poniedziałek, 12 września 2011

Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973

Dzisiaj przedstawiam książkę pt. "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" autorstwa spółki: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając. Książka ta zawiera biogramy wielu zespołów i solistów, które działały w pionierskiej epoce bigbitu. I tych słynniejszych, jak choćby Czerwone Gitary, Skaldowie, Trubadurzy czy No To Co, jak i zapomnianych - np. Kanon Rytm, Izomorf 67 czy Hard Road. Wszystko opisane w sposób przystępny i dość dokładny. Dodatkową atrakcją są dyskografie poszczególnych wykonawców - zarówno LP, kasety magnetofonowe i single, jak też pocztówki dźwiękowe (sic!) oraz nagrania radiowe. Są też uwzględnione CD - reedycje płyt winylowych i składanki, niestety tylko do 1995 roku (rok wydania mojego egzemplarza książki). Na końcu książki jest "Kalendarium" zawierające fakty z działalności wykonawców, którzy tworzyli w tamtym okresie.
A teraz fragment przedmowy Pana Franciszka Walickiego pt. "W JURAJSKIM PARKU ROCK AND ROLLA":
 "Ta książka nie wymaga rekomendacji. Czterech, stosunkowo młodych autorów, uzbrojonych w cierpliwość, wiedzę i odwagę, wkroczyło w granice jurajskiego parku rock and rolla, aby opisać świat, który współczesnym miłośnikom rocka kojarzy się z epoka dinozaurów. Ich meldunek, ujęty w ponad stu biogramach, ujawnia, że muzyka rockowa, której odkrycie dzisiejsze nastolatki tak często przypisują tylko sobie i swoim idolom, powstała wiele lat temu, a Niemen, Burano i Korda robili to samo na długo przed ich urodzeniem. Na ponad trzystu stronach Encyklopedii - pierwszego tak obszernego kompendium wiedzy o muzyce lat sześćdziesiątych - przypomniano nie tylko te zespoły, które identyfikowały się z "mocnym uderzeniem", ale także takie, które nie nawiązywały bezpośrednio do rock and rolla, ale pod wpływem "muzycznej rewolucji nastolatków" wpływały na obraz polskiej muzyki rozrywkowej i zmniejszały dystans dzielacy tę muzykę od Europy i świata."
Tyle Nestor muzyki bigbitowej.
Ja ze swojej strony powiem, że biogramy artystów, które będą tu prezentowane - spisane będą przeważnie z tej Encyklopedii. Niestety tamten okres nie jest mi znany z autopsji., a wiedzę z jakiegoś źródła trzeba czerpać.
I na zakończenie - Śpiew wiosny:

https://rapidshare.com/files/3808447510/05-Czterech___Śpiew_wiosny.mp3

PS.
Jakość nagrań jest niska, niestety lepszych nie mam.
Szukam kaset  z drugiego rzutu serii "Złote lata polskiego beatu" - od 1969 vol. 3 do ostatniej. Bardzo chętnie odkupię.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza