niedziela, 16 października 2011

Pięciu

  Zespół wokalno-instrumentalny Pięciu powstał jesienią 1967 r. Debiutował w składzie Jan Goethel - gitara, lider; Mirosław Męczyński - gitara, śpiew; Tadeusz Trzciński - harmonijka ustna, śpiew; Aleksander Bem - perkusja. Późną jesienią 1967 r. do Pięciu dołączył Robert Świercz - gitara basowa.
  Grupa powstała na bazie popularnej, warszawskiej formacji Leniuchy, założonej w 1965 r. przez J. Goethla i T. Trzcińskiego. Obok nich tworzyli ją: M. Męczyński - gitara i Wiesław Szymański - perkusja, którego wkrótce zastąpił A. Bem. Grupa funkcjonowała do drugiej połowy 1967 r. przy klubie ZMS "Uśmiech", by później - już jako Pięciu - związać się ze Stodołą.
  Uzyskanie 1 kategorii podczas grudniowych weryfikacji studenckich zespołów w 1967 r. spowodowało, że formacja Pięciu zaczęła być popularna. Potwierdzeniem tego był plebiscyt "Jazzu" za 1967 r., gdzie w kategorii "Talent Roku" zajęła 10 miejsce. W efekcie muzykami zaczęły interesować się bardziej renomowane zespoły. Jako pierwsi ze składu odeszli; M. Męczyński, A. Bem oraz R. Świercz. Ich miejsca zajęli Mirosław Lasoń - gitara; Włodzimierz Gromek - perkusja i Bohdan Gorbaczyński - gitara basowa.
  W kwietniu 1968 r. grupa wzięła udział w II "Musicoramie", a w listopadzie wystąpiła w Częstochowie na II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Młodzieżowej, zdobywając tam 2 miejsce i nagrodę przewodniczącego MRN za piosenkę żołnierską. Nie ten festiwal stał się szczytowym osiągnięciem Pięciu, a zorganizowany w lipcu następnego roku w Rybniku i Chorzowie II Młodzieżowy Festiwal Muzyczny. Podczas festiwalu z zespołem śpiewał laureat 2 nagrody - Waldemar Kocoń. Grupa wywalczyła w doborowej stawce 3 lokatę. Atrakcją dla publiczności były prezentowane widowiska o psychodelicznym charakterze. W składzie zespołu znajdowali się wtedy: Krzysztof Dłutowski - organy; Cezary Szlązak - saksofon; Zygmunt Smogorzewski - saksofon oraz wokalista Daniel Kłosek.
  Potem nastąpiły nagrania radiowe, przygoda z filmem ("Cierpienia młodego Wertera" reż. Tomasz Zygadło) oraz grudniowe występy w "Stodole". Zespół Pięciu uzyskał wówczas status grupy zawodowej. Zespól występował w składzie: T. Trzciński - śpiew, harmonijka ustna; Dariusz Kozakiewicz - gitara; B. Gorbaczyński - gitara basowa; K. Dłutowski - organy i W. Gromek - perkusja. W repertuarze grupy pojawiły się także kompozycje zdolnego gitarzysty D. Kozakiewicza ("Śni mi się sen"; "Kiedy rzeką płynie kra"), który zauważony przez T. Nalepę, w końcu 1970 r. wraz z T. Trzcińskim znalazł się w grupie Breakout. Z. Smogorzewski dołączył do Grupy X.
  Na początku 1971 r. Pięciu wystąpili w imprezie "Beat-Session" w gdańskim klubie "Rudy Kot". W lutym 1971 r. nowym wokalistą zespołu został Piotr Miks. Z nowym gitarzystą Jackiem Zajączkowskim i wokalistą Romualdem Czystawem grupa kontynuowała działalność przez kilka miesięcy. Kiedy jednak wiosną 1971 r. odeszli B. Gorbaczyński (do Testu), K. Dłutowski (do Klanu) i W. Gromek (do zesp. Stana Borysa), zespól uległ rozwiązaniu.
  Kilka miesięcy później K. Dłutowski i R. Czystaw zorganizowali jazz-rockowo-bluesowy System, który współtworzyli: Wojciech Bruślik - gitara basowa; Winicjusz Chróst - gitara; Wojciech Morawski - perkusja i Ryszard Kula - flet, saksofon.

