niedziela, 4 lipca 2021

Dwa Plus Dwa [szkic biogramu]

  Zespół wokalno-instrumentalny Dwa Plus Dwa powstał w końcu 1968 r. w Oleszycach z inicjatywy Jana Lechowicza i Ryszarda Rewersa. Pierwszy skład grupy tworzyli: J. Lechowicz - gitara; R. Rewers - gitara, Ryszard Trubacz - gitara basowa i Jan Bauer - perkusja. Nazwa formacji powstała od imion członków zespołu; dwóch Janów oraz dwóch Ryszardów.
  Ze zdobywającym lokalną popularność grupą kontakt nawiązał Marian Koba, opiekun oleszyckiego zespołu wokalnego Margerytki.Przez pewien czas formacja funkcjonowała jako Dwa Plus Dwa i Margerytki. Wkrótce Dwa Plus Dwa znowu grało pod swoim szyldem, choć współpraca z Margerytkami trwała jeszcze kilka lat. Do zespołu dołączyła wokalistka, Krystyna Smagalska. Opiekun formacji, PGR Oleszyce, zakupił nowy sprzęt, którym opiekował się jako technik Krzysztof Strycharz. Regularne próby odbywały się 2-3 razy w tygodniu w świetlicy PGR, do tego dochodziły koncerty i dancingi, dając 5-6 dni grania w tygodniu. Repertuar grupy obejmował głównie znane polskie przeboje, a także piosenki ludowe opracowane na bigbitowo.
  W 1970 r. M. Koba został dyrektorem Powiatowego Domu Kultury w Lubaczowie, a menedżerem zespołu Wojciech Okrojek, dzięki czemu grupa częściej występowała w Lubaczowie, rywalizując z miejscowymi Gałganami. W tym samym roku formacja wzięła udział w Festiwalu Rolniczych Związków Zawodowych w Rzeszowie.
  W 1971 r. grupa zdobyła I nagrodę na Festiwalu Piosenki Roztocze w kategorii zespołów instrumentalnych. K. Smagalska zajęła III miejsce w kategorii wokalistek. W tym samym roku, wspólnie z Margerytkami, formacja otrzymała wyróżnienie na Międzywojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Młodzieżowych Zespołów Wokalno-Muzycznych w Sanoku.
  W 1972 r. zespół, ponownie z Margerytkami, wystąpił na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Młodzieżowej "W rytmie ludowym"  - Miechów-Ojców '72. Na tej imprezie chorego J. Bauera zastąpił na perkusji Janusz Dyś.W tym samym roku zespół wystąpił na Festiwalu Rolniczych Związków Zawodowych w Przemyślu. K. Smagalska zajęła II miejsce w eliminacjach XI Konkursu Piosenkarzy Amatorów Wykonawców Piosenki Radzieckiej i wzięła udział w finale wojewódzkim.
  W latach 1971-1972 Dwa Plus Dwa wspólnie z Margerytkami miało własny program artystyczny "Z piosenką na ty", prezentowany na licznych estradach Polski południowo-wschodniej.
  W 1973 r. grupa wzięła udział w Międzywojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Młodzieżowych Zespołów Wokalno-Muzycznych w Sanoku. W roku następnym formacja uczestniczyła w Konkursie 30 piosenek na XXX-lecie Łańcut '74.
  Na przełomie lat 1973/1974 zespól ograniczył swój udział w festiwalach i koncertach, częściej występując na dancingach i imprezach rozrywkowych. W tym czasie karierę muzyczną zawiesił kierownik organizacyjny grupy Jan Lechowicz. Zastąpił go w 1974 r. Jerzy Urgalski, a potem Stanisław Dutkiewicz. Z formacji odeszli także R. Rewers i J. Bauer, którego na perkusji zastąpił jesienią 1974 r. Andrzej Jagodziński, a potem Krystyna Rogalska.
  W 1975 r. K. Smagalska zwyciężyła w eliminacjach środowiskowych i powiatowych XIV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Radzieckiej. W finale Wojewódzkim Konkursu Piosenki Radzieckiej wokalistka zajęła VI miejsce (na 80 wykonawców). K. Smagalska występowała jako solistka, a akompaniował jej M. Koba.
  W 1976 r. zespół opuściła K. Smagalska. W tym czasie działalność grupy ograniczała się do obsługi dansingów w restauracji "Zdrojowa' w Horyńcu - Zdroju. W 1977 r. formacja zakończyła działalność.

  Źródło:
 "Kresowy rock and roll - Big beat, czyli polski rock w Lubaczowie i okolicach" - autor: Marian Górecki (Lubaczów, 2016
r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz