niedziela, 14 sierpnia 2016

Dogmaty (próba biogramu)

  Zespół wokalno-instrumentalny Dogmaty powstał w 1966 r. we Wrocławiu przy Radzie Uczelnianej ZSP WSR. Pierwsze koncerty grupy miały miejsce w klubach studenckich tej uczelni. Pierwszy sukces formacji to zajęcie drugiego miejsca podczas I Przeglądu Zespołów Muzyki Rytmicznej, który stanowił przepustkę do czołówki wrocławskiego bigbitu. Na początku 1967 r. zespół - jako pierwszy we Wrocławiu - wprowadził do swojego składu sekcję instrumentów dętych. Pierwotnie muzyka grupy była wzorowana na stylu reprezentowanym przez wykonawców Tamla Motown i Detroit Sound. Późniejsza współpraca formacji z muzykami jazzowymi wzbogaciła jej brzmienie, a inspiracją zespołu stała się muzyka Vanilla Fudge i Procol Harum.
  Grupa dwukrotnie zdobyła  "Złotą Gitarę" klubu "Pałacyk". 13 czerwca 1968 r. formacja powtórzyła sukces zajmując drugie miejsce na II Wiosennym Przeglądzie Zespołów Muzyki Rytmicznej we Wrocławiu, za zespołem Romuald i Roman. Potem grupa grała w studenckich klubach - "Pałacyku" i "Pod Wiklinami".
  W 1969 r. w skład formacji wchodzili: Roman Sonnenberg - fortepian, organy; Ryszard Łęgiewicz - fortepian, gitara; Jerzy Gruszczyński - gitara basowa; Ryszard Misiek - saksofon; Zbigniew Czwojda - trąbka, obój; Wiesław Rusin - perkusja. W tym składzie zespół wystąpił w końcu listopada 1969 r. podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu, gdzie grupa nie odniosła sukcesu.


Dogmaty


Źródła:
 Marek Truszkowski, Ryszard Bieniecki - I Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej - Kalisz - 27-30 listopada 1969 r. Kalisz - Biuro „OFAB” przy Kaliskim Domu Kultury, 1969. [ http://www.rc.fm/polityczne/kalisz-1-festiwal-awangardy-beatowej--0 ] (tekst i zdjęcie)
 "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając

2 komentarze:

 1. W grupie tej warto zwrócić uwagę na dwie osoby, które weszły do historii polskiego jazzu:
  1. Zbigniew Czwojda - lider zespołów Crash i Sami Swoi;
  2. Ryszard [Gwalbert] Misiek - twórca i kierownik Polskiego Teatru Instrumentalnego (1975-1987), uważany również za twórcę opery instrumentalnej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację. Fakt, obie postacie bardzo zasłużone dla polskiej muzyki, w szczególności jazzu. Szkoda, że przy ich biogramach w wikipedii autorzy (autor?) nie napisali nic o grze w zespole Dogmaty. Sądząc po informacji zawartej w notce biograficznej Pana Ryszarda o tym, że w czasie imprezy Jazz nad Odrą w 1970 r. została przyznana II nagroda w kategorii jazzu nowoczesnego dla Wrocławskiej Grupy Awangardy Instrumentalnej "Freedom", można mniemać, że wtedy zespół Dogmaty już nie istniał. Niestety, jak na razie, nie mam pewności co do tego faktu, więc zostawię to tylko jako moje przypuszczenie.
   Wszelkie informacje na temat Dogmatów, Freedom i innych zespołów z lat 60-tych i 70-tych - jak zawsze - mile widziane.
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń