niedziela, 5 kwietnia 2015

Tercet Egzotyczny (szkic biogramu)

  Zespół wokalno-instrumentalny Tercet Egzotyczny (w czasie swojej działalności występujący także pod nazwami Isabella's Vocal Group oraz Grupa Wokalna Izabeli) powstał we Wrocławiu jesienią 1963 r. Założycielem grupy był Zbigniew Dziewiątkowski - śpiew, gitara, lider, a obok niego pierwszy skład formacji tworzyli: Izabela Skrybant-Dziewiątkowska - śpiew, instrumenty perkusyjne i Mieczysław Metelski - śpiew, gitara basowa. Zespół kontynuował linię stylistyczną Duetu Egzotycznego (Z. Dziewiątkowski - Witold Antkowiak). Tercet Egzotyczny zadebiutował w końcu 1963 r. na koncertach w Zakopanem. Udział w audycji radiowej "Podwieczorek przy mikrofonie", w którym grupa śpiewała głównie piosenki latynoamerykańskie, przyniósł jej wielką popularność wśród rodzimej publiczności. W 1966 r. ukazał się pierwszy LP zatytułowany Tercet Egzotyczny, na którym znalazły się także polskie piosenki. Zespół w czasie swego istnienia nagrał wiele albumów, zarówno w kraju, jak i za granicą.
  Formacja koncertowała w kraju i za granicą, w niemal wszystkich krajach Europy oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Zagraniczne trasy koncertowe Tercetu Egzotycznego organizowały agencje z Amsterdamu, Mediolanu, Dusseldorfu i Nowego Jorku. W 1976 r. M. Metelskiego zastąpił Zbigniew Adamkiewicz - śpiew, gitara basowa. W tym czasie zespół występował i nagrywał płyty pod nazwą Isabella's Vocal Group oraz Grupa Wokalna Izabeli. W 1992 r. jedyny raz w swej karierze zespół wystąpił podczas Międzynarodowego Festiwalu w Sopocie.
  Na przełomie 2001/2002 roku zmarli: Z. Adamkiewicz (zm. 5 czerwca 2001 r.) i Z. Dziewiątkowski (zm. 14 stycznia 2002 r.). Po krótkiej przerwie, w czerwcu 2002 r. I. Skrybant-Dziewiątkowska reaktywowała Tercet Egzotyczny. Nowymi muzykami zostali: Janusz Konefał - śpiew, gitara i Włodzimierz Krakus - śpiew, gitara basowa. Nieco poźniej do zespołu dołaczyła córka Izabeli i Zbigniewa - Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko, która wspomaga grupę nie tylko wokalnie, ale także jako autorka tekstów i muzyki nowych utworów formacji.

Tercet Egzotyczny
(zdjęcie z "czwórki" Pronit N 0569)


Źródła:
 Ryszard Wolański - "Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej" (wyd. Agencja Artystyczna MTJ - Warszawa 2003)
 http://pl.wikipedia.org/wiki/Tercet_Egzotyczny
 http://muzyka.wp.pl/aid,1934,page,2,title,Tercet-Egzotyczny,artysta_biografia.html
 https://okladki101.wordpress.com/2013/02/16/tercet-egzotyczny-pronit-n-0569-ep/  (zdjęcie)Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza