niedziela, 24 lipca 2016

Familia (próba biogramu)

  Zespół wokalny Familia powstał w 1977 r. z inicjatywy Antoniego Kopffa, byłego kierownika muzycznego Partity. Grupa powstała na bazie myślenickiej formacji Falstart, która w 1976 r. wystąpiła na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
  Familia jeszcze w tym samym roku wzięła udział w najważniejszych polskich festiwalach: KFPP Opole '77 i  Festiwalu Interwizji Sopot '77. W 1978 r. zespół wystąpił na Festiwalu „Złoty Orfeusz” w Słonecznym Brzegu. Grupa najczęściej występowała w chórkach innych, bardziej renomowanych wokalistów. Na początku działalności skład zespołu wyglądal następująco:  Marceli Psiuk-Trojan, Marek Domański, Mirosław Przybylski, Barbara Pysz, Teresa Domańska.
 Po pewnym czasie kierownikiem muzycznym formacji został M. Psiuk-Trojan. Skład zespołu często ulegał zmianom, a w 1978 r. grupę tworzyli: Barbara Pysz, Hanna Służyn, M. Trojan, Ryszard Mamas, Jerzy Rózycki.
  Formacja wystąpiła w kilku programach muzycznych Telewizji Polskiej, nagrała także kilka piosenek dla radia. Najbardziej spektakularnym sukcesem zespołu było zajęcie pierwszego miejsca w zorganizowanym w 1978 r. przez Studio Gama -  V Radiowym Konkursie na Piosenkę dla Młodzieży, gdzie triumfował utwór „Jak być sobą” (muz. A.Kopff, słowa B.Olewicz). Piosenka znalazła się na jednej z nielicznych płyt Familii, singlu Tonpressu (S-90A) (dzielonego z Andrzejem i Elizą).
  W 1979 r. zespół przygotował nowy program estradowy pod patronatem Bałtyckiej Agencji Artystycznej, nagrał program telewizyjny z Ireną Jarocką. Jeszcze w tym samym roku z zespołu odeszli: M. Trojan, B. Pysz i J. Różycki zakładając Gang Marcela, który zaczął współpracę z Marylą Rodowicz i Krzysztofem Krawczykiem. Familia w zmienionym składzie działała dalej występując m. in. na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg '80 i nawiązując współpracę z piosenkarką Renatą Danel. W 1983 r. grupa wystąpiła na festiwalu Opole '83 towarzysząc Andrzejowi Rybińskiemu w wykonaniu nagrodzonej piosenki "Nie liczę godzin i lat". Wokalista, zadowolony ze współpracy, skorzystał z pomocy Familii przy nagrywaniu swojego pierwszego solowego albumu w marcu 1986 r.

Familia


NAGRANIA PŁYTOWE:

PD R-0670-II Tonpress (1978)
FAMILIA
Nie chcę ciebie zatrzymać / Dzień do namysłu

PD R-0856-II Tonpress
FAMILIA
Kłopoty z panem Andersenem / Ballada o dziewczynie

PD R-1050 Tonpress-KAW (1980)
FAMILIA
Mam takie dni od ciebie

SP S-90 Tonpress (1977)
[RÓŻNI WYKONAWCY] V RADIOWY KONKURS NA PIOSENKĘ DLA MŁODZIEŻY
Jak być sobą

PD R/a-154 Tonpress (1979)
[RÓŻNI WYKONAWCY] COCA-COLA TO JEST TO!
Flirt

  NAGRANIA SESYJNE

LP SX 1492 Muza (1977)
[RÓŻNI WYKONAWCY] OPOLE 77 - DEBIUTY
Chwila
  wyk.: Ryszard Wagner i Familia

LP SX 1785 Pronit (1979)
[PIOTR FIGIEL ENSEMBLE] GDZIEŚ, KIEDYŚ...
Refleksja / Gdzieś, kiedyś / Agent 008 / Być narzeczoną twą / Na złamanie karku // Dzień dobry panie Wonder / Powrócisz tu / Czas nocy / Niewiernej dziewczynie / Nokaut / Wszystko dam
  Skład: Piotr Figiel Ensemble; Krzysztof Cugowski - śpiew; Familia, NOVI Singers

LP SX 1916 Muza (1980)
[RÓŻNI WYKONAWCY] PREMIERY - KOŁOBRZEG '80
Polskie wzlatują orły (Ryszard Arning - śpiew) / Kołobrzeska sanitariuszka (Maryla Lerch - śpiew) / Polskie wiosny i jesienie (Leonard Mróz - śpiew) / Dynastia (Bogdan Czyżewski - śpiew) / Żołnierz i kukułka (Roman Gerczak - śpiew) // Marsz plutonu (Adam Wojdak - śpiew) / Mundury zielone jak liście (Katarzyna Sobczyk - śpiew) / Z naszego poboru (Wiktor Zatwarski - śpiew) / Pokłoń się ziemi (Renata Danel -śpiew) / Wojsko, wojsko (Andrzej Szajewski - śpiew)
  Wyk: Familia - chórki

SP SS-767 Muza
KRZYSZTOF CUGOWSKI I PIOTR FIGIEL ENSEMBLE
Na złamanie karku
  Skład: Piotr Figiel Ensemble; Krzysztof Cugowski - śpiew; Familia, NOVI Singers

SP SS-768 Muza
KRZYSZTOF CUGOWSKI I PIOTR FIGIEL ENSEMBLE
Czas nocy / Refleksja
  Skład: Piotr Figiel Ensemble; Krzysztof Cugowski - śpiew; Familia, NOVI Singers

MC NK-425 Wifon (1977)
[RÓŻNI WYKONAWCY] OPOLE 77
Hop szklankę piwa (Marek Grechuta - śpiew)
  Wyk: Familia - chórki

LP PLP 0026 Pronit (1986)
MC KM048 PZN ZWiN (1986)
ANDRZEJ RYBIŃSKI
Nie liczę godzin i lat/ /Znajdę cię / Życie na miarę / Gołębie serce / Jestem nietutejszy / Za każdą cenę / Pocieszanka // Mogłaś Małgoś / Bez słów na wiatr / Życie z klocków lego / Pytania do księżyca / Wolny Paweł / To nie byłem ja
 Nagrano w studio PRiTV w Opole 1-12 marca 1986 r.
 Skład: A. Rybiński - śpiew, gitara; Wiesław Orlicki - gitara basowa; Guitar, Ryszard Sygitowicz - gitara, instrumenty klawiszowe; Keyboards – Roman Hudaszek instrumenty klawiszowe; Wojciech Olszewski - instrumenty klawiszowe; Percussion – Mirek Sitkowski - instrumenty perkusyjne; zespół wokalny "Familia": Teresa Winkler, Jolanta Rybińska, Roman Hudaszek - chórki; zespół Jana Welczyńskiego (utwory: 4, 10)

CD PNCD 1222 PN Muza (2009)
[RÓŻNI WYKONAWCY] POLISH FUNK vol. 4
Czas nocy (wyk. Piotr Figiel Ensemble)
  Skład: Piotr Figiel Ensemble; Krzysztof Cugowski - śpiew; Familia, NOVI Singers

CD PNCD 898 PN Muza
[RÓŻNI WYKONAWCY] POLISH FUNK - COLECTOR'S SPECIAL
Agent 008 (wyk. Piotr Figiel Ensemble) / Agent 008 (wyk. Piotr Figiel Ensemble)
  Skład: Piotr Figiel Ensemble; Krzysztof Cugowski - śpiew; Familia, NOVI Singers


 Źródła:
http://marcin23-s.blogspot.com/2009/06/familia-grupa-wokalna.html
http://www.kppg.waw.pl/person.php?art=2479&ruch=200
miesięcznik Non Stop - rocznik 1980
Ryszard Wolański - "Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej" (wyd. Agencja Artystyczna MTJ - Warszawa 2003)
https://www.discogs.com/artist/1388272-Familia?anv=Zesp%C3%B3%C5%82+Familia (zdjęcie)
http://www.bibliotekapiosenki.pl/Nie_licze_godzin_i_lat


  Niestety, nie dysponuję na tyle zwartym materiałem źródłowym, aby pokusić się o szkic biogramu, stąd "próba" w tytule. O grupie Familia pisał na swej stronie Pan Marcin (adres powyżej) i to chyba jedyny, większy opis tego zespołu. Poza wzmiankami, nie ma o nim nic w "Leksykonie" R. Wolańskiego ani "Encyklopedii Polskiego Rocka". Także w Non Stopie z końca lat 70-tych (u mnie znacznie niekompletnego) nie dokopałem się informacji o tej formacji. W jednym z numerów z początku 1980 r. podana jest informacja o rozpoczęciu współpracy Familii i Renaty Danel. I jeszcze ciekawostka - grupa Familia występowała w 1983 r. w Opolu, towarzysząc Andrzejowi Rybińskiemu. Czy tylko Panu Andrzejowi, czy innym wykonawcom? Tego nie wiem. Formacja występuje także wśród muzyków zaangażowanych przy nagrywaniu wspaniałego albumu Pana Andrzeja prawie trzy lata później...
  W "Leksykonie" R. Wolańskiego w biogramie Gangu Marcela autor pisze: "GANG MARCELA, grupa country-pop utworzona pod nazwą Gang jesienią 1978 r. w Katowicach. Pierwszy skład: Barbara Pysz - vol, viol, acc, Marceli Trojan - voc, g, hca, lider, Jerzy Różycki - voc, bg, perc. Pod nazwą Gang Marcela debiutowała w 1979 r. nagraniami radiowymi. Rok później nawiązała współpracę z Krzysztofem Krawczykiem i Marylą Rodowicz, którym towarzyszyła na estradzie i w nagraniach. W 1983 usamodzielniła się."
  I tu pojawia się nieścisłość co do składu Familii w 1979 r. Na tym etapie przyjąłem, że trójka wokalistów była równolegle w Familii i Gangu (bez skojarzeń...). Jeśli pojawią się jakieś inne źródła, to, oczywiście, biogram zostanie poprawiony.
  Uzupełnienie biogramu, dyskografii oraz pomoc w skompletowaniu wykazu nagrań radiowych grupy Familia mile widziana!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza