Swoje pierwsze doświadczenia wokalne zdobywała w żeńskiej grupie wokalnej Elżbietki. Formację tworzyły cztery Elżbiety: Linkowska, Metzler, Marciniak i Stobnicka. Był to kwartet wokalny działający w gdańskim klubie "Na poddaszu" zakładu Urządzeń Okrętowych "Hydroster", a wokalistki zostały wybrane w konkursie spośród pięćdziesięciu kandydatek. Na scenie grupie wokalnej akompaniował gdański zespół Meteory. W 1966 r. Elżbietki zdobyły II miejsce na ogólnopolskim przeglądzie zespołów artystycznych ZMS. Rok później zajęły I miejsce na festiwalu kulturalnym związków zawodowych w kategorii zespołów wokalnych. W 1968 r. dwukrotnie zdobyły I miejsce w gdańskich giełdach piosenek. W 1969 r. Elżbietkom przypadła główna nagroda gdańskiego festiwalu Muzyki, Pieśni i Tańca - Złoty Klucz Wiolinowy.
Pod koniec 1969 r. E. Linkowska znalazła się w składzie rzeszowskiego Respektu, gdzie grupę wokalną tworzyły także Krystyna Prońko i Zofia Borca. Formacja nagrała kilka utworów dla Programu III PR. W 1970 r. wyruszyła w trasę koncertową po kraju, zakończoną w czerwcu w Warszawie. Wspólne występy z Czesławem Niemenem zakończyły się zaangażowaniem trzech wokalistek do towarzyszącego mu zespołu wokalnego. Z Cz. Niemenem występowały podczas koncertów (m. in. seria koncertów "Niemen przedstawia"), a w grudniu zaśpiewały na płycie Niemen Enigmatic (PN Muza XL/SXL 0710).
Z początkiem 1974 r. E. Linkowska znalazła się w składzie żeńskiej grupy wokalnej Pro Contra. Współpraca nie trwała długo, bo jeszcze w tym roku piosenkarka występowała w Bractwie Kurkowym 1971, by na przełomie 1974/1975 odejść, wraz ze Zbigniewem Nowakiem - do powstającego zespołu Happy End.
W kwietniu 1977 r. znalazła się w składzie nowo powstałego łódzkiego zespołu Metro-77. W skład grupy wchodzili: E. Linkowska - śpiew, instrumenty klawiszowe; Mirosław Kusiakowski - gitara basowa, śpiew; Jerzy Kowalski (eks Projekt) - gitara dwunastostrunowa, śpiew; Ireneusz Traczyk - gitara, instrumenty klawiszowe i Sławomir Chudzyński - perkusja. Formacja nagrała dla radia kilka piosenek, m. in. "Komu mogę dać tę miłość", "Sen o tobie" i "Układ z panem X".
I to wszystkie - jak na razie - znalezione przeze mnie informacje o tej interesującej piosenkarce.
Elżbieta Linkowska (okładka tygodnika Panorama 47/1976) |
Elżbieta Linkowska (1974) |
Metro-77 (NS 11/1977) |
Źródła:
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (wyd. ROCK-SERWIS, Kraków 1995) (tekst i zdjęcie);
"Motława - Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych" - autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha;
archiwalny egzemplarz miesięcznika Non Stop (NS 11/1977);
archiwalny numer tygodnika Panorama (nr 46/1976)
Zdjęcie okładki Panoramy, z którego pochodzi wyżej publikowana ilustracja, nie zawiera żadnych informacji o piosenkarce. W opisie zdjęcia jest napisane: "Elżbieta Linkowska - piosenkarka grupy Exodus" (zdjęcie Antoni Labryga). Innych informacji brak. Czy chodzi o grupę Exodus braci Puczyńskich? Nie wiem. W biogramie zespołu w wikipedii nie ma informacji o udziale Pani Elżbiety w składzie formacji. Grupa powstała na jesieni 1976 r. , co wskazywało by na tą formację... Ale to tylko moje domysły.
W sumie to niewiele znalazłem informacji o Pani Elżbiecie. Niestety, w internecie informacji o piosenkarce jest bardzo mało.
Mnie zastanawia to, że artystka przeważnie śpiewała w wieloosobowych chórkach, a nie postawiła na karierę solową.
Uzupełnienie biogramu mile widziane!
Zajrzyj na FB na profil https://www.facebook.com/elzbieta.kusiakowska/media_set?set=a.1159477520735014&type=3 może tam uda ci się uzyskać więcej info. :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za nadesłany link.
UsuńPozdrawiam serdecznie.
Grzegorz