niedziela, 22 grudnia 2013

Janczary

  Zespół wokalno-instrumentalny Janczary powstał w 1968 r. z inicjatywy Cezariusza Stańczyka i Lecha Seremaka. Na początku grupa działała przy otwockim klubie studenckim "Pod Sosnami", gdzie grała na imprezach organizowanych przez klub. Muzyka formacji bliska bluesa i blues-rocka inspirowana była twórczością Johna Mayalla i grupy Cream.
  Założyciel formacji, C. Stańczyk, w czasie studiów w ZSRR założył pierwszy w tym kraju zespół mocnego uderzenia - Tarakany, który cieszył się tam wielką popularnością. Tarakany występowały na wielu, także oficjalnych, uroczystościach, a o zespole napisał angielski New Musical Express w reportażu o pobycie The Beatles w Związku Radzieckim. Po powrocie do Polski, C. Stańczyk zaczął działać w warszawskim środowisku muzycznym i skupił wokół siebie najlepszych muzyków amatorów (mi. in. z grup Fatum, Czarty), spośród których po pewnym czasie wyłoniły się Janczary. Nazwa grupy powstała wskutek połączenia pierwszych liter imion dwóch członków formacji: JAN (Janusz) i CZAR (Czarek) i - na ówczesną modę - podanie jej w liczbie mnogiej.
  Zespół Janczary publicznie zadebiutował w 1969 r. w Białostockiej Wiośnie Muzycznej, gdzie grupa zdobyła trzy nagrody: III miejsce w klasyfikacji ogólnej, nagrodę specjalną gospodarza imprezy - klubu studenckiego "Herkules" oraz wyróżnienie dla wokalisty formacji - C. Stańczyka. W sierpniu tego roku zespół wystąpił w TEM-ie w programie "Studenci - robotnikom". W końcu tego roku ustalił się skład grupy: C. Stańczyk - śpiew, gitara, kierownik muzyczny; Wojciech Michalczyk - gitara; Marek Cieszewski - śpiew; Bogdan Lewandowski - fortepian; Janusz Laskowski - gitara basowa i Zdzisław Grzesiewicz - perkusja.
  W roku następnym do grupy trafia zdolna wokalistka Maria Głuchowska. Odtąd zaczyna się blisko dwuletni okres sukcesów zespołu. W maju 1970 r. grupa wzięła udział w V Ogólnopolskim Przeglądzie Wokalistów i Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach, gdzie otrzymała wyróżnienie. Zdobywa także puchar warszawskiej Gitariady 1970 r. W okresie letnim formacja występowała w non-stopowych imprezach w Kołobrzegu i Darłówku. Skład zespołu przedstawiał sie następująco: M. Głuchowska - śpiew; W. Michalczyk - gitara; B. Leoniuk - gitara basowa; B. Lewandowski - fortepian; Z. Grzesiewicz - perkusja.
  W tym czasie zespół przeszedł pod opiekę Agencji Koncertowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Warszawie, gdzie pod nazwą Konfederacja Janczary występuje jako grupa zawodowa. Muzyka formacji zaczyna  zawierać coraz więcej elementów jazzu.
  W marcu 1971 r. roku zespół wziął udział w VI Jarmarku Muzycznym w Częstochowie. Grupa zajęła tam I miejsce (ex aequo z De Gustibus Non Est Disputandum), a członkowie grupy także indywidualnie zdobyli nagrody. W kategorii Najlepsi wokaliści zwyciężyła M. Głuchowska (ex aequo z Dariuszem Śniezko-Błockim z grupy De Gustibus...). W kategorii Najlepszy instrumentalista zwyciężył W. Michalczyk, a specjalną nagrodę przewodniczącego jury, J. Stefańskiego, dla najlepszego perkusisty otrzymali Andrzej Wójcik (Janczary) i Marek Bryll (Kolumbowie). W zespole w miejsce B. Leoniuka na gitarze basowej zaczął grać Zbigniew Górzyński (eks Szejtany). Praca zawodowa i choroba serca nie pozwalały na stałe występy z formacją jego założycielowi - C. Stańczykowi.
  W czerwcu 1971 r. Janczary wzięły udział w II Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych, gdzie jury pod przewodnictwem Wandy Warskiej przyznało solistce grupy, M. Głuchowskiej, nagrodę specjalną "w uznaniu indywidualności i warunków wokalnych", a zespół zdobył I miejsce w kategorii zespołów nowoczesnych. Następnie zespół uczestniczył w Jazzoramie w ramach IX KFPP w Opolu. Formacja dokonała nagrań dla Polskiego Radia. Latem grupa występuje w letnich imprezach w Gdańsku i Szczecinie.
  W końcu roku do jazzowej formacji Paradox odchodzi M. Głuchowska. Wkrótce potem, do zespołu Stana Borysa,  grupę opuszcza W. Michalczyk. Janczary występują w składzie: B. Lewandowski - instrumenty klawiszowe, A. Wójcik - perkusja; Bogusław Tepper (eks Grupa Bluesowa Stodoła) - śpiew; Jacek Pogorzelski - gitara; Jacek Jasiński (eks Grupa Bluesowa Stodoła) - gitara basowa. Jednak ten ostatni skład nie osiąga sukcesów i wkrótce grupa kończy działalność.
  M. Głuchowska występowała potem m.in. w Trzech Koronach i Grupie ABC Andrzeja Nebeskiego. W. Michalczyk występował w grupie Stana Borysa, Bractwie Kurkowym 1791, Koman Bandzie, towarzyszyl w pierwszej trasie Krzysztofowi Klenczonowi w 1978 r., grał w formacji Ada i Korda, a następnie wyemigrowal do Norwegii. J. Laskowski został akustykiem i przez kilka lat pracował z Bandą i Wandą i Martyną Jakubowicz
  Z. Grzesiewicz występował potem w grupach Bumerang, Rock Union; zmarł w 1996 roku. B. Lewandowski występował następnie w Nowej Grupie Jacka Lecha, formacjach Breakout, Maanam, Case; zmarł 30.05.2012 r.. C. Stańczyk zmarł 29.01.2013 r.

Materiał zaktualizowany 14.04.2019 r. - poszerzony o informacje otrzymane od Pana L. Seremaka.
Źródła:
Wycinki prasowe nadesłane przez Pana Wojciecha Michalczyka i Pana Aleksandra Nowaka
Rozmowa telefoniczna z Panem Wojciechem Michalczykiem
Informacje od Pana Lecha Seremaka
http://polskirocklat60i70.blogspot.com/2013/12/janczary.html
http://www.otwock.pl/gazeta/06_02/06_02_25.htm
Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - Rock'n'Roll - 1959-1973 - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Janusz Zając (wyd. Rock-Serwis, Kraków 1995)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=475267365839399&set=a.359725077393629.87658.100000684184745&type=1&theater  (zdjęcie)

Uzupełnienie biogramu i ewentualna korekta mile widziane!

10 komentarzy:

 1. Ty to ręcznie przepisujesz? Czy lecisz OCR? Jak to to pierwsze, to polecam to drugie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ręcznie, jak najbardziej. Przy takich biogramach, gdzie trzeba korzystać z wycinków prasowych przeważnie słabej jakości i własnych notatek, nowoczesna technika raczej się nie nadaje. Ponadto tekst musi być zwarty i logiczny, aby nadawał się do dalszego rozpowszechniania...

   Usuń
 2. Historia zespołu niestety niekompletna-pominięto ostatniego wokalistę .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja korzystałem z dostępnych źródeł. Jeśli mógłby (mogłaby) Pan (Pani) pomóc w uzupełnieniu biogramu, to proszę o kontakt tutaj albo na e-maila.

   Usuń
 3. Ostatnim wokalistą Janczarow był Waldemar Niedziela. Razem z nim zespół nagrał kasetę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Pani za informację. Ze swej strony proszę o bliższe informacje, czyli ramy czasowe współpracy Pana Wojciecha z zespołem, nagrane utwory, informacje o udziale w festiwalach, konkursach itp. Oczywiście każda informacja w wspomnianej przez Panią kasecie, nagranej przez Pana Wojciecha z Janczarami mile widziana!
   Pozdrawiam
   Grzegorz

   Usuń
  2. Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Został nagrany kompłatny materiał na płytę. Niestety nigdy nie wydany. Nagranie na szczęście jest w posiadaniu niektórych członków zespołu . Między innymi i mojego męża. Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję Pani za informację. Może uda się wydać ten materiał audio? Oby ktoś uznał, że warto go wydać, mimo niewielkich szans na komercyjny sukces.
   Mam prośbę do Pani, aby - w miarę możliwości - dostarczyć informacje i materiały o tym, ostatnim etapie działalności Janczarów. Z urywków informacji nie mogę uzupełnić powyższego biogramu.
   Przepraszam Pana Waldemara Niedzielę za pomylenie imienia w poprzednim komentarzu.
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń
 4. Postaram się namówić męża na kontakt z Panem. A On moze i innych żyjących jeszcze jego kolegów z zespołu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cierpliwie czekam na efekt Pani działań. Wspaniale byłoby uzupełnić biogram tego zasłużonego zespołu i opowiedzieć o losach jego muzyków po rozwiązaniu formacji.
   Pozdrawiam serdecznie
   Grzegorz

   Usuń