sobota, 20 sierpnia 2011

Polski bigbit część 1

Wikipedia podaje następującą definicję:
Bigbit albo big-beat (po angielsku - "mocne uderzenie") – bardzo popularny w latach sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych XX wieku styl muzyki młodzieżowej, wyparty później przez inne style muzyki rockowej. Przedstawicielami big-beatu światowego byli we wczesnym okresie swojej twórczości The Beatles. Utwory bigbitowe charakteryzowały się łatwą linią melodyczną, prostymi tekstami i - bardzo często - szybkim rytmem.
W Polsce bigbit był początkowo utożsamiany z całą młodzieżową muzyką taneczną i piosenką. Za prekursora polskiego big-beatu uważany jest Franciszek Walicki, który wymyślił to pojęcie i wprowadził do języka polskiego, gdyż określenie "muzyka rockowa" nie odpowiadało ówczesnym władzom politycznym jako zbyt silnie powiązane z kulturą zachodnią. Pierwszym polskim zespołem bigbitowym był zespół powołany przez redaktora Franciszka Walickiego "Rhythm and Blues". Grupa ta została utworzona na bazie zespołu Marynarki Wojennej.

Definicja bardzo zdawkowa. Trudno to zjawisko jednoznacznie określić.
Jak wszystko co jest masowe budzi kontrowersje. Także ta muzyka miała przeciwników.
Ale po wielu latach chętnie wraca się do tej muzyki. Wystarczy wspomnieć takie zapomniane perełki jak Królewna kruków - Juliusza Wystupa i Tajfunów, czy Kołysankę zza siódmej góry - Passatów. Szkoda, że wydane na analogowych nośnikach przez Polskie Nagrania.
Źródła. Wiele utworów na płytach CD wydały Polskie Nagrania, Yesterday, Alcom czy Digiton. I chwała im za to. Natomiast wiele utworów wydanych jest na winylach albo spoczywa gdzieś głęboko w radiowych archiwach.
Marzyło by się, aby Polskie Radio S.A. i Polskie Nagrania Muza stworzyły serwisy, gdzie można by było kupić sobie piosenkę - chociażby dwie wcześniej wymienione. I apel do Polskich Nagrań - zastanówcie się czy nie warto wydać serii "Złote lata polskiego beatu" na płytch CD. Genialna seria. Rzadko spotykane utwory, nawet Czerwonych Gitar czy Skaldów.

I na koniec - Toni Keczer - Z tobą, tylko z tobą
https://rapidshare.com/files/2134184353/23-Toni_Keczer_i_Czerwono___Czarni_-_Z_tobą__tylko_z_tobą.mp3

PS.
Jakość nagrań jest niska, niestety lepszych nie mam.
Szukam kaset  z drugiego rzutu serii "Złote lata polskiego beatu" - od 1969 vol. 3 do ostatniej. Bardzo chętnie odkupię.

3 komentarze:

 1. "epitafium na smierć rock 'n' rolla" - ta książka Franciszka Walickiego obok prawd oczywistych zawiera też kłamstwa i pomówienia, szkalowanie i znieważenie. Czytaj o tym tu: franciszekwalicki.blogspot.com/

  Walicki to wcale nie jest postać krystaliczna jak niektórzy usiłują to przeforsować ! Czytaj: dyskoteki-deejaye-prl.blogspot.com/p/franciszek-walicki-zrodo-wszelkiego-za.html

  oto kolejny szwindel MADE IN WALICKI !!! "przeohydny atak Franciszka Walickiego na Panią Małgorzatę Niemen ?" dyskoteki-deejaye-prl.blogspot.com/p/komuno-wroc-ciekawostki-dyskotekowe-i.html - - - ciekawostka nr - 7 _________________ czytaj prawdę o polskich dyskotekach w czasach PRL dyskoteki-deejaye-prl.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiałem się, czy wykasować ten komentarz, bo nie dotyczy on bigbitu, a za to ocieka jadem i nienawiścią. Po zastanowieniu zostawiam go, bo obrazuje zapiekłość, która trwa kilka dziesięcioleci...
  Gdzie humanitaryzm, gdzie chrześcijańskie wybaczenie? Ja nikogo nie oceniam na tym blogu i nie chcę, aby toczyły się tu jakieś spory bez sensu. Jak mówi stare przysłowie: Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.
  Więcej takich wpisów nie będę tolerował!

  OdpowiedzUsuń