sobota, 30 listopada 2013

Kamion

  Zespół wokalno-instrumentalny Kamion powstał w Kamieńsku w 1971 r. Na początku to był duet gitar akustycznych: Marek Stemplewski i Michał Smoliński, który wykonywał muzykę instrumentalną m.in. grup The Shadows, Tajfuny, Niebiesko-Czarni. Po pewnym czasie zmieniono gitary akustyczne na elektryczne, a wkrótce do duetu dołączyła perkusja, na której z początku grał Florczyk (imienia nie podano), a później Czesław Kułak. Grupa działała przy miejscowym GS "SCh", występując na imprezach organizowanych przez Spółdzielnię. Podczas jednego z takich występów odbył się konkurs na nazwę formacji - zwyciężył "Kamion" od nazwiska założycieli Kamieńska.
  Pierwszy poważniejszy występ zespołu odbył się na zabawie sylwestrowej 1972/73 r., zorganizowanej przez Straż Pożarną w Chrzanowicach. Wkrótce grupa z instrumentalnej stała  się formacją wokalno – instrumentalną - stało się to po przyjściu do formacji śpiewającego gitarzysty Jana Jakubczyka. W 1973 r. do zespołu dołączyła wokalistka Anna Sikorska, która występowała z grupą do 1975 r. Formacja w tym czasie grała w składzie: M. Stemplewski – gitara, śpiew; J. Jakubczyk – gitara; M. Smoliński – gitara basowa, Cz. Kułak –perkusja; A. Sikorska - śpiew. Kamion miał dwóch opiekunów technicznych, którzy organizowali sprzęt nagłośnieniowy, instrumenty: Michał Górny i Andrzej Tkacz. Zespół występował publicznie na masowych imprezach organizowanych przez władze gminne, OSP. Grupa wykonywała w większości popularne wówczas utwory polskich wykonawców, ale miała także w repertuarze zagraniczne piosenki.
  W 1975 r. doszło do zmian personalnych formacji. Cz. Kułaka na perkusji zmienił Sławomir Stemplewski. Niedługo po tym fakcie S. Stemplewski zaczął grać na gitarze basowej, zmieniając odchodzącego z grupy M. Smolińskiego. Na perkusji zaczął grać wtedy Marian Dukowicz.
  W połowie 1977 r., po fuzji z grupą InterKamiLO, doszło do zmian personalnych. Formację tworzyli wtedy: Janusz Walter-instrumenty klawiszowe, śpiew; Bogdan Hartman –  gitara, śpiew; M. Stemplewski gitara basowa, śpiew i S. Stemplewski – perkusja. Nowi członkowie zespołu, zainteresowani aktualnymi trendami w światowej muzyce, skierowali zainteresowania muzyczne na twórczość grup Smokie, The Beatles, Deep Purple, Uriah Heep. Występy grupy spotkały się ze sporym uznaniem młodej publiczności, złaknionej takiej muzyki. W uzykaniu takiego brzmienia pomagał nowy sprzęt (jak pisze autor na źródłowej stronie internetowej: syntezator Mini-Moog, fuzz, „kaczka” czy kamera pogłosowa). W październiku na czas służby wojskowej zespół opuścił M. Stemplewski, którego miejsce na gitarze basowej zajął S. Stemplewski, a na perkusji znowu zaczął grać M. Dukowicz. Taki skład utrzymał się do 1979 r., gdy M. Stemplewski wrócił do grupy, a do wojska poszedł M. Dukowicz. Formacja grała na okazjonalnych imprezach studenckich, studniówkach.
  W 1981 r. w miejsce Bogdana Hartmana do zespołu dołączył Kazimierz Jaśki – gitara, śpiew; który występował w grupie do czasu powołania do wojska tj. do października 1983 r. Jego miejsce zajął Remigiusz Walter – gitara, flet, śpiew. W 1984 r. formacja zmieniła siedzibę i przeniosła się do Bełchatowa, gdzie odbywała próby w Dworku w Domiechowicach.  Zmienił się także sprzęt zepołu. Ten skład grupy utrzymał się dość długo, a oprócz muzyki pop wykonywał rozbudowaną muzykę dancingową wzbogaconą o różne utwory muzyki poważnej jak np. "Czardasz" Montiego, "Rondo Rousso" B. Stenberga i inne. Występy formacji odbywały się praktycznie w całym, ówczesnym województwie piotrkowskim. Na przełomie 1988/1989 r., ze względu na obowiązki zawodowe, zmuszony był odejść z zespołu S. Stemplewski a na perkusji zaczął grać Michał Smodlibowski. Do grupy dołączyła również Joanna Starosta – śpiew, która miała w swoim dorobku artystycznym zdobycie „Złotego Samowara” z zespołem Mobilizacja na festiwalu w Zielonej Górze, oraz drugie miejsce na KFPP w Opolu w 1988 r. To jej umiejętności wokalne w połączeniu z dobrymi umiejętnościami muzyków spowodowały dalszy rozwój i wzrost popularności grupy. Zespół wzbogacił się w repertuar o brzmieniu dwu i trzygłosowym. Kamion nagrał w studiu w Domu Kultury w Piotrkowie kasetę z nagraniami przygotowanymi bardziej na rynek niemiecki, z myślą o wyjeździe na do Europy Zachodniej, co sie nie powiodło. W 1992 r. zespół zawiesił swoją działalność na okres 5 lat.
  W 1997 r., formacja reaktywowała się pod nazwą Rondo. Skład grupy nieco się zmienił - na perkusji grał Henryk Wesołowski, a śpiewać zaczęła Małgorzata Łyzińska. Zespół grał muzykę pop z elementami muzyki dancingowej i klasycznej do sylwestra 1999/2000 r.
  W 2000 r. podjęta została próba reaktywowania zespołu Kamion w nowym składzie: Jakub Doroch - instrumenty klawiszowe, śpiew; M. Stemplewski - gitara basowa, śpiew; Joanna Starosta – śpiew. Z początku zespół grał na spotkaniach integracyjnych pracowników Kopalni i Elektrowni w Bełchatowie oraz bardziej kameralnych i okazjonalnych imprezach. W 2005 r. do grupy dołączył Przemysław Stemplewski – perkusja, saksofon i Agnieszka Tomczyk – śpiew , w miejsce J. Starosty(która opuściła kraj). Od 2006 r. zespół zaczął grać w składzie z Marcinem Stemplewskim – gitara, śpiew. Od roku 2006 r. zespół znowu zmienił siedzibę i powrócił do Kamieńska.

Kamion

Źródło: http://www.zespol-kamion.pl/historia/historia.html (tekst i zdjęcie)

PS.
1. Wielkie dzięki dla Pana Andrzeja Żółtowskiego (Zoltana) za nadesłanie linku na w/w stronę internetową.
2. Po wahaniach, postanowiłem zamieścić historię grupy. Nie jest to zespół z topu (ale mnie właśnie chodzi o udokumentowanie działań grup młodzieżowych z lat 60-tych i 70-tych), natomiast był dość popularny w swoim województwie. Moje wahania wywoływał muzyczny profil grupy (formacja weselno-dożynkowa), ale jest to modelowy przykład długo istniejącego zespołu, który musi mieć zarobki, aby przetrwać. Rzeczywistość jest nieubłagana. Nawet sławne zespoły z lat 60-tych występują teraz na różnego rodzaju imprezach gminnych, zamkniętych. Sądząc natomiast z "nowych" nazwisk w grupie, to stała się ona firmą rodzinną.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza