niedziela, 15 kwietnia 2012

Grupa I

 MATERIAŁ ARCHIWALNY

 W dniu 17.06.2018 r. materiał ten został zastąpiony przez biogram zamieszczony tego dnia - http://polskibigbitinietylko.blogspot.com/2018/06/grupa.html

  Zespół wokalny Grupa I został założony we wrześniu 1973 r. przez Juliusza Loranca (ur. 24.09.1937 r. w Łodygowicach), znanego ze współpracy z Alibabkami i Quorum. Zespół tworzyli: Sławomir Bułaj, Renata Lewandowska (eks Quorum), Ewa Olszewska i Marlena Wiśniewska. W latach 60-tych działały jeszcze dwie grupy o takiej samej nazwie. Pierwsza (z Człuchowa) współpracowała z Krystyną Giżowską, druga (z Wrocławia) z Romualdem Piaseckim.
  W Grupie I, która zasadniczy nacisk położyła na podkreślenie osobowości poszczególnych wokalistów, na czołowe miejsce wysunęła się najbardziej doświadczona R. Lewandowska. Lewandowska debiutowała jako studentka na VIII Kiermaszu Piosenki Studenckiej w warszawskim klubie "Medyk". Na festiwalu studenckim FAMA '69 w Świnoujściu otrzymała nagrodę za kulturę wykonawczą prezentowanych przez siebie piosenek, Później związała sie na pewien czas ze Studiem Piosenki i zespołem Rh-, działającym w "Medyku". W lutym 1971 r. zdobyła nagrodę za debiut w Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu. Dostrzeżona przez J. Loranca przystąpiła do jego grupy Quorum. Po jej rozwiązaniu, próbowała kontynuować pod opieką J. Loranca karierę solową. Podczas koncertu "Debiutów" X KFPP w Opolu śpiewała , wyróżnioną później, piosenkę "Olbrzymi twój cień".
  Grupa zadebiutowała w 1974 r. nagraniami radiowymi. Największą popularność zyskała kompozycja J. Loranca do tekstu J. Kofty "Radość o poranku", wyróżniona Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki na XII KFPP w Opolu (1974). Popularność zdobyła także piosenka "Magia szos", która obok "Radości o poranku" stała się wizytówką formacji.
  Z Grupa I współpracował zespół Bemibem, którego dziełem była większość podkładów instrumentalnych do nagranych utworów. Z kwartetem związany był też Zbigniew Frankowski (eks Anawa). Zespół działał do 1976 r., ale poza "Radością o poranku" i "Magią szos" nie wylansował żadnego przeboju.
  M. Wiśniewska-Drozdowska pojawiła się później z nowym repertuarem (np. słynne "Mydełko Fa" w duecie z Markiem Kondratem).

NAGRANIA PŁYTOWE

EP N-0754 Muza (1974)
Radość o poranku / Naszą rzeczą jest ojczyzna

PD R-0558 Ruch (1974)
Radość o poranku

PD R-0294-II Ruch (1974)
Magia szos

PD R-0328-II Ruch (1974)
Czas pożegnań

LP SX 1131 Muza (1974)
Radość o poranku

MC CK 1292 Muza (1993)
ZŁOTE LATA POLSKIEGO BEATU 1972 - VOL. 2
Radość o poranku

NAGRANIA RADIOWE

1974:
Olbrzymi twój cień; Niestałość; Naszą rzeczą jest ojczyzna; Radość o poranku; Magia szos; Profesor śpiewa; Czas pożegnańGrupa I (od lewej: S. Bułaj, E. Olszewska, R. Lewandowska, M. Wiśniewska)


Źródło: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając
            Zdjęcie: http://www.bibliotekapiosenki.pl/

PS.
1. Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej R. Wolańskiego, a w ślad za nim Wikipedia,  podaje, że zespół zakończył działalność w roku 1975. Pozostawiam datę z Encyklopedii, ale stuprocentowej pewności nie mam.

6 komentarzy:

 1. Zdjęcie Grupy I w BPP.
  Po kliknięciu się powiększy. Oczywiście można kopiować.

  http://www.bibliotekapiosenki.pl/Grupa_I

  Pozdrawiam
  S.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za link do zdjęcia.

  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 3. Renata Lewandowska spiewała przed grupą I w zespole Błękitni. www.zespolblekitni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za informację.
   Co do zespołu Błękitni, to bardzo chętnie zamieściłbym notkę o grupie, ale na wymienionej stronie jest napisane, że formacja istniała w latach 1965-1971 i podany jest skład zespołu. Szkoda, że z notatek prasowych także niewiele wynika. Trochę mało, aby z tego zrobić spójny biogram. Ale samo zasygnalizowanie istnienia tej grupy jest bardzo ważne! Oby inne zespoły młodzieżowe z lat 60-70 robiły tak samo!

   Usuń
 4. Renata Lewandowska13 czerwca 2018 21:37

  Renata Lewandowska nigdy nie śpiewała z zespołem Błękitni - sądząc z przypadkowego zdjęcia, byli tylko i wyłącznie przypadkowymi akompaniatorami w jakimś amatorskim przeglądzie piosenki radzieckiej w latach 68/69... i tylko tyle!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Pani Renato za ten komentarz korygujący poprzedni.
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń