Zespół wokalno-instrumentalny Co Wy Na To powstał latem 1968 r. przy stołecznym Domu Kultury "Zacisze", w składzie: Witold Olszewski (ur. 6.03.1950 r. w Warszawie) - gitara, lider; Marek Wieczorek - śpiew; Edward Krukowski - organy; Andrzej Grochala - gitara basowa; Janusz Matuszczak - perkusja. Co Wy Na To nie tylko nazwą nawiązywało do popularnej już formacji No To Co, ale także repertuarem, opartym w tym wypadku na folklorze prawobrzeżnej Warszawy.
Zespół zdobył lokalną sławę, czego efektem było zaproszenie w listopadzie 1969 r. na nagrania dla Młodzieżowego Studia "Rytm". W sesji uczestniczył nowy gitarzysta basowy Jerzy Romanow. Co Wy Na To gościli potem często w programach radiowych ("Matysiakowie") i telewizyjnych. W tym czasie basistą grupy był Jacek Jasiński. W lata 70-te zespół wszedł z nowym perkusistą Waldemarem Mireckim i kolejnym gitarzystą basowym Wiesławem Brogowiczem (eks Warszawskie Tarpany). Najlepsze dla grupy były lata 1970-1971, kiedy Co Wy Na To występowali podczas festiwalu opolskiego i kołobrzeskiego, dokonali także nagrań płytowych.
Repertuar zespołu tworzyły w tym czasie piosenki folklorystyczne, powstańcze ballady, aktualne zachodnie przeboje oraz kompozycje współpracującego z grupą Wojciecha Mścichowskiego. Trudności finansowe spowodowały, że formacja rozpadła się w 1973 r.
Z członków Co Wy Na To, w bardziej znanych zespołach znalazł zatrudnienie gitarzysta W. Olszewski, występujący m. in. w popowych Ptakach. Później stał się współtwórcą sukcesów Krzysztofa Daukszewicza.
E. Krukowski kontynuował działalność muzyczną w Niemczech, a następnie w Norwegii, gdzie zmarł w 1993 r. w wieku 46 lat.
NAGRANIA PŁYTOWE
EP N-0659 Pronit (07.1971)
Szare Szeregi / Pamięta las / Wycieczka na Pragę / Nasza kamienica
Skład: W. Olszewski - gitara; E. Krukowski - organy; W. Brogowicz - gitara basowa; M. Wieczorek - śpiew; Ryszard Janiszewski - perkusja
LP XL/SXL 0753 Pronit (07.1971)
SPOTKAJMY SIĘ W PIOSENCE
Gdy zapłonie ognisko
Skład: W. Olszewski - gitara; E. Krukowski - organy; W. Brogowicz - gitara basowa; M. Wieczorek - śpiew
NAGRANIA RADIOWE
1969:
W Saskim Ogrodzie; Na Bródnie; Nasza kamienica; Proszę zwrócić, wycieczko, uwagę na Pragę [Wycieczka na Pragę]; Felek z Powiśla
1971:
Szare Szeregi; Powiedziała mi dziewczyna; Czas rozstania
1972:
Nike warszawska; Strażak i sikawka
Źródła:
"Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - ROCK 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając;
informacje z komentarzy pod biogramem;
W Pszowie istniał także zespół o nazwie Co Wy Na To i to wcześniej od warszawskiego. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że także uznany.
OdpowiedzUsuńNiestety, żadne dostępne mi źródła nic nie mówią na temat zespołu z Pszowa. Jeśli ma Pan jakieś informacje lub kontakt z kimś zespołu, to proszę o kontakt na blogu.
OdpowiedzUsuńMam informacje o zespole CO WY NA TO z Pszowa
UsuńWitam.
UsuńOczywiście, bardzo proszę o przekazanie informacji o zespole na adres e-mail.
Szkoda, aby grupa nie miała swojego biogramu...
Pozdrawiam.
Witam, W nagraniu t.z.w. czwórniaka EP N-0659 Pronit z 07.1971 brał udział jako perkusista Ryszard Janiszewski być może tylko gościnnie stąd nie został przez Pana wymieniony, zresztą w utworach: Wycieczka na Pragę i Nasza kamienica bo tylko tymi dysponuję słychać perkusję.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za informację. Jeśli ma Pan informacje o tym zespole, to proszę o podzielenie się np. na tym blogu. A wspomnianych nagrań sam bym posłuchał.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Anonimowy ma rację. Ryszard Janiszewski występował jako członek zespołu jeżeli się nie mylę w roku 1971. Co Wy Na To często zmieniał perkusistów i gitarzystów basowych. Trzon zespołu stanowił Marek Wieczorek, Witold Olszewski (pozdrawiam Helenkę),Edward Krukowski. Po opuszczeniu zespołu Wiesław Brogowicz przez dwa lata pracował w kabaracie Księżnej Sorayi w Iranie, później grał na statku na Karaibach. Ja pracowałem dla zespołu jako elektroakustyk od marca 1970 roku do stycznia 1972. Pomimo upływu wielu lat nie spotkałem nikogo. W latach siedemdziesiątych byłem w posiadaniu taśm zespołu ale niestety nie przetrwały one do dzisiaj. Całkowity zestaw nagrań w roku 1971 był w posiadaniu zespołu "SZAFIRY" braci Mrozowskich, który również egzystował w Domu Kultury Zacisze w Warszawie. Stanisław Zalewski bdp@pro.onet.pl
OdpowiedzUsuńWitam, Edward Krukowski zmarł 1993 roku w Norwegi...pochowany w Warszawie ... pozdrawiam, Marek (Edward był moim wujkiem)
UsuńTo bardzo smutna wiadomość. Dziękuję za jej podanie.
UsuńBardzo dziękuję za informacje. Strona KPPG podaje, że perkusistą był Waldemar Mirecki, co trudno mi zweryfikować. Dobrze byłoby to wyjaśnić.
OdpowiedzUsuńDziękuję także za informacje o W. Brogowiczu.
Do Pana miałbym prośbę o opis działalności grupy, że tak powiem od kuchni, może jakaś anegdota. Co prawda w tekście tego nie piszę, ale w komentarzach takie "smaczki" można zmieścić.
Pozdrawiam
Grzegorz
Perkusistą którego słychać na singlu był Ryszard Janiszewski (co potwierdza też wygrana sprawa w sądzie). To on w najlepszych latach zespołu występował na scenie w Opolu.
UsuńDziękuję za odpowiedź. Otrzymaną informację zamieszczę w tekście biogramu.
UsuńPozdrawiam.
Znam wiele ciekawych faktów odnośnie zespołu Co wy na to . Mam też singiel z 4 utworami: Szare szeregi, Pamięta las, Wycieczka na Pragę i Nasza kamienica.
UsuńMyślę, że nie tylko ja chętnie poczytałbym ciekawe opowieści o zespole Co Wy Na To. Może coś z tych faktów można by umieścić w biogramie zespołu. Jeśli chciałby się Pan swą wiedzą podzielić, to proszę o ich przedstawienie tutaj, albo w e-mailu na adres: polski_bigbit@op.pl .
UsuńTa "czwórka" to rarytas. Gratuluję.
Pozdrawiam serdecznie.
witam wszystkich...Edward Krukowski (mój wujek) zmarł w Norwegi w1993 roku, podczas swojego występu. Pochowany jest w Warszawie na Woli, grób rodzinny. Jego była żona mieszka w USA. Brat Edwarda, Krzysztof Krukowski mieszka dalej w Warszawie, starsza jego siostra i moja matka Barbara zmarła. Moje nazwisko Schuster mam po mojej żonie (moje nazwisko rodowe jest Filipiak) i mieszkam w Augsburgu, w Niemczech gdzie Edwarda poraz ostatni widziałem. Edward spędził pare łądnych lat w Augsburgu, gdzie tutaj też grał....teraz ja przejąłem po nim "mały płomyczek" muzyczny pozdrawiam Marek (na Facebook mam jego zdjęcie... https://www.facebook.com/profile.php?id=100008769496823
UsuńWitam Pana.
UsuńTo bardzo smutna wiadomość, że Pan Edward Krukowski zmarł w 1993 r. w wieku 46 lat. Jak mówi popularne powiedzenie: nikt nie zna dnia, ani godziny. Informację zamieszczę w biogramie grupy.
Panu natomiast życzę powodzenia w kontynuowaniu działalności muzycznej.
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Zespół składał się z młodych ludzi a armia nasza nie zapominała o nich, dlatego tak się zmieniali perkusiści i basiści
OdpowiedzUsuńDziękuję za komentarz.
OdpowiedzUsuńSłużba wojskowa młodych ludzi dezorganizowała pracę wielu zespołów, nie tylko Co Wy Na To. Takie wtedy były realia.
Pozdrawiam.
Wypada chyba dodać, że Wiesław Brogowicz trafił do zespołu z grupy Warszawskie Tarpany, swego czasu całkiem popularnej w Warszawie - szkoda, że próżno szukać informacji o tej grupie. Być może dlatego, że nie miała ona nagrań płytowych, a te z Rozgłośni Harcerskiej pewnie się nie zachowały.
OdpowiedzUsuńDziękuję za informację. Jeśli wie Pan coś więcej o grupie Warszawskie Tarpany, to uzupełniłby Pan ogólnodostępną wiedzę o tej grupie. Szkoda, że tak mało dostępnych jest informacji o takich zespołach...
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale Google coś nie podało informacji zwrotnej. Jak będę miał chwilę czasu postaram się napisać jakiś tekst o grupie Warszawskie Tarpany. Jako syn lidera tegoż (jak to szumnie brzmi) mam dostęp do informacji (część członków zespołu nadal utrzymuje ze sobą kontakt) i fotografii. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za odpowiedź. Myślę, że byłoby pożytecznym, stworzenie biogramu zespołu Warszawskie Tarpany. Szczególnie dla muzyków tej formacji. Czekam na kolejny Pana komentarz.
UsuńPozdrawiam
Grzegorz
A czy wiecie może czy jeszcze żyją bracia Mrozowscy z Szafirowe?
OdpowiedzUsuńMoże ktoś pomoże?
UsuńByć może fani Co Wy Na To wiedzą o tym doskonale ale myślę, że warto przypomnieć, iż grupę pokazano w Polskiej Kronice Filmowej 50/65. Chłopaki zaśpiewali piosenkę "Nasza kamienica". Można ten odcinek PKF znaleźć choćby na Chomiku
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za informację. Uściślając, numer Kroniki to 50/69 wydanie b (PKF nr 50 wydanie b z 1969r.). Dobrze, że pracowity autor zgrania dodał szczegółowy opis zawartości materiału filmowego, co pozwoliło sprostować nieścisłość. Choć opis na chomiku: "7. CO WY NA TO. CO WY NA TO - zespół beatowy z Pragi - gra i śpiewa na podwórkach." jest nieco mylący. Bardziej jednoznaczne byłoby określenie "z warszawskiej Pragi". Ale dla nas - miłośników rodzimego bigbitu to wspaniała okoliczność, że można posłuchać obejrzeć materiał filmowy sprzed blisko półwiecza i posłuchać tej ładnej piosenki...
UsuńPozdrawiam serdecznie
Moje nazwisko Wiesław Brogowicz. Cały czas cieszę się dobrym zdrowiem i z rozrzewnieniem czytam o sobie te ciepłe słowa. Rzeczywiście miałem przyjemność grać w tym zespole i chętnie mogę przekazać komuś zainteresowanemu moja dalszą historię, która była bardzo ciekawa. Muzukowalem do roku 1998. W tym czasie zdążyłem zaliczyć 84 kraje wykonując swój zawód. Jest o czym opowiadać. Niektórzy nawet namawiali mnie, żebym napisał książkę o tym ale jakoś trudno mi było się za to zabrać. Jeśli kogokolwiek interesuje moja historia muzyczna i nie tylko, to podaje nr. telefonu. 791005268. Mieszkam w Warszawie na Sadybie Pozdrawiam
UsuńWitam Panie Wiesławie!
UsuńBardzo Panu dziękuję za ten komentarz. Oczywiście jestem zainteresowany Pana wspomnieniami, szczególnie, że - jak Pan pisze - grał Pan zawodowo w 84 krajach świata. Najlepiej byłoby komunikować się drogą mailową.
Mnie najbardziej interesują zespoły bigbitowe, w których Pan grał: przedstawiony powyżej Co Wy Na To, wspomniane w komentarzach Warszawskie Tarpany i - ewentualnie - inne...
Próbowałem zadzwonić na podany powyżej numer telefonu, ale włącza się komunikat: "Nie ma takiego numeru".
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Mój tel: 791-004-268.
UsuńMój adres mailowy: wbrogowicz@wp.pl tel: 791004268.
OdpowiedzUsuń