niedziela, 31 stycznia 2016

Pomorzanie (białogardzcy)

  Zespół wokalno-instrumentalny Pomorzanie powstał w 1964 r. przy Technikum Samochodowym w Koszalinie.  W 1967 r. grupa przenosi się do Domu Kultury w Białogardzie i występuje w składzie: Roman Karwiński - śpiew; Janusz Lange - gitara basowa; Władysław Badowski - gitara; Piotr Piotrowski - perkusja i Stefan Baksa - gitara. W 1968 r. formacja wystąpiła na V Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Muzyki w Jeleniej Górze, który odbywał się w Klubie "Kwadrat". Grupa uczestniczyła jeszcze w dwóch edycjach tego festiwalu - w 1972 r. otrzymała wyróżnienie na IX Krajowym Festiwalu Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich, a w 1973 r. Laur Festiwali X Festiwalu Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich. Pomorzanie byli laureatami powiatowych i wojewódzkich przeglądów muzyki młodzieżowej, m. in. "Konfrontacje Muzyczne" w Koszalinie (24.02.1973 r.); Wojewódzki Przegląd II-go Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego (29-30.03.1969 r.); I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Beatowych w Białogardzie (29.11.1970 r.).
  R. Karwiński reprezentował województwo koszalińskie w dwóch eliminacyjnych przeglądach do festiwalu piosenki radzieckiej w Zielonej Górze, który odbywał się w Inowroclawiu, a po wygraniu przeglądu wojewódzkiego piosenki wojskowej w Wałczu wystąpił na festiwalu w Kołobrzegu. Grupa towarzyszyła soliście podczas eliminacji powiatowych do tych festiwali.
  Zespół dokonał wielu nagrań w Radiu Koszalin - m.in. w 1969 r. i 1972 r. W tym czasie nastąpiły zmiany personalne w grupie: Henryk Tarasewicz - gitara basowa zastąpił J. Lange; Andrzej Krepsztul - perkusja zmienił P. Piotrowskiego (który zaczął współpracę z Kuglarzami). Zmarłego W. Badowskiego w formacji zastąpił Janusz Wnuk - organy. Taki skład grupy utrzymał się do 1974 r. kiedy do zespołu Kram odszedł wokalista R. Karwiński, który po paru latach wrócił do formacji.
  Pomorzanie istnieli w niezmienionym składzie do 1983 r., ale nie osiągnęli już spektakularnych sukcesów.

  Tytuły piosenek zespołu:  Już dość kłopotów z tobą mam / Znowu pewnie na spacer chcesz iść / Żegnaj Julio / Zimowy wieczór / Pedzi wiatr północny nocą / Ewa / Wiosna w mieście / Pożegnanie / Jakie jesteś morze / Kołobrzeska  dziewczyna / Wracaj nad morze / Gdzie jesteś /  Mogłas / Obieżyświat / Kołobrzeska plaża / Spełniony sen / Czekam...Żyję...Swiecę / Julia / W źrenicach twoich / Ballada o Rycerzu / Kochasz ty dom / O moim misiu, Ballada o księciu Dari / Nadzieja // Nie chcę cię / Zimowy wieczór / Start rakiety V4C (instr.)

Pomorzanie (białogardzcy) (pierwszy skład)
od lewej: Stefan Baksa, Władysław Badowski, Janusz Lange, Roman Karwiński i Piotr Piotrowski

Pomorzanie (białogardzcy) (drugi skład)
od lewej: Roman Karwiński, Henryk Tarasewicz, Stefan Baksa, Andrzej Krepsztul i Janusz Wnuk

Źródła:
  Informacje o zespole oraz tytuły piosenek formacji przekazał Pana Roman Karwiński.
  Fotografie ze strony: http://romankarwinski.pl/wp-content/lg-gallery/Pomorzanie/slides/Pomorzanie.jpg

Więcej informacji o zespole i zdjęć formacji na stronie: http://romankarwinski.pl/

  Składam podziękowania Panu Romanowi Karwińskiemu za przekazane informacje!

2 komentarze:

  1. Wieczorki w Klubie pamiętam do dzis. Piekne brzmienie pełen profesjonalizm.kocham was wszystkich i tych którzy odeszli tez

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za tak piękne, osobiste wspomnienie. Tylko pozazdrościć...

      Usuń