NAGRANIA PŁYTOWE:

LP XL 0624 Muza (1969)
PRZEBOJE NON STOP (składanka)
Topiel
Skład: D. Kłosek - śpiew; M. Lasoń - gitara; B. Gorbaczyński - gitara basowa; K. Dłutowski - organy; A. Bem - perkusja; C. Szlązak - saksofon; Z. Smogorzewski - saksofon

NAGRANIA RADIOWE:

1969:
Nie mamy czasu; Skąd wiesz (voc. D. Kłosek); Topiel (voc. D. Kłosek)

1970:
Sni mi się sen; Kiedy rzeką płynie kra

 

(Edycja 2.05.2021 r.)

W poprzednim miesiącu Pan Tadeusz Paluch przesłał mi kilka zdjęć zrobionych - jak pisze - podczas kręcenia filmu dla Telewizji Polskiej z udziałem zespołu "Pięciu" w starej "Stodole" na ul. Nowowiejskiej w Warszawie. Niestety, Pan Tadeusz nie zna dokładnej daty powstania tych zdjęć, ani tytułu realizowanego wtedy filmu. Polskie strony o filmach - filmpolski.pl i filmweb.pl nie potwierdzają istnienia filmu "Cierpienia młodego Wertera". Jaki był tytuł tego filmu? Nie wiem. Może ktoś z szacownych czytelników pomoże? Kim jest ta piękna pani na zdjęciach z muzykami? Także nie wiem.
Przy rozpoznaniu osób uwidocznionych na zdjęciach bardzo pomógł mi Pan Aleksander Nowak, za co serdecznie dziękuję.
Dziękuję Panu Tadeuszowi Paluchowi za udostępnienie poniższych fotografii.

 

Tadeusz Trzciński
(fot. Tadeusz Paluch)


Bohdan Gorbaczyński
(fot. Tadeusz Paluch)


Bohdan Gorbaczyński i piękna pani
(fot. Tadeusz Paluch)


Mirosław Męczyński i piękna pani
(fot. Tadeusz Paluch)


Mirosław Lasoń i Bohdan Gorbaczyński
(fot. Tadeusz Paluch)


Włodzimierz Gromek
(fot. Tadeusz Paluch)


 

Źródła:
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając
Fotografie nadesłane od Pana Tadeusza Palucha - wielkie dzięki!



17 komentarzy:

  1. Pamiętam Pięciu ze Stodoły z roku 1969-70. Grali tak rewelacyjnie, że ludzie przestawali tańczyc i zbierali sie przed estradą. Grali kawałki Mayalla, Cream, Hendrixa i Deep Purple (Child in Time - rewelacyjny Krzysztof Dłutowski)

    OdpowiedzUsuń
  2. Miło przeczytać wspomnienia uczestnika koncertu zespołu Pięciu. To co Pan pisze świadczy o tym, że pamięć o wykonawcach z okresu lat 60/70-tych trwa. Mnie chodzi o to, żeby ją uwiecznić, choćby na łamach tego bloga. Niestety, obowiązki nie pozwalają mi czynnie zdobywać wiedzy od wykonawców, ale każdy może wypowiedzieć sie np. w komentarzach. Najbardziej mi zależy na opisaniu wykonawców mało znanych lub wręcz zapomnianych. I każdy kontakt jest mole widziany.

    OdpowiedzUsuń
  3. A. Bem z tego, co wynika z notki nie brał udziału w nagraniu "Topieli", bo już go nie było w składzie. Jest też jakaś drobna nieścisłość dotycząca przetasowań składu a zaraz potem info o tym, że zespół wziął udział w II Musicoramie (1968).
    Nie wiem w ilu imprezach zespół brał udział ale na zdjęciach z Musicoramy (zbiory muzyków)widać jeszcze ten pierwszy a właściwie drugi skład (Goethel, Gorbaczyński, Męczyński i Bem). Inna sprawa też widoczna na fotach to taka, że B. Gorbaczyńskiego okresowo zastępował Andrzej Krzysztofik. Ten sam który później znalazł się w popularnym 2 plus 1. To są tego typu drobiazgi których w celu ich udokumentowania raczej próżno szukać w internecie.

    Pozdrawiam
    S.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odejście poszczególnych muzyków nie jest - w notce - określone w czasie. W II Musicoramie uczestniczył, pewnie, pierwszy skład. Wyniki plebiscytu ogłoszono w lutym, albo w marcu, a II Musicorama odbyła się w kwietniu. Mało czasu na podjęcie tak ważnej decyzji, jak odejście z obiecującego zespołu. Tak, moim zdaniem, było.
      I na koniec trochę prywaty - wspomniane zdjęcia możnaby na e-maila poprosić?

      Pozdrawiam.
      Grzegorz

      Usuń
  4. Niestety nie mogę (nie były nigdzie oficjalnie przeznaczone do wglądu) ale spóbuję porozmawiać z kimś z muzyków albo ich otoczenia. Może uda się uzyskać zgodę na udostępnienie chociaż jednego tutaj.

    Pozdrawiam
    S.

    OdpowiedzUsuń
  5. Cóż, szkoda.
    Pozdrawiam
    Grzegorz

    OdpowiedzUsuń
  6. Chcac uzyskac kontakt z perkusista zespolu PIECIU Wlodzimierzem Gromkiem prosze pisac na mail Oskarjazz@onet.pl jestem wlascicielem tego maila i synem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Ostatnio mam rzadką możliwość bycia w sieci. Po uzyskaniu stałego dostępu, zgłoszę się do Pana.
      Pozdrawiam.

      Usuń
  7. Nie przypuszczalem ze surfujac trafie na Wlodka Gromka. Pracowalismy razem w zakladzie Polon i pamietam ze Wlodek mial klopoty z kierownikiem z powodu swojej fryzury afro i dlugiej do kostek jesiony - nie pasowaly jakos do siermieznego wygladu reszty pracownikow. Pamietam koncert Pieciu na Kregu w Warszawie, swietna to byla kapela...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Może spróbuje Pan coś więcej napisać o Panu Włodzimierzu i Zespole?
      Ja zapraszam.
      Pozdrawiam
      Grzegorz

      Usuń
  8. Słuchałem zespołu "Pięciu" w Non-Stopie w Sopocie w 1969 r (chyba dobrze pamiętam ?). Dawali czadu przed występem Breakout. Śpiewała z nimi fascynująca Mariolaine (związana podobno z M.Muzolfem, basistą Breakout). Mialem wtedy 16 lat a pamiętam koncert, jakbym go słuchał całkiem niedawno ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo Panu dziękuję za te wspomnienia.
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  9. Cześć,
    Ta pani to ówczesna dziewczyna Bohdana Gorbaczyńskiego.
    Pytałem na FB, bo mam Go w znajomych i On mi to potwierdził, tak samo jak to, że na piątym zdjęciu od góry jest z nim gitarzysta Mirosław Lasoń, który zmarł w grudniu 2012 roku, jak wiadomo...
    A Bogdan zmarł 3 kwietnia br. Niedawno był pogrzeb.

    Ps. To nie jest wykluczone, że te zdjęcia ze Stodoły pochodzą z filmu "Cierpienia młodego Wertera" w reż. Tomasza Zygadły... W tej sprawie też zabrał głos Bohdan i mi odpisał, że nie tylko On, ale i cały zespół też pojawił się w tym filmie...
    To prawda. Ciężko znaleźć informacje o nim... Bohdan próbował kiedyś zdobyć kopię, gdy Zygadło (ich kumpel ze Stodoły, dlatego Ich zaangażował do tego filmu. tam też m.in. kręconego) jeszcze żył. Ale mu się nie udało.
    Pozdrawiam,
    S.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Sławku!
      Bardzo dziękuję za powyższe informacje.
      Wielkie dzięki za ostateczne potwierdzenie, że na piątym zdjęciu do góry jest uwidoczniony Mirosław Lasoń.
      Niestety, nigdzie nie można znaleźć informacji o filmie "Cierpienia młodego Wertera" w reżyserii Tomasza Zygadły. Jak można się domyślić, była to etiuda szkolna ówczesnego studenta reżyserii filmowej.
      To bardzo smutna wiadomość o śmierci Pana Bohdana. Kolejna wielka strata wśród muzyków tworzących czołówkę polskiego bigbitu i rocka w latach 60-tych i 70-tych...
      Pozdrawiam serdecznie
      Grzegorz

      Usuń
  10. Pozdrawiam serdecznie , bawiłam się przy dźwiękach zespołu w Domu Kultury w Elblągu ! Włodzia poznałam osobiście i piękne wspomnienia zostały ! „Czerwona jarzębina” była piękna , jak i wszystko inne Dorota

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za wspomnienie.
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  11. zmarłym 🙏🙏🙏żyjących ❤️❤️❤️ dodatek sentymentalny Dorota

    OdpowiedzUsuń