Jesienią Cz. Borkowskiego na gitarze basowej zastąpił Andrzej Boczkowski, a ponadto formację zasilił wokalista Jan Stoppa. Pierwszy występ Harcerskiego Zespołu Estradowego Takty odbył się w 1964 r. w Technikum Ekonomicznym w Sopocie. W tym roku na II Festiwalu Zespołów Harcerskich w Gdańsku grupa zajęła 2. miejsce. Wkrótce potem Z. Szymańskiego na perkusji zmienił Jerzy Polaszek, a zespół opuścili także Teresa Laskowska i Jerzy Koniecki.
Na początku 1965 r. skład zespołu wyglądał następująco: A. Lauda - kierownik muzyczny, M. Czachorowski – gitara funkcyjna, J. Milan – gitara prowadząca, A. Boczkowski - gitara basowa, J. Polaszek – perkusja, E. Kulm i J. Stoppa - śpiew. W lutym tego roku na scenie kina Gedania doszło do pojedynku muzycznego "Takty contra Meteory", a impreza została powtórzona kilka tygodni później w klubie Kolejarz w Gdyni. 14 marca 1965 r. grupa wystąpiła w trzydziestominutowym bloku muzycznym podczas I Przeglądu Młodzieżowych Zespołów Estradowych w Gdańsku-Wrzeszczu. Repertuar zespołu składał się przeważnie z kompozycji własnych muzyków grupy oraz piosenek Beatlesów. Najwięcej utworów komponował M. Czachorowski, do tekstów Mateusza Perepeczki. W soboty i niedziele formacja przygrywała do tańca w klubie-harcówce w Sopocie. Grupa występowała też na imprezach muzycznych i wieczorkach tanecznych w Sopocie i Gdańsku. W tym czasie, wraz z grupą Szeptacze, zespół uczestniczył w nagraniu audycji "Bariera dźwięku". W tym samym roku Takty wygrały III Festiwal Zespołów Harcerskich w Gdańsku.
Po wakacjach 1965 r. nastąpiła zasadnicza reorganizacja formacji. W jej rezultacie skład zespołu ukształtował się następująco: M. Czachorowski – gitara prowadząca, śpiew; J. Stoppa – gitara funkcyjna, śpiew; A. Lauda - gitara basowa, śpiew; J. Polaszek – perkusja, Marek Duniec – obój oraz incydentalnie Eryk Kulm. W pierwszej połowie 1966 r., ze względu na obowiązki szkolne, na jakiś czas zespół opuścił A. Lauda. Gitarzystą basowym został wtedy Stanisław Jackiewicz. Wraz z nim z grupą występował konferansjer i wokalista Zbigniew Czmielewski.
Po powrocie Andrzeja Laudy formację zasilił kolega szkolny Jana Stoppy, wokalista Jerzy Kozłowski (eks Błękitni), a grupę opuścił Eryk Kulm.
W lipcu 1966 r. zespół uczestniczył w imprezie Harcerski Lipiec Muzyczny '66 w Olsztynie. Muzycy m. in. akompaniowali grupie wokalnej Nadbiebrzańskie Nutki, a występ z Meteorami spotkał się z uznaniem publiczności. W trakcie imprezy grupa nawiązała kontakt ze Skaldami i Alibabkami. W sierpniu 1966 r. Takty brały udział w ogólnopolskiej akcji "Operacja 1001 Frombork" znanej także jako "Harcerska Akcja Odbudowy Fromborka". Pobyt zespołu we Fromborku został uwieczniony w filmie dokumentalnym "Operacja 1001 Frombork", gdzie na ścieżce dźwiękowej jest kilka utworów Taktów: "Posłuchaj, co ci powiem", "Wspomnij tamten dzień", "Nastolatki" i "Dzisiaj już wiem". Niestety film nie trafił do szerszego rozpowszechniania. W październiku 1966 r. lider grupy, M. Czachorowski został powołany do wojska, a jego miejsce na gitarze prowadzącej zajął Antoni Świątkowski (eks Rafy).
W maju 1967 r. Takty zagrały na balu maturalnym J. Stoppy. Na krótki czas działalność zespołu została zawieszona. W tym czasie W. Dembicki zwerbował do pracy z zespołem Jerzego Kosselę i Henryka Zomerskiego. Współpraca zaowocowała występem zespołu w sopockim Non-Stopie, gdzie w konkursie Takty zajęły I miejsce (ex aequo z Czarnymi Golfami). W tym czasie zespół występował w składzie: A. Świątkowski – gitara prowadząca; J. Stoppa - gitara, śpiew; A. Lauda - gitara basowa, śpiew; J. Polaszek - perkusja; J. Kozłowski - śpiew. W dniach 8-18 lipca 1967 r. grupa uczestniczyła w festiwalu "Ost See Woche" (Tydzień Bałtyku) zorganizowanej w Graal Muritz w NRD. Na imprezie tej J. Stoppę, zdającego egzamin wstępny na uczelnię, zastąpił Artur Lelito (eks Szeptacze), a z zespołem wystąpiła wokalistka Lucyna Skoczek. W sierpniu na łamach prasy (Głos Wybrzeża nr 184, 4.08.1967 r.) ukazała się informacja, że Takty zostały uhonorowane drugą nagrodą w turnieju Zespołów Amatorskich o Puchar Non-Stop - Sopot 1967.
19 sierpnia 1967 r. Takty nagrały 6 piosenek dla Programu III Polskiego Radia. Były to cztery utwory z muzyką i słowami J. Kozłowskiego: "Jesienna noc", "To ty", "Co za dużo, to nie zdrowo", "Nastolatki" oraz dwie kompozycje J. Stoppy: "Dżentelmen" i "Gdzie ty, tam ja" (ostatni utwór ze słowami Mateusza Perepeczki). Piosenka "Nastolatki" została wykorzystana w zrealizowanym przez Ośrodek Gdański Telewizji Polskiej programie rozrywkowym z udziałem Taktów.
W październiku 1967 r. A. Lauda i J. Polaszek zostali powołani do wojska, a J. Stoppa rozpoczął studia. Oznaczało to w praktyce koniec działalności zespołu. W dniu 28 marca 1968 r. nastąpiło rozliczenie finansowe członków grupy i definitywne rozwiązanie zespołu.
Wśród współpracowników zespołu trzeba wymienić jeszcze trzy osoby. Autorem tekstów większości piosenek grupy był Mateusz Perepeczko. Kierownikiem technicznym, który konstruował i wykonywał gitary i kolumny głośnikowe, był Henryk Kula. Wzmacniacze zaś (120 W) dostarczał grupie Lech Pisarek.
Prawie rok po rozwiązaniu zespołu członkowie Potrójnych Taktów: Zenon Miluski - gitara; Marek Adamczyk - gitara; Krzysztof Wieczorkowski - gitara basowa i Dariusz Boniewicz - perkusja, założyli zespół muzyczny wykorzystując nazwę i markę zespołu Takty. Nie miał on jednak nic wspólnego z pierwowzorem.
Takty w Non-Stopie, 1967 r. Od lewej: Antoni Świątkowski, Jan Stoppa, Andrzej Lauda, Jerzy Polaszek (perkusja - poza kadrem) |
NAGRANIA RADIOWE:
08.1967
Jesienna noc / To ty / Co za dużo, to nie zdrowo / Nastolatki / Dżentelmen / Gdzie ty, tam ja
NAGRANIA PŁYTOWE:
CD [dodatek do książki] [wyd. GKW] 2009
MOTŁAWA-BEAT - TRÓJMIEJSKA SCENA BIG-BEATOWA LAT 60-TYCH
Dżentelmen / Tam myśli moje / To ty / Jesienna noc / Co za dużo, to nie zdrowo / Nastolatki / Wspomnij tamten dzień
Źródła:
"Motława - Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych" - autorzy: Roman Stinzing, Andrzej Icha [wyd. Gdański Kantor Wydawniczy GKW, Gdańsk 2009 r.)
Informacje od pana Jana Stoppy
Komentarze pod biogramem
Zdjęcie ze strony:
http://www.gdansk.pl/_podstrony/kultura/image/2009/pazdziernik/zak/W%20Non-Stopie%202.jpg
Tekst biogramu zmieniony 15.09.2019 r.
Powodem zmiany biogramu było uściślenie dziejów grupy przez Pana Jana Stoppę, wokalistę i gitarzystę zespołu.
Wielkie dzięki Panie Janie!
Witam
OdpowiedzUsuńA tutaj-http://www.gdansk.pl/kultura?id=9920 znajdziesz min. zdjęcie Taktów grających w Non Stopie (pierwsze zdjęcie od prawej).
Od lewej: Antoni Świątkowski, Jan Stoppa, Andrzej Lauda, a za bębnami niewidoczny Jerzy Polaczek. Rok 1967 (ustaliłem)- http://www.gdansk.pl/_podstrony/kultura/image/2009/pazdziernik/zak/W%20Non-Stopie%202.jpg
Pozdrawiam
S.
Dzięki za linki. Muszę przeglądać strony internetowe pod względem wiadomości i fotografii poszczególnych wykonawców. Zdjęcie rzeczywiście przedstawia Takty - tak jak ustaliłeś. Jeszcze raz serdeczne dzięki.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Jan Stoppa to mój dziadek a ja nigdy nie zapomne o tym jak grał w zespole
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie! Może są jakieś pamiątki, np. zdjęcia, z okresu gry Pana Jana w zespole. Bardzo chętnie je opublikuję. Zachęcam do współpracy.
OdpowiedzUsuńNiestety, dostęp do internetu mam bardzo ograniczony, stąd zwłoka w odpowiedzi...
Pozdrawiam.
Uważam że, w pierwszym składzie "Taktów" byli Janusz Milan - gitara prowadząca, Marian Czachorowski - gitara funkcyjna, Czesław Borkowski - gitara basowa, Zdzisław Szymański - perkusja, Eryk Kulm - śpiew, Jan Stopa - śpiew, Jerzy Koniecki - śpiew i Andrzej Lauda - pianino. W tym składzie na Ogólnopolskim Przeglądzie Harcerskich Zespołów Estradowych w sali Zespołu Szkół Budowlanych w Gdańsku Wrzeszczu zespół zajął 3-cie miejsce a było to jesienią 1964 roku.
OdpowiedzUsuńNie pierwszy raz napiszę, że abym mógł powołać się na przedstawiony komentarz, musi on być podpisany. Trudno zmienić notkę biograficzną, mając anonimową opinię. Zapraszam do podpisania tego komentarza.
UsuńPozdrawiam
Grzegorz
Szanowny Panie nazywam Się Jerzy Koniecki i byłem wokalista tego zespołu. Jak chce pan potwierdzenia mojego wpisu to niech sie pan skontaktuje z Włodkiem Dembińskim, który pracuje jeszcze w TVP 3 jako dźwiękowiec. On rozwieje pańskie wątpliwości
OdpowiedzUsuńWitam Panie Jerzy!
UsuńProszę o kontakt e-mailowy pod adresem: polski_bigbit@op.pl
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Mój wujek Marian Czachorowski również udzieliłby sporo informacji na temat zespołu jeśli kogoś to jeszcze interesuje.
OdpowiedzUsuńOczywiście, jestem bardzo zainteresowany każdą informacją na temat grupy.
UsuńProszę o kontakt na adres e-mailowy:
polski_bigbit@op.pl
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Koryguję dwa nazwiska w ww: Jerzy Polaszek, nie Polaczek oraz Włodek Dembicki, nie Dembiński. Pozdrawiam wszystkich. Jan Stoppa
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję, Panie Janie, za komentarz. W biogramie nie ma pomyłek w tych dwóch nazwiskach, natomiast na to, co ktoś napisze w komentarzu nie mam wpływu. Dobrze, że zwraca Pan uwagę.
UsuńJa, niejako przy okazji, poprawiłem we wpisie nazwisko Pana Zbigniewa Czmielewskiego, który w książce źródłowej ma przekręcone nazwisko (na Trzmielewski).
Pozdrawiam obu Panów: Jana i Zbigniewa i życzę zdrowia w ten trudny czas!
Z Jurkiem Polaszkiem jeszcze raz spotkałem sie w wojsku w JW 1995 we Wrzeszczu. Oczywiście pograliśmy jeszcze razem w kapeli. Jurek mieszkał w tamtym czasie w nieistniejącym budynku gdzie teraz jest wejście do Galerii Bałtyckiej od strony ul. Kosciuszki
UsuńBardzo dziękuję za ten komentarz, Panie Jerzy!
UsuńPozdrawiam serdecznie
Grzegorz