niedziela, 17 maja 2015

Kwartet Warszawski (szkic biogramu)

  Zespół wokalno-instrumentalny Kwartet Warszawski powstał w 1962 r. w Warszawie z inicjatywy Bohdana Kezika. W skład grupy weszli: B. Kezik - kontrabas, śpiew, lider; Mirosław Ufnalewski - perkusja, śpiew; Włodzimierz Szolc - saksofon altowy, śpiew i Andrzej Sułocki - fortepian, śpiew. Początkowo grał jazzowe standardy i rozrywkowe wersje muzycznej klasyki. W 1963 r. zadebiutował pod hasłem "Gramy i śpiewamy" na koncertach w kraju.  W początkowym okresie działalności zespół występował w pierwszej częsci koncertów bardziej znanych wykonawców - m. in. przed zespołem Los Paraguayos i super grupą Marino Mariniego. Po roku formację opuścił A. Sułocki, którego zastąpił Tomasz Ochalski - fortepian, śpiew. 
  W 1964 r. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’64 zespół zdobył nagrodę publiczności. W tym samym roku zrealizował - jeden z pierwszych w historii TVP - teledysk do piosenki pt. "Idealny sierżant" (reż. Krzysztof Zanussi). 
  W 1971 r. grupa nagrała swój jedyny album zatytułwany "Taaaka ryba". Oprócz niego w solowym dorobku grupy znajduje się siedem "czwórek", jeden singiel i trzy pocztówki dźwiękowe oraz liczne nagrania archiwalne dla Polskiego Radia. Grupa akompaniowała wielu wykonawcom - m.in. Tadeuszowi Rossowi (N-0668 i R0054-II) oraz Danielowi (SP-492). 
  Formacja koncertowała w kraju i zagranicą - m.in. w Holandii, Szwecji i RFN oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. W repertuarze zespołu dominował żart muzyczny, który wyróżniał go spośród innych wykonawców. W nagraniach i podczas koncertów używał nowoczesnego wówczas elektronicznego instrumentarium (elektryczny bas, clavietta, string, tubon), stosował także technikę półplaybacku. 
  Kwartet Warszawski jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odc. 39, reż. Ryszard Wolański).
  Z zespołem współpracowali także: Adam Lewandowski, Janusz Pliwko, Maciej Rostkowski, Andrzej Sułocki, Piotr Witomski, Narzyc Żołnowski – fortepian, Adam Chyła, Wojciech Kałuża, Bernard Kondracki, Edward Rykaczewski – saksofon, Leszek Pieniążek – Perkusja. Grupa istniała do 1981 r.


NAGRANIA PŁYTOWE:

LP XL 0770 Pronit (1971)
TAAAKA RYBA
Wszystkie rybki słodko śpią / Gruba ryba / Wędkarze / Ryby śpiewają / Uczcie się od ryb / Taaaka ryba / Wędkarz musi trzymać twarz / Czterej wędkarze // Kto lubi suma / Przechwałki z wędką / Wiosna i ryby / Rybackie tango / Wisła skisła / Najlepszy wędkarz / Uśpione rybki / Tylko relaks
  Reedycja - CD PNCD 784 PN Muza (2003)

EP N 0420 PN Muza 
PIOSENKI WOJSKOWE
Oj, panie kapralu / Żeby kwitły wszystkie kwiaty // List do plutonu / Zielone garnizony

EP N 0368 Pronit
Idealny sierżant / Skandynawski krok // Gdybym był hodowcą drobiu / Rude ptaki

EP N 0454 Pronit
Murowane przeboje / Sikawka // Zazdrość o sen / Czterech starych kawalerów

EP N 0644 Pronit
BARDZO WESOŁE PIOSENKI
Można zupę zjeść bez łyżki / La Scala / Zupa z węża / Sprzedawca piesków

EP ZL 501 Pronit
LATAJĄCE PIOSENKI
Wędrujemy jak ptaszęta / La Scala // Skąd te dziurki w serze / Co Allach stworzył

EP V 289 Veriton
Ragtime 1890 / Węgierski ragtime // Mr. Salvadore / Melodia słonecznego lata
 Skład: B. Kezik - kontrabas; T. Ochalski - fortepian; W. Szolc - saksofon altowy; Mirosław Ufnalewski - perkusja

EP V 300 Veriton
WARSAW QUARTET
Para bailar / Kto to jest // Aria na strunie G ze Suity D-dur nr. 3 BWV 1068 / Bourree z suity angielskiej nr 2 a-moll BWV 807
  
SP SP 365 PN Muza
Syn pułku z kompanią maszerował / Panny lubią mundur

PD R-0292 Ruch
Panny lubią mundur

PD R-0294 Ruch
Sprzedawca piesków

PD R-0004-II
Rybackie tango / Gruba ryba

CD 83098821-2 Yesterday (1999)
BARDZO WESOŁE PIOSENKI  [GALERIA POLSKIEJ PIOSENKI]
O Macieju pracowitym / Wędrujemy jak ptaszęta / Twardy orzech / Panie kapralu / The Nearless of You / Espana / Zupa z węża / Gdybym był hodowcą drobiu / Co Allach stworzył / Kochajmy Wicherka / Warszawski krok / Można zupę jeść bez łyżki / Bouree / Scandinavian Shuffle / Wiosna i ryby / Wędkarze / Biedroneczki są w kropeczki / Kto lubi suma? / La Scala / Mołdawianka / Przechwałki z wędką / Skąd te dziurki w serze / Sprzedawca piesków / Idealny sierżant / Aria na strunie G

LP SXL 0885 PN Muza (1972)
[RÓŻNI WYKONAWCY] KOŁOBRZEG '72
Chłopak i wojsko

LP SXL 0948 PN Muza (1973)
[RÓŻNI WYKONAWCY] KOŁOBRZEG '73
Nie patrz na nas dziewczyno

LP SX 1410 PN Muza (1977)
[RÓŻNI WYKONAWCY] JÓZEF PRUTKOWSKI - UTWORY DLA MOICH PRZYJACIÓŁ
Wisła skisła
  Skład: Alibabki i Kwartet Warszawski

LP SX 1713 PN Muza (1979)
[RÓŻNI WYKONAWCY] FPŻ KOŁOBRZEG '79 - DO PIĘKNEJ NIEDZIELI
No to na ćwiczenia

LP SXV 802 Veriton
[RÓŻNI WYKONAWCY] Z ARCHIWUM VERITONU (2) MODNE RYTMY - RETRO
Para bailar

LP SXV 804 Veriton (1979)
[RÓŻNI WYKONAWCY] Z ARCHIWUM VERITONU (4) NASZE ZESPOŁY - DEBIUTY
Mr. Salwatore

EP N-0357 PN Muza (1965)
[RÓŻNI WYKONAWCY] OPOLE '65
Kochajmy staruszki

EP N-0535 PN Muza (1968)
[RÓŻNI WYKONAWCY] PIOSENKI FESTIWALOWE - OPOLE '68
Do woja marsz

EP V-312 Veriton (1966)
[RÓŻNI WYKONAWCY] EGZOTYKA BLIŻSZA I DALSZA
Para bailar

EP V-314 Veriton (1966)
[RÓŻNI WYKONAWCY] KONTRASTY
Węgierski ragtime / Hiacyntowe tango

PD R0179-II Ruch (1973)
Nie patrz na nas dziewczyno

MC CK-09 Tonpress (1979)
[RÓŻNI WYKONAWCY] DO PIĘKNEJ NIEDZIELI - KOŁOBRZEG 79

CD PNCD 1249 PN Muza (2009)
[RÓŻNI WYKONAWCY] WIOSNA I MIŁOŚĆ
Wiosna i ryby


Źródła:
  Ryszard Wolański - "Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej" (wyd. Agencja Artystyczna MTJ - Warszawa 2003)
  http://www.kppg.waw.pl/person.php?art=2165&ruch=200
  http://savagesaints.blogspot.com/2014/08/kwartet-warszawski-latajace-piosenki.html
  http://www.bibliotekapiosenki.pl/Kwartet_Warszawski

6 komentarzy:

 1. jeszcze CD Galeria Polskiej Piosenki - Kwartet Warszawski 83098821-2 Yesterday 1999 rok

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za przypomnienie. Nie umieszczając od razu płyty w zestawieniu, można zapomnieć o jej uzupełnieniu w nawale codziennych zajęć. Co zdarzyło się w tym przypadku. Jeszcze raz wielkie dzięki!

   Usuń
 2. W drugiej połowie 1970 i w 1971 Kwartet Warszawski współpracował z Filipinkami - razem z nimi oraz z Czerwonymi Gitarami, Zdzisławą Sośnicką i Teresą Tutinas grupa odbyła ponad dwumiesieczne tourne w ZSRR.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Trasy_koncertowe_Filipinek#Trasa_koncertowa_.E2.80.93_Piosenki_znad_Wis.C5.82y_i_Odry._Czerwone_Gitary_i_Filipinki_.E2.80.93_ZSRR.2C_od_25_wrze.C5.9Bnia_do_12_grudnia
  Bohdan Kezik skomponował dla Filipinek piosenkę "Chcę na zawsze ciebie mieć" (sł. Włodzimierz Patuszyński), która znalazła się na czwórce Filipinek "Ja się w tobie nie zakocham" (Polskie Nagrania Muza N0653).
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za Pana pracę! M. Szczygielski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki za nadesłany link i miłe słowa. Ja ze swojej strony gratuluję Panu napisania wspaniałej książki o zespole Filipinki. Fantastyczne "ogarnięcie tematu", oszałamiająca wręcz ilość ilustacji oraz możliwość uzyskania informacji od bohaterek - wokalistek zespołu, dały w sumie niesamowitą książkę. Jeszcze raz pogratuluję Panu tej pomnikowej biografii Filipinek.
   Z podanych informacji można do biogramu Kwartetu Warszawskiego dodać, że występował także w Związku Radzieckim oraz o wymienionej wyżej piosence. Co do stwierdzenia o współpracy obu wymienionych grup, to udział w jednej trasie koncertowej za granicą, wspólnie z Czerwonymi Gitarami, Zdzisławą Sośnicką i Teresą Tutinas, to moim zdaniem, za mało, aby mówić o ścisłej współpracy. Jeśli były inne, wspólne dla obu formacji koncerty lub imprezy, to trzeba byłoby to zamieścić w biogramach obu wspaniałych zespołów.
   Notabene, strony o trasach koncertowych Filipinek mogę tylko autorowi - jak się domyślam Panu - pogratulować i polecić jej odwiedzenie.
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
  2. :-) bardzo dziekuje Panie Grzegorzu! To prawda, współpraca obu grup nie była ścisła, a okazjonalna i przyjacielska - raczej ciekawostka. W 1971 r. Filipinki rozluźniły współpracę z Bez Atu, podczas okazjonalnych koncertów i krótkich tras akompaniował im Kwartet Warszawski. Gdyby kiedyś szukał Pan wyczerpujących informacji o Kwartecie Warszawskim, służę kontaktem do pana Bohdana Kezika :-) Pozdrawiam serdecznie, MS

   Usuń
  3. Przepraszam, nie wiem w jaki sposób, ale przegapiłem Pana komentarz.
   Co do historii grupy Filipinki, to Pan jest najlepszym ekspertem. I dlatego, jeśli Pan pisze, że podczas koncertów i krótkich tras Filipinki wspierał Kwartet Warszawski, to jest to na pewno poparte odpowiednimi źródłami!
   Jeśli można by się skontaktować z Panem Bohdanem Kezikiem, to ja oczywiście proszę Pana o kontakt z Panem Bohdanem.
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń