wtorek, 25 października 2022

Zen [artykuł prasowy]

   Zespół wokalno-instrumentalny Zen powstał przy warszawskim Klubie Medyków w maju 1970 r., w składzie: Tomasz Grądzki - gitara basowa; Maciej Tomaszczuk - perkusja; Wojciech Waglewski - gitara i Jerzy Wawrzyniak - śpiew. Warto zaznaczyć, że podczas weryfikacji zespołów studenckich muzycy wyróżnieni zostali jako instrumentaliści, brali udział w wielu sesjach - zarówno jazzowych, jak i beatowych. Techniczne umiejętności członków Zenu potwierdziły się podczas nagrań (m.in. muzyki filmowej). W kilka tygodni po powstaniu grupy, dokooptowano do niej Remigiusza Filipowicza - saksofon tenorowy - byłego leadera big-bandu "Stodoła".
  W sierpniu ub. r.
(1970) Zen występował wspólnie z zespołem Klan w ramach "Interclub - Medyk 70". Wtedy to, początkowo na zasadzie session-mana, a później na stałe, związał się z grupą organista Michał Grzelak (z grupy Marianny Wróblewskiej). Zen miał już wówczas skrystalizowany program: chodziło o granie muzyki, w której zaznaczyłyby się wyraźnie wpływy jazzu. W umiejętnym łączeniu charakterystycznej dla bluesa harmonii i frazowania z wpływami Milesa Davisa i Franka Zappy, których ostatnie propozycje wywarły na muzykach zespołu największe wrażenie. Jesienią ub. r. (1970) grupa rozpoczęła pracę nad programem złożonym z własnych kompozycji. W międzyczasie - w styczniu - miłym zaskoczeniem było zaproszenie jej na przegląd zespołów jazzowych, zorganizowany w pałacyku Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego przez redakcję "Jazzu" dla przedstawicieli wytwórni płyt C.B.S.
  1 lutego br.
(1971) po wielu trudach, dzięki ofiarności Witolda Palacza, elektroakustyka Zenu, odbyła się premiera programu zatytułowanego "Ucieczka", w którym wzięli także udział Natasza Czarmińska - śpiew oraz Michał Urbaniak - saksofon sopranowy. O programie jego twórcy mówią: "... Staraliśmy się wyrazić towarzyszącą każdemu człowiekowi podświadomą chęć wyrwania się z codzienności w nierealny świat wyobrażeń.  Wykorzystaliśmy w programie wiele elementów współczesnej muzyki: hard-rock, free, blues, a także wspaniałe dzieło Krzysztofa Komedy: kołysankę z filmu "Rosemary's Baby". Twórcą programu jest Michał Grzelak. A co mówią słuchacze po występie zespołu? Czesław "Mały" Bartkowski: "bardzo dobra grupa", Zbigniew Seifert: "ciekawe, podoba mi się", słuchacz w czerwonych skarpetkach: "zagrajcie coś Cepelinów...", Janusz Stefański: "bardzo fajne", pan z wąsami - "panowie, grajcie na pół głośnika..."
  Zen otrzymał zaproszenie na występy w klubach Danii, NRF i Szwecji. Po nagraniu "Ucieczki" muzycy rozpoczynają przygotowywanie nowego programu. Obecny skład grupy: Tomasz Grądzki
- gitara basowa, instrumenty perkusyjne; Michał Grzelak - organy, pianino, flet; Marek Kucharski - saksofon tenorowy, saksofon barytonowy; Andrzej Kutołowski - perkusja; Wojciech Waglewski - gitara, instrumenty perkusyjne i Jerzy Wawrzyniak - śpiew.

 

ZEN (fot. Jacek Żmichowski)

ZEN (plakat)

 Powyższy plakat to pewne uzupełnienie powyższej notki prasowej. W tym składzie zespołu perkusistą był Wojciech Kowalewski. Kierownikiem zespołu był Jacek Żmichowski, a elektroakustykiem - Witold Palacz.

  Źródła:
  Miesięcznik Jazz nr 6/1971 (czerwiec 1971 r.) - str. 17
  (tekst (kursywą) i zdjęcie) [ autor podpisał się: (z) ]
 Zdjęcie zespołu i plakat nadesłał nieoceniony Pan Aleksander Nowak.

2 komentarze: