Zespół wokalno-instrumentalny Vox Remedium powstał w 1969 r. w Łodzi z inicjatywy organisty, pianisty i kompozytora Zbigniewa Nowaka. Grupę współtworzyli: Andrzej Rutkowski - gitara basowa; Władysław Lewy - saksofon; Włodzimierz Trzaskalski - saksofon i Krzysztof Pikała - perkusja.
Wkrótce zespól zasiliła gdańska wokalistka - Maryla Lerch. Solistka debiutowała w amatorskim, wojskowym zespole Kirasjerzy, później związała się z gdańskim Studiem Piosenki. Szerszej publiczności dała się poznać w 1968 r. na II FPŻ w Kołobrzegu zdobywając dla piosenki "Żal mi ptaków" nagrodę Komitetu d/s PRiTV.
Inspirację dla twórczości Vox Remedium stanowił rhythm and blues, soul i rodzimy folklor. Zespół przypominał brzmieniem grupę ABC, grającą w podobnym składzie instrumentalnym. W czerwcu 1970 r. grupa Z. Nowaka wystąpiła na VIII KFPP w Opolu. Vox Remedium zaprezentowało tam kompozycję Stefana Rembowskiego "Jadą wozy kolorowe", którą spopularyzowała Maryla Rodowicz. W tym samym roku grupa dokonała nagrań radiowych. Jesienią w Vox Remedium zaszły poważne zmiany personalne, w rezultacie których ustabilizował się skład: M. Lerch - śpiew; Z. Nowak - pianino; Jacek Dutkiewicz - gitara, śpiew i Krzysztof Kanar - gitara basowa, skrzypce, flet. W repertuarze grupy pojawiły się wówczas piosenki poetyckie do tekstów m. in. Gałczyńskiego i Jesienina.
W 1971 r. z zespołu odszedł Z. Nowak, a kierownictwo muzyczne przejął Andrzej Janczak - gitara
basowa, śpiew, lider. Skład zespołu uzupełniali: Marek Lewandowski - pianino, organy, śpiew oraz Tadeusz
Urbański - perkusja, śpiew. W 1972 r. zespół pod nazwą The Vox Remedium wyjechał na pięcioletnie tournee do Finlandii i tam występował do 1977 r. W późniejszym składzie grupy występowali również Tomasz Król - pianino, organy, śpiew oraz Witold Piwoński - pianino, organy, śpiew.
M. Lerch w latach 1974-1977 związała się z Zespołem Artystycznym WP "Flotylla", dokonywała też nagrań z ork. J. Tomaszewskiego i H. Debicha. Na XIV FPŻ w Kołobrzegu (1980) wykonała piosenkę "Kołobrzeska sanitariuszka" zdobywając "Srebrny Pierścień". A. Rutkowski znalazł zatrudnienie w zespole Ptaki, a Z. Nowak w latach 1972-1974 występował z grupą Bractwo Kurkowe 1791. Później założył Happy End.
NAGRANIA PŁYTOWE
EP N-0599 Muza (1970)
TELEWIZYJNA GIEŁDA PIOSENKI (9)
Tylko wtedy nie zapomnij
LP XL 0633 Muza (1970)
PREMIERY OPOLE 1970
Jadą wozy kolorowe
NAGRANIA RADIOWE
05.1970:
Brzozy - sosny (voc. M. Lerch); Ballada kowalska (voc. M. Lerch); Czas cieni (voc. M. Lerch); Ballada o królewnie, co na misia czekała (voc. M. Lerch)
Źródła:
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając
komentarze pod biogramem
[Biogram uzupełniony 8.04.2020 r.]
PS.
1. Niestety, nie mam żadnego nagrania zespołu.
2. Nie wiem, czy to błąd w "Encyklopedii", czy tak było faktycznie, ale zastanawia fakt, że w pierwszym składzie były dwa saksofony, a nie było gitary...
3. Ponad ćwierć wieku temu w Programie Pierwszym Polskiego Radia był przedstawiony cykl pod tytułem "Wejście rocka". W Magazynie Muzycznym "Rytm" przedstawiano zrealizowany przez Pana redaktora z Radia Opole (niestety nie pamiętam nazwiska) początki polskiego rocka (rock and rolla, big beatu) do roku 1964. Posłuchałbym jeszcze raz tej audycji. Może ktoś ma. Proszę o kontakt.
Mam zdjęcie Vox Remedium ze starej gazety.
OdpowiedzUsuńPodaj tutaj jeżeli możesz swojego maila (potem go najwyżej skasujesz) to Ci je wyślę.
Wyślę także, jeśli chcesz zdjęcia innych zespołów do wyboru pod biografie gdzie ich nie masz (Złote Struny w powiększeniu także). Myślę, że to nam w dużym stopniu ułatwi współpracę.
Pozdrawiam
S.
Zdjęcie Vox Remedium było także dostępne na stronie Happy Endu.
OdpowiedzUsuńSzukając stony Happy End dotarłem do strony http://www.jaksiemasz.pl/
OdpowiedzUsuńale tam jest kontakt do Agencji Artystyczno-Reklamowej. Szkoda.
Pozdrawiam
"Aby nie zmieniać historii chciałbym poprawić bład w powyższym tekscie Vox Remedium: "W 1971 r. zespół rozwiązał się".
OdpowiedzUsuńW 1971 r. ja, Andrzej Janczak przyjąłem po Zbyszku Nowaku kierownictwo zespołu Vox Remedium w składzie Andrzej Janczak kierownictwo, gitara basowa, śpiew. Marek Lewandowski piano, organy, śpiew oraz Tadeusz Urbański perkusja, śpiew.
W 1972 r. zespół ten pod nazwa THE VOX RREMEDIUM wyjechał na pięcio letnie turne do Finlandii i tam występował do 1977 r.
W późniejszym składzie zespółu występowali rownież Tomasz Król piano, organy, śpiew oraz Witold Piwoński piano, organ, śpiew.
Z poważaniem
Andrzej Janczak"
Acha! Nie wiedziałem
OdpowiedzUsuńS.
Załączę kilka linków z nagraniami The Vox Remedium w latach 1970 (covers)
Usuńhttps://www.youtube.com/watch?v=F3qfKabifeI
https://www.youtube.com/watch?v=sY1ui_PuPSI
https://www.youtube.com/watch?v=67Tn3y6upJY
https://www.youtube.com/watch?v=hCEJJm902Qw
Wielkie dzięki za nadesłane linki do nagrań zespołu.
UsuńChoć komentarz nie podpisany, to podejrzewam, że jego autorem jest Pan Andrzej.
Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Grzegorz.