Zespół wokalno-instrumentalny Dzikusy powstał w Warszawie na przełomie 1963 i 1964 r. Zespół tworzyli: Jan Goethel - gitara, lider; Jan Głowacki - gitara; Wiktor Stroiński - gitara basowa; Adam Górka - perkusja.
Początkowo formacja grała do tańca w klubach młodzieżowych stolicy. Wzorem dla grupy byli The Shadows, z przeboju których (The Savage) zaczerpnięto nazwę zespołu. Dzikusy zabebiutowały wiosną 1964 r. na V "Giełdzie u Ewy", cyklicznej imprezie muzycznej organizowanej w Warszawie. Szerszej publiczności zespół przedstawił się na jednym z koncertów II KFPP w Opolu. Zastąpienie na czas festiwalowego występu J. Goethla i A. Górki muzykami z konkurencyjnych Chochołów spowodowało kryzys, zakończony rozwiązaniem zespołu w sierpniu 1964 r.
Nie zrażony tym faktem W. Stroiński, tym razem jako gitarzysta i wokalista, jeszcze w 1964 r. zorganizował grupę na nowo. W jej skład wchodzili: W. Stroiński - gitara, śpiew; Zbigniew Jaryczewski - gitara; Robert Świercz - gitara basowa i Zbigniew Bieliński - perkusja.
W 1965 r. grupa przeszła kolejną reorganizację. Najpierw Z. Jaryczewskiego zastąpił Bogdan Gorbaczyński, zaś w grudniu dołączyli Krzysztof Dłutowski - organy, pianino i Andrzej Kowalski - perkusja. Zespół zainteresował się teraz rhythm and bluesem spod znaku The Rolling Stones, The Animals i The Kinks.
Najlepszy okres w karierze Dzikusów datował się od chwili przyjścia do grupy Tadeusza Woźniaka, występującego pod pseudonimem Daniel Dan. Już z nim w lutym i czerwcu 1966 r. Dzikusy przeszły pomyślnie eliminacje oraz warszawski półfinał Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków. Grupa dokonała także nagrań dla Programu III PR ("Kiedy mówisz coś"; "Na dobre i złe"; "Stale to samo"; "Piastelsi") i Młodzieżowego Studia "Rytm" (piosenki do wierszy J. Tuwima). Później Dzikusy akomapaniowali m.in. Joannie Rawik oraz wystąpili w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, prezentując utwór "Magdalena".
Ówczesny repertuar grupy tworzyły kompozycje W. Stroińskiego do tekstów R. Świercza, Marka Gaszyńskiego i Krzysztofa Dzikowskiego, śpiewane przez T. Woźniaka i W. Stroińskiego. W czasie koncertów dominowały jednak nadal utwory brytyjskich zespołó rockowych i standardy rhythm and bluesowe.
W 1966 r. Dzikusy otrzymały wyróżnienie w Wiosennym Festiwalu Muzyki Nastolatków. Przez niemal cały okres wakacji 1966 r. formacja występowała w "non stopowych" imprezach na Wybrzeżu, m. in. w Jastarni i Sopocie, gdzie grała do tańca obok Czerwonych Gitar. Wreszcie znalazła się w warszawskiej hali "Gwardii" razem z Niebiesko-Czarnymi i grupą Phantoms.
Pod koniec wakacji grupa przestała istnieć, na skutek rozbieżności co do repertuaru i stylu zespołu. Pierwszy po lipcowych występach w sopockim "Non Stopie" odszedł, zainteresowany balladą T. Woźniak, a w sierpniu K. Dłutowski. Choć Dzikusy oficjalnie zakończyły działalność, reaktywowały się pod koniec roku na nagranie płyty dla Polskich Nagrań i koncerty.
W. Stroiński latem 1967 r. występował w zespole R. Poznakowskiego, a w latach 70-tych współtworzył zespół Sezam m. in. z Romanem Pawelcem - gitara basowa i Janem Goethlem - gitara.
NAGRANIA PŁYTOWE:
EP V-286 Veriton (04.1964)
Ye-ye-ye / Świat dla ciebie / Bij komara Big Beat / Błękitne wspomnienie
Skład: J. Goethel - gitara; J. Głowacki - gitara, śpiew; W. Stroiński - gitara basowa; A. Górka - perkusja
EP V-287 Veriton (04.1964)
Hopa-Hop / Seulement cette nuit / Notre signale / Lidia
Skład: J. Goethel - gitara; J. Głowacki - gitara, śpiew; W. Stroiński - gitara basowa; A. Górka - perkusja i E. Dymitrow - śpiew
EP N-0428 Muza (07.1966)
Balladowe lilie
Skład: W. Stroiński - gitara; R. Świercz - gitara basowa; K. Dłutowski - organy; A. Kowalski - perkusja i Joanna Rawik - śpiew
EP N-0463 Pronit (01.1967)
Kiedy mówisz coś / Niefortunny podrywacz / Letnie wspomnienia / Na dobre i złe
Skład: D. Dan - śpiew; W. Stroiński - gitara; R. Świercz - gitara basowa; K. Dłutowski - organy; A. Kowalski - perkusja
NAGRANIA RADIOWE:
1964:
Nie będę z tobą dłużej; El Paso; Szkodnik; Pratchaniec; Napełnia żagle wiatr; Święci; Ta dziewczyna kogoś przypomina mi
1966:
Piastelsi [Piast Kołodziej] (voc. zespół); Dawno wysłany list (voc. zespół); Stale to samo (voc. W. Stroiński); Magdalena; Letnie wspomnienia (voc. D. Dan); Na dobre i złe (voc. D. Dan)
Źródło:
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając
Adam Górka zmarł wczoraj tj 16 grudnia 2012 roku w Warszawie pogrzeb 24 grudnia na Cmentarzu Bródnowskim o godzinie 9:00 msza w kościele murowanym przy cmentarzu wyprowadzenie do grobu o 10:00
OdpowiedzUsuńTadeusz G.
Bardzo smutna wiadomość.Proszę przyjąć moje szczere wyrazy współczucia.
OdpowiedzUsuńGrzegorz
Lza sie w oku zakrecila. Coraz wiecej starej wiary przenosi sie na druga strone.
OdpowiedzUsuńWiktor Stroinski
To prawda Wiktor, jak Ty się miewasz ? Ostatnio nabyłem Waszą płytę i z przyjemnością ja odsłuchałem.
UsuńJa jeszcze jestem na tej stronie i pozdrawiam.
Marek Strupiechowski
Nie wiem jak Panu odpisać. Niestety, nikt nie zna dnia, ani godziny...
OdpowiedzUsuńGrzegorz
Dobra wiadomośc:
OdpowiedzUsuńWyszła płyta CD DZIKUSÓW ( http://www.polskienagrania.com.pl/oferta/pop-rock/gwiazdy_polskiego_big_beatu/dzikusy/ )
Zła wiadomość:
pominięto 3/4 utworów z pierwszej (mojej ulubionej) - ep-ki "Ye-ye-ye".
Mam do dzisiaj EP ,,Ye ye ye". Mój ulubiony numer Dzikusów ,,Bij Komara". Pozdrawiam Marek obecnie z zespołu ALE.
UsuńZawsze cieszą mnie komentarze fanów naszych grup bigbitowych. Wielkie dzięki!
UsuńPozdrawiam
Grzegorz
Witam serdecznie!
OdpowiedzUsuńNajważniejsze, że wyszła ta płyta! Lwia część utworów zespołu jest wydanych. A ich pierwsza "czwórka"? Była wydana przez Veriton, pewnie nie wyjaśnione są prawa wydawcy. Być może nie ma taśmy-matki? Może ten materiał wyda ktoś inny? Bądźmy dobrej myśli.
Niestety, dostęp do internetu mam bardzo ograniczony, stąd zwłoka w odpowiedzi...
Pozdrawiam
Grzegorz
Pozdrawiam Pana WIKTORA STROIŃSKIEGO
OdpowiedzUsuńLeszek
Witam wszystkich,
UsuńCzy wiecie co się dzieje z Wiktorem Stroińskim - 4 lata chodziliśmy do jednej klasy w liceum na Dolnej 6 w Warszawie. Korzystałam z jego "gitarowej wiedzy", bo sam wtedy podgrywałem na gitarze - kiedyś nawet byłem w jego domu na Odyńca - mieliśmy okazję zobaczyć i pograć na na profesjonalnej gitarze elektrycznej - w tamtych czasach to było niezwykłe przeżycie. Wiem, że był w Szwecji, ale teraz nie ma z nim kontaktu, nawet jego koledzy z Dzikusów np. Jan Goethel nie wiedzą gdzie jest.
Ja także przyłączam się do powyższego pytania - może ktoś wie, co się dzieje z Panem Wiktorem?
Usuń