środa, 26 października 2022

Conglomerat Deero [artykuł prasowy]

 Conglomerat Deero

  Reprezentują różne kierunki począwszy od rocka, poprzez dixieland, kończąc na modern jazzie. Jest to prawdziwy konglomerat zainteresowań i umiejętności. Większość członków C.D. wywodzi się z zespołu Bardowie, który kilka lat temu stanowił muzyczną awangardę Śląska. Pozostali członkowie grupy grali w zespołach stricto jazzowych. Co grają obecnie? Określając jak najbardziej ogólnie, jest to muzyka zawierająca elementy bluesa i różnych stylów jazzowych w powiązaniu z czystym beatem. Zespół lubuje się w różnorodnej rytmice (rytmy afrykańskie i południowoamerykańskie). Ciekawe efekty osiągają przez wprowadzenie sekcji skrzypiec. Swój repertuar opierają na własnych kompozycjach, tworzą też muzykę do baletu. Improwizacje instrumentalistów i wokalistów oraz rozbudowane aranżacje świadczą o bliskim związku zespołu z jazzem. Jaki jest skład grupy? Sekcja rytmiczna: Wł. Wilczak, student V r. PWSM w Katowicach, kier. muz. zespołu - pianino, organy, skrzypce; B. Wrabec, nauczyciel muzyki - gitara basowa, skrzypce, śpiew; K. Machej, PŚSM - gitara solowa; L. Kupiec, PŚSM - perkusja. Sekcja dęta: R. Kozieł, student II r. PWSM - trąbka; A. Smolucha, nauczyciel muzyki - saksofon altowy, saksofon sopranowy, saksofon tenorowy, flet, skrzypce; M. Stec, nauczyciel muzyki - tuba. Wokalistami sa M. Paszcza i M. Rak, a kierownictwo artystyczne sprawuje M. Wiernik. Zespołem opiekuje się Rada Zakładowa PKS w Cieszynie. Najwyżej cenią zespół Blood, Sweat and Tears, a Polsce Dżambli.
  Czy są popularni? Poza mieszkańcami Śląska mało kto słyszał o C.D. Nie wszyscy też wiedzą, że francuskie czasopismo muzyczne "Jeunes Varietes - Show Magazine" (nr 266-267/3 z br.), omawiając przebieg festiwalu "Rytmy Katowic 70", w którym wzięło udział 80 zespołów, przedstawia też sylwetkę C.D. - wyróżniając perkusistę grupy oraz kompozytora i aranżera, Wł. Wilczaka. Francuscy dziennikarze, Bernard Deharbre i Jean Desaulex bawiąc w Polsce zjawili się w Cieszynie, gdzie wzięli udział w sesji jazzowej. C.D. gościł też przedstawicieli redakcji młodzieżowej z Radio Praga, którzy nagrali koncert zespołu i przeprowadzili wywiady z jego członkami. Obecnie radio czechosłowackie regularnie przedstawia cieszyńską grupę, która w CSRS jest bardzo popularna. Były też sukcesy w kraju: pierwsze miejsce na "Rytmach Katowic 70", na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów ZZTD w Kudowie Zdroju, na Festiwalu Zespołów Polski Południowej w Rybniku i wyróżnienie III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Zaangażowanej.


  Źródło:
 artykuł w miesięczniku Jazz nr 11/1970 (listopad 1970 r.) - autor M. W.
(Marek Wiernik)

  Może ktoś wie, co znaczy nazwa zespołu? Translator przetłumaczył nazwę na Konglomerat Jeleń (choć trafniejsza byłaby - moim zdaniem - Zlepek Jeleń). Czyżby psychodelia w czystej postaci?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz