niedziela, 27 września 2015

Bez Atu (szkic biogramu)

  Zespół wokalno-instrumentalny Bez Atu został utworzony jesienią 1968 r. przez muzyków szczecińskiej formacji jazzowej Dixielanders jako zespół akompaniujący grupie wokalnej Filipinki. Dixielanders miał na swoim koncie spore sukcesy, z których największym było zajęcie III miejsca na Festiwalu "Jazz nad Odrą" w 1966 r oraz nagrody w kolejnych edycjach Szczecińskiej Wiosny Orkiestr.
  Skład Bez Atu tworzyli muzycy Dixielanders: Józef Pełczyński - trąbka, lider; Stefan Mazur - puzon; Stanisław Piechaczek - gitara, śpiew; Roman Remelski - gitara basowa, śpiew; Witold Bajera - perkusja. Grupa, akompaniując Filipinkom, zmieniła rodzaj muzyki na big beat z elementami dixielandu. Początkowo była tylko formacją instrumentalną towarzyszacą Filipinkom, a oba zespoły związały sie z Estradą Dolnośląską. Po kilku miesiacach w zespole wyłoniło się dwóch wokalistów: R. Remelski i S. Piechaczek. Jeszcze w 1968 r. Filipinki i Bez Atu rozpoczęli współpracę z wokalistą Jerzym Malotą, jednym z laureatów "Złotej Dziesiątki" wokalistów I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w 1962 r., który w latach 1962-1963 śpiewał w zespole Luxemburg Combo. Wspólna współpraca zaowocowała kolejnymi programami estradowymi: "Filipinki" (1968), "Filipinki & No Trump - Beat & Folk Show" (1969) oraz "Nie wierz chłopcom – Filipinki i Bez Atu" (1970), które zostały zaprezentowane kilkaset razy na scenach Polski oraz Czechosłowacji, NRD i Bułgarii. W 1969 r. grupa nagrała swój pierwszy samodzielny utwór - "Znajoma z kolejki" (w teledysku wystąpiły także Filipinki). Piosenka ta, zaprezentowana na VII KFPP w Opolu spodobała się, a efektem tego było nagranie "czwórki" (N-0573). Po blisko dwóch latach istnienia zespół przeszedł reorganizację - doszli Jan Wierzbiłło (eks Coma 5) - perkusja, Mirosław Majewski - gitara, a nieco później - M. Domaniewski - organy. Po rezygnacji Filipinek ze współpracy z Estradą Dolnosląską, drogi obu zespołów rozeszły się. Muzycy Bez Atu wspólnie z Jerzym Malotą oraz wokalistkami: Danutą Bogaczyk i Danutą Majewską przygotowali widowisko muzyczne "Sen o szpadzie i chlebie", które odniosło spory sukces, a grupa zaprezentowała je na polskich estradach ponad tysiąc razy.
  Bez Atu występował w Polsce, m.in. na festiwalach w Opolu, Kołobrzegu i w Sopocie, a także w krajach Europy Wschodniej i w USA. Podczas tras koncertowych oprócz Filipinek towarzyszył także m.in. Helenie Majdaniec, Karin Stanek, Katarzynie Sobczyk, Irenie Jarockiej, Maryli Rodowicz, Czesławowi Niemenowi, Krzysztofowi Krawczykowi, Zbigniewowi Wodeckiemu, Tadeuszowi Droździe, Markowi Perepeczce. W 1977 r. grupa zaprezentowała piosenkę "Byk sybaryta", która spodobała się publiczności.
  Na przestrzeni lat Bez Atu wielokrotnie zmieniał swój skład, a z zespołem związani byli m.in.: Zbigniew Zelga - gitara, śpiew; Józef Hajdasz (eks Breakout, En Face) - perkusja, Julianna Rympel-Hajdasz - śpiew, organy. Liczba stałych członków dochodziła do dziesięciu. Zespół nagrał tylko jedną autorską płytę, ale dokonał wielu nagrań radiowych.
  Pod koniec lat 70-tych muzycy grupy Bez Atu wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, gdzie nadal występowali aż do śmierci lidera zespołu Józefa Pełczyńskiego w 2005 r. Po tym fakcie grupa rozstała się i pozostali muzycy utworzyli zespół Kaskada, który nadal występuje w amerykańskich klubach.NAGRANIA PŁYTOWE:

EP N-0573 Pronit (1969)
BEZ ATU
Nocą śpią dziewczęta / Sześciu braci Agaty // Znajoma z kolejki / Pali się moja panienko
 Skład: Bez Atu i S. Piechaczek - śpiew (1, 2); J. Malota - śpiew (3, 4) i Filipinki - śpiew (4)

LP SX 1382 PN Muza (1977)
[RÓŻNI WYKONAWCY] HOROSKOPY
Byk sybaryta

PD R0614-II Tonpress
Byk sybaryta

LP XL 0552 PN Muza (1969)
[RÓŻNI WYKONAWCY] MIKROFON I EKRAN - OPOLE '69
Weselmy się
 Skład: Filipinki i Bez Atu

PD R-0315 Ruch
FILIPINKI
Królewski zamek, warszawski zamek
 Skład: Filipinki i Bez Atu


 Źródła:
"Filipinki - to my!" (Ilustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu) - autor: Marcin Szczygielski (wyd. IW Latarnik, 2013)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bez_Atu
http://www.wikiszczecin.home.pl/wiki/Bez_Atu_(zesp%C3%B3%C5%82_muz.)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Bez_Atu
http://www.monitorpl.com/monitorarticle/2005_08_20_Bo_muzycy_to_fajna_ferajna_jest_opowiada_Julia_Pogorzelska.qb

Dziękuję Panu Wojciechowi Koniarskiemu za nadesłanie linków do stworzenia tego biogramu.

4 komentarze:

 1. Jak się nie mylę to Filipinkom zespół towarzyszył również w nagraniu płyt Pronit N 0572 i Muza SP 357. Tak samo było chyba w przypadku EP-ki z kolędami VeriTon V-350.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Logicznym wydaje się, że płyty te, nagrane w okresie współpracy obu grup, są przez oba zespoły nagrane. Ale do tego typu stwierdzenia nie ma potwierdzenia w źródłach.
   Strona KPPG podaje, że w wypadku obu "czwórek" grał Zespół Instrumentalny p/dyr. Mateusza Święcickiego. W przypadku singla nie ma w ogóle podanej formacji akompaniujacej Filipinkom.
   Jeśli są źródła, potwierdzające nagranie muzyki na tych płytach, proszę o ich podanie. Pierwszy napiszę o tym w biogramie zespołu Bez Atu.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. W linku jest kilka fragmentów z ksiązki Filipnki - To My! Marcina Szczygielskiego. Tam jest kilka informacji.
  http://www8.zippyshare.com/v/UNCmNWJZ/file.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za link i fragmenty książki o Filipinkach. Przygotowując biogram formacji Bez Atu korzystałem także z tej książki. Notabene, świetna, bardzo bogato ilustrowana publikacja! Szkoda, że nie ma w wykazie dyskografii podanych zespołów akompaniujących wokalistkom.
   Przejrzałem jeszcze raz książkę, ale co do obu "czwórek", nigdzie nie można znaleźć informacji o akompaniamencie grupy Bez Atu. Co do wspomnianego singla, to nie ma nigdzie podanej grupy akompaniującej Filipinkom na tym wydawnictwie. Biorąc pod uwagę, że piosenka "Królewski zamek, warszawski zamek" wydana na pocztówce dźwiękowej (PD R-0315) firmowana jest przez Filipinki i Bea Atu, a nagrania na pocztówkach pochodziły najczęściej z "większych wydawnictw" (LP, EP, SP) można zaryzykować twierdzenie, że singiel (SP 357) był także nagrywany w tym składzie. Oczywiście, trzeba takie stwierdzenie opatrzyć odnośnikiem (gwiazdką)...

   Usuń