sobota, 10 lipca 2021

Gaz 66 [wzmianka]

   Zespół wokalno-instrumentalny Gaz 66 został utworzony w sierpniu 1966 r. przy Kopalni Gazu w Szczutkowie przez Zygmunta Sabala, byłego perkusistę i wokalistę lubaczowskiej Luny. W skład zespołu weszli: Z. Sabal - perkusja, śpiew; Henryk Szałański - gitara; Michał Hypiak - saksofon; Stanisław Sopel - organy, akordeon. W późniejszym okresie z formacją współpracowali: drugi saksofonista Tadeusz Pałczak i wokalistka (imię nieznane) Wójciak.
  Zespół stał się wizytówką nie tylko szczutowskiej kopalni, ale całego Przedsiębiorstwa Kopalnictwa Gazu Ziemnego z siedzibą w Sanoku. Zakład patronacki zakupił grupie sprzęt i przydzielił jej świetlicę na codzienne próby, które kolidowały z innymi zajęciami służbowymi i przez dwa lata członkowie formacji byli muzykami zawodowymi. W zamian za opiekę zespół obsługiwał  imprezy firmowe nie tylko w rejonie Lubaczowa, ale rónież w centrali w Sanoku, np. Spartakiada Zakładowa, wycieczki zakładowe, imprezy dla współpracujących przedsiębiorstw. Grupa występowała także na innych oficjalnych imprezach w powiecie lubaczowskim, a także na komercyjnych imprezach.
  Różnorodność odbiorców powodowała, że w repertuarze zespołu dominowały wprawdzie aktualne przeboje polskiej muzyki młodzieżowej, ale pokaźną część stanowiły piosenki dla starszej i bardziej konserwatywnej publiczności.
  Na przełomie lat 1968/1969 zmieniło się kierownictwo Przedsiębiorstwa, co wiązało się ze zmianą podejścia do bigbitu i zespołu Gaz 66. Muzycy próbowali grać amatorsko, ale wkrótce grupa została rozwiązana, a muzycy znaleźli się w miejscowych formacjach tanecznych.

  Źródło:
 "Kresowy rock and roll - Big beat, czyli polski rock w Lubaczowie i okolicach" - autor: Marian Górecki (Lubaczów, 2016 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz