niedziela, 26 lutego 2012

Bemibem

  Zespół wokalno-instrumentalny Bemibem powstał na początku 1973 r. po rozpadzie grupy Bemibek. Działalność pod nową nazwą formacja rozpoczęłą w marcu 1973 r. w składzie: Ewa Bem - śpiew; Tomasz Jaśkiewicz - gitara; Paweł Dąbrowski - gitara basowa; Mariusz Mroczkowski - pianino, śpiew i Aleksander Bem - perkusja, śpiew. Pierwsze koncerty grupy odbyły sie w Warszawie, następnie w województwie koszalińskim i szczecińskim oraz w NRD.
  Zorientowany bardziej na jazz aniżeli rock, zespół początkowo korzystał z repertuaru swego poprzednika (Sprzedaj mnie wiatrowi; Narwańce polne; Kolorowe lato; Nie bójmy się wiosny; Podaruj mi trocę słońca; Zawsze mamy siebie). Chętnie wykonywał też standardy rockowe (Oye como va; You've Got A Friend; Proud Mary). Już w marcu podczas pobytu w NRD, a później na XI KFPP w Opolu zaprezentował swe nowe piosenki: "Śnieżna samba" oraz "Po co jechać do Werony?" Na tym festiwalu grupa przedstawiła też fragment "Suity miejskiej", w której przemieszały się elementy rock and rolla, ballady, bossa novy i popu.
  Po występach na festiwalu opolskim, IV Lubelskich Spotkaniach wokalistów Jazzowych (1-3.06.1973) i "Studenckiej Wiośnie Estradowej" w Kielcach, latem grupa na dłużej zabawiła w Sopocie, gdzie brała udział w "non stopowych" koncertach. Potem był krótki wyjazd do NRD (4-7.10.1973), występ na XVI "Musicoramie" i powrót do "Hybryd", gdzie zespół przedstrawił swą nową kompozycję "Już ci nigdy nie przyrzeknę".
  W marcu 1974 r. Bemibem zrealizował zapowiadany autorski album. Jego zawartość tworzyły nowe kompozycje, głównie A. Bema, oraz utwory powstałe jeszcze w okresie istnienia grupy Bemibek.
  Po majowych nagraniach dla radia NRD, latem Bemibem znowu przebywał na Wybrzeżu, borąc udział w II Nadbałtyckich Spotkaniach Jazzowych "Jazz Jantar".
  Gdy wiosną 1975 r. ukazał sie album "Bemowe frazy" T. Jaśkiewicza zastąpił Wojciech Waglewski. Muzyk ten współpracował wczesniej z formacjami: Fatum (1969), Zen (1970), Rh- (1970) i Nirwana, którą założył w 1973 r. Był też cenionym muzykiem studyjnym.
  Ostatnie miesiące działalności Bemibem to zmierzch kariery zespołu i wyraźny wzrost aktywności E. Bem. Już w czerwcu 1975 r. podczas XIII KFPP w Opolu wokalistka zdobyła Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za piosenke "Kolega maj". Kiedy piosenkarka znowu wystąpiła sama na Festiwalu "Jazz Jamboree" (1975), w Teatrze Żydowskim i na II Międzynarodowej Wiośnie Estradowej (1976), a W. Waglewki i P. Dąbowski pojawili się w formacjach Janusza Komana i Krzysztofa Sadowskiego, wiadomo było, że Bemibem przestał istnieć.
  Dyskografię solową E. Bem uzupełniają płyty: "Be A Man" (Muza, 1982); "E. Bem Loves The Beatles" (Muza, 1984); "I co z tego masz" (Wifon, 1984); "Dla Ciebie jestem sobą" (Ewa Bem i Marek Bliziński) (Poljazz 1986)"Ten najpiękniejszy świat" (Pronit, 1988); "Metamorphpsis" (Muza, 1989); "Żyj kolorowo" (Bass Rec., 1993); "Kolęda na cały rok" (Koch Int., 1994); Bright Ella's "Memorial" (1997); "Mówię tak, myślę nie" (2001); "Ewa, Ewa" (2004); "Kakadu" (2007).

NAGRANIA PŁYTOWE

LP SXL 1013 Muza
BEMOWE FRAZY
Podaruj mi trochę słońca / Bemowe frazy / Nie bójmy się wiosny / Dlaczego nas tam nie ma / Kolorowe lato / Nigdy w życiu nie jest tak / Podróż bez dziewczyny / Już ci nigdy nie przyrzeknę / Wędrowiec i pegaz / Zawsze mamy siebie / Jajecznica
 Nagrano w marcu 1974 r.
 Skład: E. Bem - śpiew, instrumenty perkusyjne; T. Jaśkiewicz - gitara; P. Dąbrowski - gitara basowa; M. Mroczkowski - pianino, śpiew; A. Bem - perkusja, śpiew oraz M. Bliziński - gitara; J. Jarczyk - pianino; W. Kowalewski - konga, instrumenty perkusyjne; J. Bem - instrumenty perkusyjne, śpiew i zesp. instrumentalny T. Ochalskiego

SP SP-542 Muza (03.1974)
Podaruj mi trochę słońca / Nigdy w życiu nie jest tak

PD R-0189-II Ruch (1973)
Śnieżna samba

PD R-0248-II Ruch (1974)
I'll Never Fall In Love Again / You've Got A Friend

PD R-0273-II Ruch (03.1974)
Kolorowe lato

LP XL/SXL 0955 Muza (06.1973)
PREMIERY OPOLE 1973 (2)
Po co jechać do Werony?
 Skład: E. Bem - śpiew, instrumenty perkusyjne; T. Jaśkiewicz - gitara; P. Dąbrowski - gitara basowa; M. Mroczkowski - pianino, śpiew; A. Bem - perkusja, śpiew

LP SX 4006 Muza (2008)
WHY NOT SAMBA
Kolorowe lato / Jajecznica

CD PNCD 083 Muza (1992)
BEMIBEK - BEMIBEM
Podaruj mi trochę słońca / Bemowe frazy / Nie bójmy się wiosny / Dlaczego nas tam nie ma / Kolorowe lato / Nigdy w życiu nie jest tak / Podróż bez dziewczyny / Już ci nigdy nie przyrzeknę / Wędrowiec i pegaz / Zawsze mamy siebie / Jajecznica / Zobacz czyje imieniny / Babulka

CD 5225362 Pomaton EMI (1999)
BEMIBEM / BEMIBEK - PODARUJ MI TROCHĘ SŁOŃCA (ZŁOTA KOLEKCJA)
Panie co pan / Podaruj mi trochę słońca / Narwańce polne / Sprzedaj mnie wiatrowi / Dlaczego mamy siebie / Nie bójmy się wiosny / Zawsze mamy siebie / Nie bójmy się wiosny / Gajor dziuni / A Maćka nie / Nigdy w życiu nie jest tak / Podróż bez dziewczyny / .Miejska kołysanka / Wędrowiec i pegaz / Na sercu znów jakoś lżej / Powrotna bossa nova / Samba Spoko / Dziennik mej podróży / Jeżeli masz szaleństwa choć łut / Tam gdzie więcej gwiazd / Jajecznica

CD PNCD 1096 Muza (2007)
BEMIBEM - BEMOWE FRAZY
Podaruj mi trochę słońca / Bemowe frazy / Nie bójmy się wiosny / Dlaczego nas tam nie ma / Kolorowe lato / Nigdy w życiu nie jest tak / Podróż bez dziewczyny / Już ci nigdy nie przyrzeknę / Wędrowiec i pegaz / Zawsze mamy siebie / Jajecznica

CD PNCD 1221 Muza (2008)
KOLOROWE LATO
Podaruj mi trochę słońca / Kolorowe lato


NAGRANIA RADIOWE

1973:
Zawsze mamy siebie (w jęz. niemieckim); Podaruj mi trochę słońca (w jęz. niemieckim); Śnieżna samba; Po co jechać do Werony?

1974:
You've Got A Friend; I'll Never Fall In Love Again; Baśń o miłości; Zobacz czyje imieniny; Babulka


Źródło: Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK'N'ROL - 1959-1973, autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając (Wydawnictwo "ROCK-SERWIS" Kraków 1995)

PS

1. Wdzięczny będę za uzupełnienie dyskografii grup Bemibem i Bemibek, jak i pozostałych zamieszczonych wcześniej.
2. Szukam wszelkich informacji (i fotografii) o wykonawcach: Sławie Mikołajczyk, Juliuszu Wystupie, Mariuszu Mroczkowskim oraz mniej znanych grupach beatowych, dotychczas nie zamieszczonych na tym blogu.

1 komentarz:

  1. No nie wiem, nie wiem. Ale to jedna z najlepszych jej płyt:

    http://www.kppg.waw.pl/plyta.php?plyta=2103

    OdpowiedzUsuń