie po szczecińsku" - autor: Wojciech Rapa (wyd. Szczecińska Agencja Artystyczna, Szczecin - 2013 r.)" - wspomnienia lidera zespołu Witolda Kazimierza Dąbrowskiego

  http://kppg.waw.pl/

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza