niedziela, 25 września 2022

Labirynty

   Zespół wokalno-instrumentalny Labirynty powstał wiosną 1965 r. w Inowrocławiu. Założycielem grupy był Jacek Matuszewski, a patronem formacji został Związek Zawodowy Pracowników Państwowych i Społecznych.
  W pierwszych dwóch latach nieregularnej działalności w zespole grali: Henryk Chmielewski, Ryszard Festa, Walerian Pankowski, Jerzy Król, Janusz Szemrowicz, Andrzej Kaszuba, Zbigniew Piecuch, Jerzy Toda, Eugeniusz Krzemiński, Marek Folta, Zbigniew Krzymiński, Jerzy Błaszkiewicz, Zdzisław Borkowski, Jan Biedziak. Grupa występowała wtedy często w spektaklach muzyczno-kabaretowych, gdzie formację wspomagali parodyści: Waldemar Kłos i Janusz Wojciechowski, a epizodycznie Janusz Konieczny.
  Późną jesienią 1967 r. zespół zajął IV miejsce podczas I Przeglądu Zespołów Młodzieżowych Polski Północnej w Toruniu. Grupa wystąpiła wtedy w składzie: Z. Piecuch - gitara; M. Folta - gitara basowa; R. Festa - instrumenty klawiszowe; E. Krzymiński - perkusja i H. Chmielewski. Formacja wykonała wtedy swoje kompozycje: "Magdalena" (R. Festa); "Gdybyś ją kochał" (M. Folta) i "Gobi" (H. Chmielewski do tekstu J. Tody).
  W następnym roku do wojska idą H. Chmielewski, Z. Piecuch i M Folta. Z przyczyn osobistych odchodzą także R. Festa i E. Krzymiński.
  J. Matuszewski tworzy nowy skład zespołu, który znany jest pod nazwą Labirynty 68. W skład grupy wchodzą: Jerzy Majchrzak, Romuald Ardanowski, Jerzy Prus, Adam Żmudziejewski, Eugeniusz Chorążewski. Równolegle J. Matuszewski tworzy drugi skład formacji, w którym grali: Stanisław Głuszyński, Adam Szarek, Zdzisław Monasterski, Winicjusz Krzymiński. W zespole pojawiają się wokalistki: Grażyna Górna, Ewa Oczachowska i Maria Niedźwiecka. Ciągłe zmiany perkusistów powodują, że za tym instrumentem zasiada J. Matuszewski. Jako pracownicy techniczni odpowiedzialni za akustykę, elektronikę i fotografię są: Grzegorz Nowak i Krzysztof Walczak.
  Labirynty 68 zagrały kilka koncertów, m. in. w cyklu imprez z okazji obchodów XX-lecia Gazety Pomorskiej w Bydgoszczy i część członków zespołu dostała powołania do wojska. Wtedy pod szyldem Labirynty zaczął działać wspomniany drugi skład grupy.
  W 1969 r. formacja dokonuje pierwszych nagrań dla rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy, gdzie rejestruje trzy utwory S. Głuszyńskiego: "Szare refleksje"; "Wieczór nad doliną"; "Między nami nic nie było" (do tekstu Adama Asnyka) oraz rosyjską piosenkę "Za wcześnie jeszcze". W czasie tej sesji zespół tworzyli: S. Głuszyński - organy; A. Szarek - gitara; Z. Monasterski - gitara basowa; J. Matuszewski - perkusja oraz dwie wokalistki: M. Niedźwiecka i E. Oczachowska. Od tego czasu grupa wielokrotnie dokonywała kolejnych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. W tym samym roku Labirynty występowały z okolicznościowym programem "Warszawa da się lubić".
  W 1970 r. formacja wystąpiła na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Zaangażowanej w Chorzowie, gdzie wyróżniono obie wokalistki. Niedługo po tej imprezie ze względów zdrowotnych odchodzi S. Głuszyński.
  W tym czasie z wojska powracają H. Chmielewski i M. Folta. Na krótko w grupie pojawia się ponownie drugi gitarzysta, A. Żmudziejewski. Po jego odejściu następuje stabilizacja składu zespołu: M. Niedźwiecka i E. Oczachowska - śpiew; H. Chmielewski - organy, śpiew; A. Szarek - gitara; M. Folta - gitara basowa, śpiew; J. Matuszewski - perkusja. W tym składzie grupa będzie występować do połowy stycznia 1976 r.
  M. Folta opracowuje i aranżuje montaż ludowych piosenek kujawskich, któremu daje tytuł "Nie ma to jak na Kujawach" (czas trwania ok. 15 minut). Utwór zostaje zaprezentowany na Przeglądzie Muzycznym Bydgoskie Rytmy '70, gdzie formacja zajmuje III miejsce, a wokalistka E. Oczachowska zdobywa nagrodę: Brązową Łuczniczkę.
  W listopadzie 1970 r. muzycy debiutują w programie Telewizyjny Ekran Młodych. Na przełomie lat 1970/1971 utwór "Jak biały kamień", do tekstu Anny Achmatowej, trafia na Ogólnopolską Listę Przebojów Pierwszego Programu Polskiego Radia. W 1971 r. zespół bierze udział w Festiwalach Piosenki w Chełmnie, Włocławku, Szczecinie, a ponadto w imprezach organizowanych przez bydgoskie reakcje prasowe (Dziennik Wieczorny, Gazeta Pomorska).
  W 1972 r. grupa nagrywa kompozycję M. Folty do wiersza "Na łące" autorstwa Jana Kasprowicza, która była często emitowana w programach radiowych i telewizyjnych. Jesienią 1972 r. Labirynty występują w czasie Pierwszych Dożynek Centralnych w Bydgoszczy na stadionie Zawiszy, który oglądało 45 tysięcy widzów i miliony telewidzów. Zespół prezentuje tam utwór "Nie ma to jak na Kujawach".
  W 1973 r. grupa bierze udział w programie "Pokaż, co potrafisz", realizowanym przez Ośrodek Telewizji Polskiej w Gdańsku. W roku następnym formacja bierze udział w cyklu teleturniejów "My 74", realizowanych przez OTV Łódź. Na potrzeby tego programu powstaje piosenka "My 74" z tekstem J. Matuszewskiego i muzyką M. Folty. Zespół bierze także udział w cyklu koncertów w Warszawie w ramach "Panoramy XXX-lecia PRL".
  14 grudnia 1975 r. grupa wystawiła w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu rock-operę "Góra światła". Libretto napisał J. Matuszewski. Autorem muzyki był w większości M. Folta, uwerturę skomponował H. Chmielewski, a jedną piosenkę napisał A. Szarek. Spektakl miał swoją scenografię, efekty świetlne i akustyczne oraz balet.
  W połowie stycznia 1976 r. z formacji odchodzą Ewa i Henryk Chmielewscy.
  Po pewnym czasie nowym organistą zespołu został Maciej Marciniak. Po jego odejściu do grupy dołączyli: Zdzisław Bączkowski - organy i Zygmunt Kwiatkowski - gitara.
  W 1978 r. formacja nagrywa piosenkę "Lato" autorstwa A. Szarka, którą autor wykonał w duecie z M. Matuszewską. W tym samym roku M. Folta pisze muzykę do kilku wierszy w języku esperanto, które mają być prezentowane w trakcie serii koncertów w krajach Europy. Tournee jednak nie dochodzi do skutku. Wtedy polskie teksty do tych utworów napisał J. Matuszewski i zostały one ponownie nagrane w bydgoskim radiu.
  W tym czasie zespół koncertował w kraju, głównie na zaproszenia płynące z Centrali Związków Zawodowych w Warszawie. Obowiązki rodzinne i zawodowe coraz bardziej ograniczały działalność grupy.
  W ostatniej sesji nagraniowej uczestniczyli tylko A. Szarek i M. Folta. Zostały wtedy nagrane trzy piosenki A. Szarka: "Pośród ludzi"; "Śnieżyca"; "Samba za grosz", piosenka M. Folty "Królewicz i wróżka" (wiersz Anny Achmatowej) oraz muzyczny "kaprys" zespołu "Zdziwienie kota".
  Labirynty oficjalnie zakończyły działalność 31 grudnia 1980 r. 

 Dla bydgoskiej rozgłośni Polskiego Radia grupa nagrała także utwory: "Chrońcie wody"; "Jak biały kamień w studni ciemnej"; "Oj biedna ja biedna"; "W listopadzie"
  W latach 90-tych grupa reaktywowała się na dwa koncerty.
  30 października 1994 r.  w kawiarni muzycznej Europa formacja wystąpiła w składzie: S. Głuszyński - organy, śpiew; A. Szarek - gitara, śpiew; M. Folta - gitara basowa, śpiew; M. Matuszewska - śpiew; J. Matuszewski - perkusja, który - ze względów zdrowotnych - zagrał tylko trzy utwory, a następnie za perkusją zasiadł Henryk Krępeć.
  Rok później, 29 października 1995 r. w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu zespół zagrał w składzie: S. Głuszyński - organy, śpiew; A. Szarek - gitara, śpiew; M. Folta - gitara basowa, śpiew; H. Krępeć - perkusja, M. Matuszewska - śpiew. J. Matuszewski wykonał przeboje Elvisa Presleya. Na koncercie śpiewali także: R. Ardanowski, R. Festa i J. Toda.
  S. Głuszyński zmarł w grudniu 1999 r.
  J. Matuszewski zmarł 26 sierpnia 2005 r.


Labirynty (wiosna 1970 r.)
Od lewej: M. Folta, Adam Żmudziejewski, J. Matuszewski, H. Chmielewski, A. Szarek

Labirynty (1970) (okładka okolicznościowego wydawnictwa)
stoją od lewej: M. Folta, J. Matuszewski, H. Chmielewski, A. Szarek; siedzą od lewej: E. Oczachowska i M. Niedźwiecka


   Źródła:
 Historia zespołu Labirynty opracowana przez Pana Marka Foltę przy współudziale Pana Adama Szarka (Inowrocław, styczeń-luty 2012 r.) nadesłana przez Pana Ireneusza.
 https://www.facebook.com/photo?fbid=2916146201807307&set=a.2280593018695965
(zdjęcie nr 1)
 https://katalog.bmino.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&id=U41427 
(okładka wydawnictwa z okazji pięciolecia istnienia formacji)

 W swoim podsumowaniu autorzy wspominają:
  "15 lat działania Labiryntów to:
- ponad 300 koncertów
- ponad ćwierć miliona bezpośrednich widzów (oglądalności telewizyjnej nie da się policzyć)
- ponad 20 sesji nagraniowych dla radia i telewizji (zarejestrowano ponad 100 utworów)
- ponad 15 audycji telewizyjnych (dokładna liczba nie do ustalenia)
- około 130 koncertów dla mieszkańców Inowrocławia
- około 60 koncertów dla mieszkańców byłego powiatu inowrocławskiego
- około 70 koncertów dla mieszkańców województwa bydgoskiego"


W innym miejscu autorzy informują:
  "Warto też wspomnieć, że Labirynty "wyswatały" aż trzy pary małżeńskie: Ewa i Henryk Chmielewscy, Maria i Jacek Matuszewscy, Grażyna i Zdzisław Monasterscy..."

 25.10.2022 r. - zamieszczenie obu zdjęć i kosmetyczna korekta biogramu.

  6.01.2023 r. -  zamieszczenie informacji o nagraniach w bydgoskiej rozgłośni PR nadesłane w komentarzu przez internautę Elwood Blues

  Dziękuję Panu Ireneuszowi Gregowskiemu i Panu Szymonowi Łysiakowi za pomoc w realizacji powyższego biogramu.

  Uzupełnienie biogramu, spis nagrań i zdjęcie formacji mile widziane!

6 komentarzy:

  1. Hej,
    Tutaj masz i zdjęcie grupy i Adama Szarka na FB: https://www.facebook.com/100002358676118/posts/pfbid02T5hQ2eAaqQDVjMo6yxD6hsx1ZhtoJyHLMRp6fw9Cs7J7AHn9zxLQCTF2s2ucLct1l/?app=fbl.
    Oznaczyłem Go pod tym zdjęciem i podałem biogram Labiryntów z twojego bloga (link). Może się do ciebie odezwie to coś może uda Ci się dopytać.
    Pozdrawiam,
    S.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Bardzo dziękuję za przesłany link do zdjęcia grupy zamieszczonego przez Pana Adama.
      Oby Pan Adam się odezwał i uzupełnił informacje zawarte w powyższym biogramie.
      Pozdrawiam
      Grzegorz

      Usuń
    2. Zachowało się kilka utworów zespołu : Chrońcie wody, Jak biały kamień w studni ciemnej, Oj biedna ja biedna, W listopadzie

      Usuń
    3. Dziękuję za informację. Co ciekawe, nie ma wśród tych czterech utworów ani jednego z wymienionych w tekście biogramu...
      Pozdrawiam.

      Usuń
    4. Mam informacje, że te utwory nagrał zespół Labirynty z Inowrocławia dla radia PIK. Sądzę, że to na pewno ta sama grupa.

      Usuń
    5. Informację o tych nagraniach umieściłem w powyższym biogramie.
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń