niedziela, 18 kwietnia 2021

Słowianie

   Zespół wokalno-instrumentalny Słowianie powstał w Lublinie na początku 1966 r. z połączenia dwóch lubelskich grup muzycznych: Kontiki i Kozły. Nazwę Słowianie formacja przyjęła po Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Instrumentalno-Wokalnych w Chełmie, wzorując się na nazwie zespołu Polanie, który był gwiazdą tego festiwalu. Pierwszy skład grupy tworzyli: Marek Mrówczyński – gitara, lider; Wojciech Mylius – gitara; Krzysztof Dobrzański – śpiew, gitara; Wiesław Porczak – śpiew, gitara basowa; Henryk Mazurek – perkusja, śpiew. Nieco później do formacji dołączył Ryszard Siwiec – saksofon. Muzycy działali przy klubie „Łączność” na terenie Poczty Głównej w Lublinie. Akustykiem zespołu był elektronik Krzysztof Duński – pracownik Poczty Polskiej. W repertuarze grupy znajdowały się przeboje polskich i zagranicznych zespołów bigbitowych.
  Na początku 1967 r. zespół zmienił swój skład, a także rodzaj wykonywanej muzyki. Z grupy odszedł H. Mazurek, a na perkusji zastąpił go Zbigniew Kitliński. Z grania zrezygnował także W. Mylius, który wyjechał za granicę.  Do grupy dołączył Janusz Kozłowski - instrumenty klawiszowe, który objął kierownictwo muzyczne, tworząc własne, ambitne kompozycje. Były to m. in.: „My Słowianie”, „Dokąd pędzi czas”, „Posłuchaj”, do których słowa napisał Wiesław Porczak. Formacja zaczęła przygotowywać nowy repertuar, który zaowocował udanymi występami w późniejszych festiwalach. Nad czystością brzmienia wokalnego i instrumentalnego czuwał ojciec J. Kozłowskiego, profesor III LO w Lublinie - pan Zbigniew Kozłowski. Za akustykę i nagrania odpowiadał w dalszym ciągu K. Duński.
  Ambitne kompozycje przyczyniły się do udziału Słowian w ogólnopolskich festiwalach, na których zespół zajmował wysokie miejsca. Były to: III miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów wokalno-instrumentalnych i piosenkarzy - Tychy Łaziska, 17-19.03.1967 r.; III miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzycznych w Zamościu, 13.05.1967 r.; I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Wokalno-Muzycznych - Katowice 1968 r.; I miejsce na Festiwalu Muzyki Młodych Talentów „Wiosna ‘68” w Tarnowie oraz występ w Telewizyjnym Ekranie Młodych. Po festiwalu w Tarnowie do grupy dołączyli: Stefan Gliniak - gitara oraz wokaliści - Grigori Antonesku i Wasyl Michaj – kuzyni Michaja Burano.
  Przełom w składzie formacji nastąpił po Festiwalu Muzycznym Zamość '69, na którym Słowianie zajęli III miejsce, a IV miejsce zespół Truwerzy. Z obu tych formacji powstał nowy skład zespołu Słowianie, który tworzyli: Marek Domański – instrumenty klawiszowe, śpiew, autor tekstów, kierownik muzyczny; S. Gliniak – gitara; M. Mrówczyński – gitara basowa, śpiew; Z. Kitliński –perkusja, śpiew; Janusz Karpiński – skrzypce, śpiew.
  Grupa znajduje nową siedzibę w Klubie „Azory” przy Spółdzielczym Domu Kultury im. 20-lecia PRL w Lublinie. Za akustykę i nagrania odpowiada Adam Stefaniak.
  Na Ogólnopolskim przeglądzie CRZZ w Przemyślu we wrześniu 1969 r. Słowianie zdobywają II miejsce i wielką sympatię publiczności. Wykonywali zaczerpniętą ze zbiorów kórnickich anonimową pieśń polską z XV wieku „Chwała Tobie Gospodzinie”, a I miejsce zajęli Rybałci z Rzeszowa, gdzie gitarzystą oraz kierownikiem muzycznym był Antoni Kopff, późniejszy znany polski kompozytor.
  VI Ogólnopolski Przegląd Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich, który odbył się w dniach 12-19 października 1969 r. w Jeleniej Górze, był wielkim sukcesem zespołu Słowianie. Zdobycie Nagrody specjalnej tego festiwalu dało grupie możliwość startu w zawodowej muzyce estradowej. Propozycja redaktora muzycznego Estrady Gdańskiej, J. Kosińskiego nie mogła być zrealizowana z uwagi na brak własnego sprzętu muzycznego, a także nieuregulowany stosunek muzyków do służby wojskowej. Imienne zaproszenie do udziału w Festiwalu „Opole ‘70” zaowocowało trzema nowymi nagraniami w Radiu Lublin: "I trochę nutek Chopina”, „Przyszłaś do mnie”, „Zapłakany świat”. W nagraniach uczestniczył Wojciech Olender - gitara basowa, który zastąpił odchodzącego do wojska M. Mrówczyńskiego.
  Słowianie przestali istnieć w grudniu 1969 r.

Słowianie
od lewej: J. Kozłowski, K. Dobrzański, M. Mrówczyński, Z. Kitliński i W. Porczak


  
Głowy Słowian
od lewej: J. Kozłowski, W. Mylius, K. Dobrzański, W.  Porczak, Z. Kitliński, M. Mrówczyński


Plakat

Słowianie
w dolnym rzędzie od lewej J. Karpiński, M. Domanski, Z. Kitliński, w górnym rzędzie od lewej S. Gliniak, M. Mrówczyński

Bal Maskowy -  obóz letni RG ZSP Łazy 69


Przerwa w muzykowaniu na obozie letnim Rady Głównej ZSP  Łazy 69
siedzą od lewej: J. Karpiński, M. Domański


 

  Biogram oraz wszystkie zdjęcia nadesłał Pana Janusz Karpiński. Ja nieco zmodyfikowałem formę biogramu, aby nie odbiegał bardzo od innych notek biograficznych.
  Wielkie dzięki Panie Januszu!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz